A munka világa drasztikus változásokon megy keresztül, és a hibrid munkavégzés nem csupán egy kényelmi lehetőség, hanem egy olyan eszköz, amely jelentősen hozzájárul a munkahelyi egyenlőséghez és a nők karrierépítéséhez. Az International Workplace Group (IWG) legfrissebb kutatása szerint a rugalmas munkavégzés lehetősége kétszer olyan fontos juttatásnak számít a nők számára, mint a szülői szabadság.
A rugalmasság hatalma a női karrierépítésben
A tanulmányban megkérdezett nők 64%-a állítja, hogy a hibrid munkavégzés pozitívan befolyásolta szakmai előmenetelét, és több mint felüknél (56%) ez előléptetéshez is vezetett. Az otthonhoz közeli munkavégzés lehetősége kiemelten fontos tényező: háromnegyedük (75%) ezt kulcsfontosságúnak tartja szakmai fejlődésük szempontjából.
Nem csupán a dolgozók, hanem a vállalatok is profitálnak a rugalmas munkavégzésből. Egy korábbi kutatás szerint a rugalmas munkavégzést kínáló vállalatok vezetőinek 69%-a tapasztalt termelékenységnövekedést, amely az üzleti siker egyik kulcsát jelentheti.
Esélyegyenlőség a munkahelyen
A rugalmas munkavégzés nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is változásokat hoz. A kutatás szerint a nők 70%-a úgy érzi, hogy a hibrid munkavégzés elősegítette a munkahelyi esélyegyenlőséget. Ugyanakkor a Világgazdasági Fórum előrejelzése szerint a jelenlegi fejlődési ütem mellett még több mint egy évszázadra lenne szükség a nemek közötti egyenlőség teljes eléréséhez. Azonban a megkérdezettek fele (53%) úgy véli, hogy a rugalmas munkavégzés gyorsíthatja ezt a folyamatot.
A termelékenység új dimenziója
A dolgozók hatékonyságát is jelentősen befolyásolja a munkavégzés helye és módja. A kutatásból kiderült, hogy tízből nyolc nő (82%) hatékonyabbnak érzi magát, ha saját maga választhatja meg a munkavégzés helyszínét. Nicholas Bloom, a Stanford Egyetem professzora szerint a hibrid munkavégzés akár 3-4%-kal is növelheti a termelékenységet, ami jelentős előnyt jelenthet a vállalatok számára is.
A hibrid munkavégzés mint versenyelőny
A munkahelyi rugalmasság ma már nem csupán egy kedvezmény, hanem egy kritikus döntési tényező. Az IWG kutatása szerint a nők 84%-a számára ez az egyik legfontosabb szempont álláskereséskor. Sőt, 58%-uk hajlandó lenne munkahelyet váltani, ha a munkáltatója kötelezővé tenné a hosszú ingázást. Ez különösen igaz a 25-34 éves korosztályra, ahol az arány eléri a 62%-ot – ebben az életkorban pedig kulcsfontosságú a karrierépítés.
Mark Dixon, az IWG vezérigazgatója szerint:
„Azok a vállalatok, ahol fontos a rugalmas és hibrid munkavégzés, versenyelőnyre tesznek szert a tehetséges munkavállalók bevonzásában és megtartásában. A hibrid munkavégzés továbbá növeli a termelékenységet és csökkenti a rezsiköltségeket, amely elengedhetetlen az üzleti sikerhez és a jobb üzleti eredmények elérését.”
A jövő egyértelműen a rugalmas munkavégzésé. A cégek, amelyek alkalmazkodnak ehhez a változáshoz, nemcsak a legjobb munkaerőt nyerhetik meg, hanem hosszútávon is versenyelőnyre tehetnek szert.
A jobinfo.hu-n több állásportál kínálatád érheted el pár kattintással; az akár otthonról is végezhető állásokat
itt
találod. A teljes álláskínálat pedig
itt
érhető el.