– Milyen változásokra számít a következő 3-6 hónapban az ingatlanpiacon?
– Jelenleg is zajlanak azok a korábban megkezdett fejlesztések, amelyek átadása 2021-ben és 2022 elején várható. Ezekben a projektekben az előértékesítettség, előbérlet magas, a legtöbb projekt finanszírozása biztosított, így az építőiparban továbbra is folyik a munka, továbbra is vannak megrendelések.
– Milyen hosszú lefutású járványhelyzetre számít?
– Azt egyelőre nem lehet megjósolni, hogy mennyi ideig fog tartani ez a krízishelyzet, de várakozásaink szerint biztosan több hónapig.
– Mi lesz a lakások iránti kereslettel?
– Arra számítunk, hogy az előttünk álló, nem túl hosszú időszakban az új lakások iránti kereslet átmenetileg csökken.
– És középtávon jobb lesz a helyzet?
– Véleményem szerint igen. Jó hír ugyanis, hogy bár több ingatlantípus jövedelemtermelő képessége biztosan át fog értékelődni, a lakások szerepe várakozásaink szerint éppen, hogy erősödni fog. Különösen így lehet ez a mi földrajzi régiónkban, ahol hagyományosan magas a tulajdoni arány és a saját tulajdonú otthon jelent ma is biztonságot és menedéket az emberek számára. A mostani helyzet bizonyítja emellett azt is, hogy a lakás nem csak otthon: olyan funkcióknak is biztonságos helyet képes adni, mint a home office vagy a digitális távoktatás.
– Mit gondol a gazdaságvédelmi akciótervben eddig meghozott, az Önök ágazatát érintő intézkedésekről?
– Miközben számos más nemzetgazdasági ágazat leállni kényszerült, az ingatlanfejlesztések továbbra is hozzájárulnak a hazai gazdaság ellenálló-képességének növeléséhez, hiszen jelentősen képesek csökkenteni a koronavírus miatt kialakult gazdasági válság negatív gazdasági hatásait. Más iparági szereplőkkel együtt úgy látjuk, hogy azért, hogy ez a pozitív hatás hosszabb távon is fennmaradhasson, kormányzati intézkedésekre van szükség – itt jó iránynak tartjuk és üdvözöljük a rozsdaövezeti fejlesztések 5%-os áfakulcsát. Véleményünk szerint nemzetgazdasági szempontból kiemelten fontos, hogy fenn lehessen tartani a kivitelezési munkák folyamatosságát.
– Mi kell ahhoz, hogy az építőipar ne álljon le?
– Ahhoz, hogy az építőipar ne álljon le, illetve szenvedjen el jelentős károkat, részben arra van szükség, hogy a fejlesztésekhez szükséges hivatali, hatósági háttéradminisztráció (földhivatalok, kormányhivatalok, szakhatóságok, tervzsűrik) működése továbbra is biztosítva legyen, a közművállalatok pedig folytassák a beruházásokhoz szükséges megrendelt fejlesztéseket, mérőóra-felszereléseket, adminisztrációt.
– Mit tapasztal a beruházók-építtetők részéről?
– Természetesen az építőiparban is érezhetőek a koronavírus-járvány kedvezőtlen gazdasági hatásai, hiszen az ellátási láncok szakadozása és a külföldi építőipari munkások hazautazása – átmenetileg – fennakadásokat okoz. A kivitelezési munkák ugyanakkor a meglévő létszámmal folytathatók, hiszen ezekben a munkafázisokban alacsony a munkavállalók sűrűsége, így a megfelelő egészségügyi intézkedésekkel minimalizálható a járvány terjedésének kockázata.
– És pénzügyi oldalról mi a helyzet?
– A jó hír az, hogy a bankrendszer sokkal jobb állapotban van mint 2008-ban, a magyar gazdaság összehasonlíthatatlanul erősebb, a lakosság eladósodottsága sokkal alacsonyabb és forintban van, rengeteg tartalék áll rendelkezésre, és – ami különösen fontos – nincs itthon ingatlanpiaci buborék.
– Önöknél minden megy tovább?
– A Cordia pozíciója szilárd: minden projektünkhöz rendelkezünk a szükséges önerővel, az elindult fejlesztéseinkhez megvan a finanszírozás, a lakóingatlan-projektekben magas az előértékesítettség. Ez azt jelenti, hogy ahogyan a múltban, most is végig visszük az elindított projektjeinket és folytatjuk a további fejlesztések előkészítését, a vevőink számíthatnak ránk.
– Az Önök cége hogyan válaszolt a megváltozott helyzetre?
– A Covid-19 járvány közepette a Cordia számára is a biztonság a legfontosabb: ennek szellemében a hazai piacon elsőként alakítottuk ki az ingatlanvásárlás új, biztonságos, a folyamat minden egyes lépését lefedő online megoldását. Ez azt jelenti, hogy a vevők immár úgy választhatják ki és vásárolhatják meg új otthonukat, hogy nem mozdulnak ki hazulról: ez alól még a szerződés aláírása és a birtokba adás sem jelent kivételt.
– Ha jól tudom, akkor ezen felül is kínálnak extra szolgáltatást?
– Igen, a teljes körű szolgáltatás fontos eleme, hogy a Cordia tapasztalt, több száz otthon berendezését maga mögött tudó property management csapatára rábízhatók a megvásárolt lakás komplett lakberendezési feladatai is. Ez most különösen kényelmes és biztonságos megoldást jelent, hiszen egyrészt számos bútor- és lakberendezési üzlet csak online tart nyitva, másrészt a kijárási korlátozás idején amúgy sem túl jó ötlet a nyitva lévő boltokat járni.
– A vállalat alkalmazottait is védik?
– A Cordia és a teljes Futureal-csoport rendkívül komolyan veszi a jelenlegi helyzetet: irodai munkatársaik ezért dolgoznak otthonról, ezért döntöttek a teljes körű online ügyintézés bevezetése mellett, és ezért határoztak úgy, hogy összesen több mint 300 millió forinttal támogatják a járvány elleni küzdelmet Magyarországon, Romániában és Spanyolországban is. A felajánlott összeg első részét a magyar kormány által létrehozott, önkéntességet és adományozást koordináló akciócsoport, a Segítünk Egymásnak felhívására utalták át, míg a fővárosi intézkedéseket 50 millió forinttal támogattuk.