A Randstad évente elvégzett HR Trends kutatása idén Magyarország mellett Csehországot és Romániát is bevonta a vizsgálatba, hogy feltárja a munkaerőpiac legfrissebb kihívásait és lehetőségeit. Az elemzés közel 400 magyarországi cégvezető részvételével készült, garantálva a magas minőségű adatokat. A felmérés révén átfogó képet kapunk arról, hogy a vállalatok miként alkalmazkodnak a gazdasági helyzethez, milyen HR kihívásokkal szembesülnek, és hogyan tervezik ezek kezelését a következő évben.
A tehetségek bevonzásának kulcsa
A kutatás eredményei szerint a munkavállalók elvárásai egyre inkább a munka és a magánélet egyensúlyának biztosítása, valamint a hosszú távú munkahelyi biztonság felé mozdulnak. A megkérdezettek 92%-a szerint a versenyképes bérezés a legfontosabb vonzerő, 77% szerint a megfelelő munka-magánélet egyensúly, 74% pedig a rugalmas munkarendet tartja kulcsfontosságúnak.
Juttatások: mire számíthatnak a munkavállalók?
A cégek a béren kívüli juttatásokat (bónuszok, cafetéria) növelik, valamint egyre több helyen vezetnek be egészség- és életbiztosítási lehetőségeket. A cégek 90%-a biztosít mobiltelefont, 85%-uk megtéríti az utazási költségeket, 82%-uk pedig teljesítmény alapú bónuszokat is kínál.
Wellbeing és fejlődési lehetőségek
A home office és a rugalmas munkaidő egyre inkább alapelvárássá válik. Emellett a cégek növelik a képzések számát, és egyre több helyen indulnak coaching és mentorprogramok. A legfontosabb fejlesztési területek a vezetői készségek, a kommunikációs és prezentációs készségek, valamint az IT és technológiai ismeretek.
A Workmonitor 2025 adatai azonban azt mutatják, hogy a munkavállalók inkább a mesterséges intelligencia, a tudatosság és jóllét, valamint az IT-képzéseket keresik.
Melyik szektorban várható a legnagyobb fluktuáció?
A kutatás szerint a vállalatok 15%-a magasabb, 58%-a azonos, 20%-a pedig alacsonyabb fluktuációra számít az előző évhez képest. A legmagasabb, 30% feletti fluktuáció a HORECA szektorban várható, míg 21-30% között mozog a szállítmányozás, logisztika és BSS területeken. Az autóiparban és kiskereskedelemben viszont az 5% alatti fluktuáció a jellemző.
Munkahelyváltás leggyakoribb okai
A legfőbb indok a jobb bér és feltételek, valamint a karrierlehetőségek. A home office pedig már nem extrának számít, hanem alapvető elvárás lett – a fizetés után ez a leggyakoribb kérdés egy állásinterjún.
Felelősségmegosztás a munkahelyeken
A kutatás azt is vizsgálta, hogy a munkavállalók és a munkaadók hogyan osztják meg a felelősséget különböző területeken. A munkaadók szerint a képzés, a munkahelyi egyenlőség fejlesztése és a technológiai fejlődéshez való alkalmazkodás főként az ő felelősségük. Azonban a munkavállalók 45%-a is felelősséget érez a munkahelyi egyenlőség javításért, szemben a munkaadók 75%-os véleményével.
Záró gondolat
A humán tőke stratégia folyamatosan változik, a cégeknek egyre jobban kell alkalmazkodniuk a munkavállalói elvárásokhoz. A rugalmas munkavégzés, a fejlődési lehetőségek és a versenyképes juttatások kulcsszerepet játszanak a legjobb tehetségek bevonzásában és megtartásában.
Ha új állást keresel, töltsd le a jobinfo.hu applikációját
Androidra
, vagy
iOS
-re, engedélyezd a push értesítéseket és válaszd ki a számodra leginkább megfelelő álláskategóriákat; ha új állás kerül a rendszerbe, azonnal értesülhetsz róla!