Otthontérkép Magazin

Felújítanád, hogy nagyot kaszálj rajta? 5+1 hiba, amit érdemes elkerülni!

Mindenki tisztában van vele, hogy az egyik legjobb befektetés, ha a pénzünket ingatlanba tesszük. A legtöbben azonban mindössze azt értik ezalatt, hogy vesznek egy viszonylag jó állapotú lakást, amin nem kell sok mindent csinálni, és kiadják albérletbe. Olyanok már jóval kevesebben akadnak, akik egy felújítandó ingatlant próbálnak áron alul megszerezni, felújítani, majd lényegesen drágábban eladni. Kétségtelen, hogy ezzel a vállalkozással nagyot lehet kaszálni, de legalább akkorát bukni is lehet rajta, különösen, ha valaki még életében nem csinálta. Mai cikkünkben összeszedtük a legnagyobb hibákat, amit ilyenkor érdemes elkerülni.

Nem jól választjuk ki a lokációt

Hozzájuthatunk a felújítandó ingatlanhoz akármilyen olcsón, ha nem épp a legjobb helyen veszünk lakást, lehetetlenség lesz jó áron eladni, akkor is, ha palotát varázsoltunk belőle, és nem fog visszajönni a felújítás ára. Ezért itt is, mint minden ingatlanvásárlásnál az elsődleges szempont a választásnál a lokáció!

Kép forrása: decoist.com

Nem végzünk piackutatást

Ez a pont szorosan kapcsolódik a lokációhoz, ugyanis nem elég jó környéket választani, de fontos, hogy az adott környéket olyan szinten is ismerjük, hogy milyen emberek élnek ott, milyenek az igényeik, leendő, potenciális vásárlóink közül a legtöbben vajon milyen lakást vennének szívesen. Ezt a szempontot már a vásárlásnál is érdemes figyelembe venni, hiszen az ingatlan bizonyos tulajdonságain (tájolás, elosztás) nem, vagy csak nehezen változtathatunk. A felújítás során pedig majd még fontosabb lesz erre figyelni.

3 minigarzonra osztott lakás Újlipótvárosban

Túl drágán vásárolunk

Ahhoz, hogy valóban nyereséget realizálhassunk, és ne csak a felújítás ára jöjjön vissza, fontos, hogy valóban jó áron jussunk hozzá az adott ingatlanhoz. Sokan ilyenkor meglátják egy lakásban a fantáziát, és hajlamosak a reálisnál magasabb árat fizetni érte, csakhogy ők újíthassák fel és adhassák majd el a jövőben. Ilyenkor azonban sajnos csak az álmaikat kergetik, anélkül, hogy számításokat végeznének. Amikor kiválasztjuk az ideális ingatlant, fontos, hogy helyesen becsüljük meg a felújítás költségét és a jövőben valószínűsíthető eladási árat. Ezek alapján a vételár nem szabad, hogy magasabb legyen, mint a várható eladási ár mínusz a felújítás költségének a 70%-a. Ebből is látható, hogy ez az üzlet akkor éri meg igazán, ha áron alul sikerül hozzájutnunk egy ingatlanhoz.

Gyönyörűen felújított lakás a Belvárosban

Alábecsüljük a felújítási költségeket…

Még egy látszólag jó állapotú ingatlan felújítása is tartogathat meglepetéseket, ezért ez egy felújítandó ingatlan esetében hatványozottan igaz. A vásárlásnál alaposan ellenőrizzük az ingatlan állapotát, ha kell hívjunk szakértőt is. És készüljünk fel minden váratlan helyzetre, azaz alapvetően arra, hogy a felújítás úgyis drágább lesz és tovább fog tartani, mint amennyire eredetileg számítottunk.

Igényesen felújított lakás a Haller utcában

…és a felújítás időigényét is

Márpedig az idő pénz, és ez nemcsak annyit jelent, hogy később tudjuk majd eladni a lakást, és így kisebb lesz a nyereségünk, hanem azt is, hogy mindez a mi időnkből megy el, tehát a felújítás időtartama alatt olyan lesz, mintha lenne egy másodállásunk, amiért csak a végén kapunk fizetést, és minél később készül el, annál kisebb lesz a fizetésünk részarányosan. Arról nem is beszélve, hogy nem minden munkahelyen tolerálják, ha napközben el kell rohannunk beengedni valamelyik szakit, vagy egyszerűen csak rájuk nézni, hogy mit végeztek. Egy ilyen projekt még heti 40 óra munka mellett is megterhelő lehet, ha emellett még családunk is van, vagy ennél jóval többet dolgozunk, akkor érdemes alaposan átgondolni, hogy tényleg belefér-e ez az időnkbe.

Extremitások a designban

Bármennyire is szeretnénk, hogy az ingatlan végül különleges legyen, mindenképpen kerüljük az extremitásokat a belsőépítészeti kialakításnál és a lakberendezésnél. A nagyon különleges dolgok csak keveseknek tetszenek, és nekik sem biztos, hogy épp az tetszik, amit mi választottunk. Próbáljunk inkább egy nagyobb célközönséget megcélozni, és minőségi, de mégis semleges színű, nemcsak egynyári divatnak megfelelő enteriőrt kialakítani.