Akár 50 millió forintot is érhet az új CSOK plusz a gyermeket vállaló családoknak, amennyiben megfelelnek a feltételeknek, derült ki a tegnapi Kormányinfón.
Váratlan időpontban, az eddigiektől eltérően nem csütörtökön, hanem szerdán este, a kormányüléssel egy napon került sor a Kormányinfóra, mely most azért volt különösen érdekes, mert végre kiderültek a 2024. január 1-től életbe lépő CSOK plusz szabályai.
Mint ismeretes az eddigi „városi CSOK”, amely az 5000 lakosnál nagyobb településekre vonatkozott 2023. december 31-ével kivezetésre kerül, eddig azonban nem lehetett tudni, hogy a helyébe lépő CSOK plusz támogatással mekkora összeghez lehet majd hozzájutni, és mik lesznek az új támogatás feltételei.
Magasabb összegek, kisebb önerő
Az új CSOK plusz feltételeit egyenesen a tárcavezető, Csák János kulturális és innovációs miniszter jelentette be, mely szerint január 1-től a gyermekek számától függően 15, 30 és 50 millió forintos, háromszázalékos kamatozású, kedvezményes hitelt vehetnek fel az ötezer fő feletti településeken a gyermeket vállaló családok. Fontos újdonság, hogy a CSOK pluszot kizárólag előre vállalt gyermekekre lehet felvenni, amivel együtt jár az is, hogy kizárólag házaspárok vehetik majd igénybe. Ugyanakkor első lakás vásárlásánál mindössze 10% önerő is elég lesz a kedvezményes hitel felvételéhez, felújítás, bővítés esetén azonban 20% önerőre lesz szükség. A CSOK plusz így segítséget jelenthet abban, hogy piaci kamatozású hitelt ne kelljen felvenni, hanem kizárólag a CSOK hitellel lehessen lakást vásárolni.
További fontos kitétel, hogy kölcsönt addig vehetik fel a házaspárok, amíg az édesanya be nem tölti a 41. életévét, azok az idősebb nők azonban, akik igazoltan legalább 12 hetes terhesek még két év türelmi időt kapnak. Ugyanakkor a hitelt telekvásárlásra nem lehet felhasználni, és első közös otthon esetében megállapítottak egy 80 millió forintos, míg lakásbővítés vagy új lakásba költözés esetén egy 150 millió forintos felső határt.
A hitel törlesztési ideje választható, 10 és 25 év közötti lesz, az első évben azonban elegendő lesz a kamatot törleszteni. Az első gyermek megszületése után a hitelfelvevők egyéves hitelmoratóriumot kérhetnek, majd a második és minden további gyermek megszületése után 10-10 millió forintot elengednek a tőketartozásból. A részletszabályok elkészülését november közepére ígérte a kormány.
Változások a falusi CSOK-nál is
Ahogy az korábban elhangzott, a falusi CSOK, továbbra is megmarad, de itt is várhatók változások. Így például egységesítették a gyermekek után járó, vissza nem térítendő támogatás rendszert, ami által egy gyermek esetében 1, kettőnél 4, három gyermek esetében pedig legalább 15 millió forintra nő a támogatás.