Budapest nemcsak történelmi épületeiről és fürdőiről híres, hanem gazdag ipari örökségéről is. A 19. században a főváros az ország ipari központjává vált, amivel párhuzamosan számos gyár, raktár és üzem épült. Ezek sokáig a város fejlődésének és gazdasági erejének szimbólumai voltak, ám az idő múlásával és a gazdaság szerkezetének átalakulásával sok közülük elhagyatottá vált.
Az elmúlt évtizedekben azonban új trend bontakozott ki: az egykori ipari létesítmények újrahasznosítása. Építészek, ingatlanfejlesztők és várostervezők felismerték, hogy ezek az épületek egyedülálló lehetőséget kínálnak a városi terek megújítására. Mára számos jó példát látunk erre, mint amilyen a Millenáris, a Bálna vagy éppen az óbudai gázgyár területén létrejött Graphisoft park.
Ebbe a trendbe illeszkedik a XIII. kerület egyik érdekes projektje is, a Loft 52 Társasház, ahol egy korábbi ipari épület született újjá modern loft lakásokat kínálva. A masszív téglafalak, a hatalmas ablakfelületek és a tágas belső terek ideális alapot nyújtottak az építeszeknek, hogy a múlt örökségét tiszteletben tartva tudjanak megálmodni olyan tereket, amelyek a 21. században is megállják a helyüket.
Ez az átalakulás jelentősen megváltoztatta Budapest városképét. Az egykor füstös gyárnegyedek helyén ma vibráló, élettel teli közösségi terek és lakónegyedek jönnek létre. Ez duplán igaz a Petneházy utca környékére, hiszen a XIII. kerület a főváros rendszerváltás utáni átalakulásának egyik legsikeresebb példája.
A projekt különlegessége, hogy loft lakásaival az újépítésű piacon megszokottnál egyedibb, stílusos otthonokat kínál. Az épületben 84 lakás épült, ezekből mostanra már csak hét darab keresi tulajdonosát. Mindegyik 56 és 76 négyzetméter közötti, 2-3 szobás, felső emeleti ingatlan. A társasház műszaki megoldásaira nem lehet panasz: a VRF hűtő-fűtő rendszer, a 3 rétegű, 5 kamrás hőszigetelt nyílászárók biztosítják a lakások optimális klímáját és alacsony fenntartási költségeit.
A Loft 52 projektje nem csak az építészeti megoldások terén kínál kivételes értéket, hanem árképzésében is. Míg a XIII. kerületben a négyzetméterárak elérték az 1,62 millió forintot, a Loft 52 lakásainak átlagos négyzetméterára kedvezőbb, körülbelül 1,1 millió forint körül alakul.
A Loft 52 mögött a Magyar Ingatlanberuházó Zrt. (MIB) áll, a lakások megvásárlásához elérhető a CSOK Plusz hitel is, az ügyintézésben a cég szakemberei is segítenek.
A cikk megjelenését a Loft 52 fejlesztője támogatta.