Multinál, kis-közepes cégnél, vagy szabadúszóként/digitális nomádként érdemes dolgozni? Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
A kérdés megválaszolása egy önismereti utazás is, ami olyan kérdések mentén (is) vezet, minthogy mi fontosabb számodra, a magasabb fizetés, vagy az, hogy senki ne szóljon bele, mikor és hol dolgozol? Az előléptetési lehetőség lelkesít jobban, vagy az, hogy csak tőled függ, milyen színű a hajad?
Az, hogy számodra melyik nyújt igazán komfortos munkakörnyezetet, függ a céljaidtól, személyiségedtől, a munkakörödtől, és akár attól is, hogy pályádnak éppen melyik szakaszában vagy. Lehet, hogy huszonévesként beleveted magad a multi-világba, nem bánod az akár 12 órás munkanapokat, ennek köszönhetően pedig derekasan lépdelsz előre a ranglétrán és növekszik a fizetésed. De az is lehet, hogy 2-3 gyereked mellett a következő években fontosabb számodra a rugalmasság, az, hogy magad oszthasd be a munkaidődet, és senki ne vágjon pofákat, ha elmész az ovis ünnepélyre délután négyre.
Lássuk hát a pro/kontra listát!
A multik lehetőséget biztosítanak a globális tapasztalatszerzésre. Hálózatépítés, nemzetközi kapcsolatok, kulturális kompetencia – mindezt megtalálod itt. Gyakran jutalmazzák a jó teljesítményt, így a karrierlehetőségek széles skálája nyílik meg előtted, és elképzelhető, hogy lehetőséged van a vállalaton belül mozogni, változtatni a munkakörödön. Nem utolsósorban pedig, ezek a cégek általában nagyon stabilak.
A multik előnyei:
- Nagyobb esélyed van cégen belüli előléptetésre és szakmai fejlődésre
- Magasabb bérek
- Több béren kívüli juttatás
- Lehetőségek nemzetközi kapcsolatok kiépítésére, tapasztalatszerzésre, cégen belüli relokációra, akár országok között is
A nagyvállalatoknál azonban gyakran tapasztalható egyfajta merevség is. Sokszor vannak előre meghatározott útmutatók és szabályok, amelyeket követni kell, és ezek gyakran korlátozzák a kreativitást. Emellett, mivel olyan sokan dolgoznak ezeken a helyeken, néha nehezebb lehet kitűnni a tömegből.
A multik hátrányai:
- Nagyobb a bürokrácia és a hierarchia, emiatt pedig lassabb a döntéshozatal, és kevésbé rugalmas a munkakörnyezet
- Nehezebb lehet a munka-magánélet ideális egyensúlyát megtalálni, a magánéleted határait meghúzni, különösen, ha a csapattagok egymástól távoli időzónákban élnek, így egyik kollégád reggel hatkor, a másik meg este 10-kor van a gép előtt
- Beleszólhatnak abba, hol dolgozol, mit veszel fel, hogy nézel ki
Forduljunk most a kis- és középvállalkozások felé. Ezekben a cégekben általában könnyebb a közvetlen kapcsolat kialakítása a vezetőkkel, és ez gyakran gyorsabb döntéshozatalt eredményez. A munkakörnyezet személyesebb és általában nagyobb a rugalmasság. A kis cégméret miatt sokszor lehetőséged van arra, hogy közvetlenül lásd munkád eredményét. Kreatív ötleteidet könnyebben megvalósíthatod, és nagyobb eséllyel vehetsz részt a cég fejlesztésében.
Kis- vagy közepes méretű vállalat előnyei:
- Rugalmasabb munkakörnyezet és döntéshozatal
- A kisebb létszám miatt a munkakörnyezet személyesebb és barátságosabb lehet
- Nagyobb lehetőségek a szakmai felelősségvállalásra és a hatékonyabb munkavégzésre
Azonban a kis- és középvállalkozásoknál is vannak hátrányok. Gyakran kevesebb a karrierlehetőség, és nem mindig van lehetőség a szakmai fejlődésre. Az erőforrások korlátozottak lehetnek, és ez stresszt okozhat. Továbbá, mivel kisebbek, a munkahelyi biztonság nem mindig garantált.
Kis- vagy közepes méretű vállalat hátrányai:
- Alacsonyabb bérek és juttatások
- Korlátozott lehetőségek a karrier előrelépésre és a szakmai fejlődésre
- Korlátozott lehetőségek a nemzetközi üzleti kapcsolatok kiépítésére
Az utóbbi években egyre elterjedtebb lesz a szabadúszó és/vagy digitális nomád lét. Ahogy a Covid járvány számtalan iparágban bizonyította be, hogy a minőségi munkavégzésnek nem feltétele egy fix íróasztal egy fix helyen, egyre többen vágtak bele abba, hogy szabadúszó vállalkozóként egyszerre több ügyféllel dolgozva találják meg a megélhetésüket. Ez az életforma nagy szabadságot és önállóságot biztosít, hiszen itt senki nem szól bele, mikor és hol dolgozz, mit vegyél fel, milyen színű legyen a hajad.
A szabadúszó élet előnyei:
- Nagyfokú szabadság, magad osztod be az életed
- A kellemetlen megbízóktól megválhatsz
- Nincs főnök
- Többféle dolgot is csinálhatsz egyszerre
Azonban a szabadúszó életnek is vannak hátrányai. Itt teljesen magadra vagy utalva, ha nem dolgozol, nincs bevétel. Ha hibázol, te iszod meg a levét. Nincs év végi jutalom, nincs céges autó, csak ha magadnak megteremted, emiatt is szokták összekapcsolni ezt a “létformát” a bátorsággal.
A szabadúszó élet hátrányai:
- Magadra vagy utalva, ha nem dolgozol, nincs pénz, nincs fizetett szabadság, betegállomány
- Külön kell gondoskodnod a jövődről (nyugdíj, egészségügy)
- Ha egyedül dolgozol, lehetsz magányos, és elveszítheted a szakmai kapcsolatokat
A döntés nagyban függ attól, hogy milyen szakmai célokat tűztél ki magad elé, és melyik környezetben érzed jól magad. Mindháromnak vannak előnyei és hátrányai, és különféle életszakaszokban más-más lehet a jó megoldás.
Ha biztonsági játékos vagy és inkább az alkalmazotti foglalkoztatást preferálod, jórészt ilyen jellegű állásokat találsz a jobinfo.hu-n.
Válogass a több ezer állás között, használd a tematikus szűrőket, használd a wboldal legújabb funkcióját, a bérkalkulátort, valamint töltsd fel önéletrajzodat ide, hogy a portál munkatársai hatékonyan segítsék álláskeresésedet!