Otthontérkép Magazin

Egyre több energiatudatos ház épül a belvárosban!

Budapest belső kerületei, azaz a tágabb értelemben vett belváros, igazán népszerű a lakást vásárlók körében. A régi polgári házakkal sűrűn beépített környékeknek természetesen megvan a maga varázslatos hangulata, de igen nehéz itt energiatakarékos lakásokat találni. Az új fejlesztések között azonban találhatunk néhány kiemelkedő példát.

Az Ökoházak cégcsoport az országban elsőként 2008-ban kezdett el geotermikus energia-ellátású Öko Társasházak építésébe. Fennállásuk óta 26 társasházat és több, mint 1000 lakást adtak át a tulajdonosok legnagyobb megelégedettségére. Ma már gyakorlatilag csak alternatív energiahasznosítással rendelkező társasházakat építenek.

Rögtön a belváros szívében, az Andrássy út közelében épül most a CS70 Green Home társasház, ahol a kiváló hőszigetelésen és hőszigetelt nyílászárókon túl a geotermikus fűtésrendszer garantálja, hogy a rezsi ne csak alacsony maradjon, de a gázszolgáltatótól is teljesen függetlenné válhassunk. Az itt megvalósuló talajszondás hőszivattyús fűtés felületi hőleadókon (padló-, fal- és mennyezet) keresztül biztosítja, hogy a rendszerben keringő vizet csak 35°C-ra kelljen felmelegíteni, így a fűtés nem kavarja fel a port, ami jó hír az allergiásoknak is, ráadásul a hűtés is a mennyezeti hőleadókon keresztül történik, tehát az is allergia és klímazaj mentes.

Kicsit távolabb a városmagtól, de még mindig kiváló elhelyezkedés mellett, a Palotanegyedben épül a Baross Green Home társasház a Baross utcában, ahonnan az M3-as metró, számtalan felsőoktatási intézmény és a Corvin Plaza is könnyen elérhető. A társasházban zömében kisebb, könnyen kiadható, befektetésnek vagy első lakásnak ideális ingatlant alakítanak ki. A kedvező rezsiköltségről itt levegő-víz hőszivattyús rendszer gondoskodik.

Bár a XIII. kerületet sokan nem sorolnák a tágabb értelemben vett belvárosba sem, vitathatatlan az a tény, hogy Újlipótvárosban, de még Vizafogón is olyan, mintha az ember a városközpontban élne. Az elmúlt évek fejlesztései, a rengeteg új építésű ház és a Váci úti irodafolyosó kiépülése, ha úgy tetszik egy új belvárost teremtett Budapesten. Itt, a Göncz Árpád városközponthoz, az Árpád hídhoz, a Margit-szigethez és a Dagály fürdőhöz közel épül a Dagály Ökoház, ahol szintén geotermikus fűtésrendszer biztosítja a fűtést, hűtést és a melegvíz ellátást felületi hőleadókon keresztül, egészséges életteret teremtve az ideköltözőknek. Az Ökoházak cégcsoport eddig átadott házai közül mind lakásszámát, mind fűtésrendszerét tekintve a Dagály Ökoház leginkább a Márton utcaihoz hasonlít, ahol a tavalyi évben a rezsi nem haladta meg a 60 ezer forintot éves szinten, így a Dagály Ökoházban is hasonló számlákra lehet majd számítani.