Otthontérkép Magazin

Ponthatárok még nincsenek, de az albérletek már drágulnak

Emelkedő árakat és csökkenő választékot találnak a piacon azok, akik július második felében, az egyetemi ponthatárok kihirdetése előtti napokban nézelődnek a kiadó lakások, házak piacán. Elemzésünkben az Ingatlantájoló adatbázisában meghirdetett albérleteket vizsgáltuk. Itt az országos átlagnál valamivel nagyobb és drágább kiadó ingatlanokat hirdetnek, azonban a lakásméret szerint bontott, és a fajlagos adatok rendre hasonlóak, mint a KSH által közölt “hivatalos” számok.

Budapesten már csillagászati magasságokba kúsznak az árak, a legkedvezőbb helyzetben pedig azok vannak, akik Szegeden keresnek bérelhető lakást vagy házat. Ahogy a korábbi hónapokban már megfigyelhettük, a debreceni piac száguld fölfelé, igaz, hogy jóval szűkebb kínálatból, ám az egyszobás lakások ára már meg is haladja a fővárosit. Itt hónapról-hónapra megfigyelhető, hogy a megfizethetőbb lakások pillanatokat töltenek a piacon, aztán el is tűnnek, a kínálatban pedig maradnak a 400-500 ezer forintos stúdiólakások.

Ahogy haladunk fölfelé a lakásméretekben, úgy nyílik az olló Budapest és a legnagyobb egyetemi városok között, ennek valószínűleg hasonló magyarázata van: a fővárosi kínálatból elkapkodják a 2-3-4 diák kulturált együttélésére alkalmas, ám nem horribilis árú lakásokat, és nagyobb méretben felülreprezentáltak a szaunás, jacuzzis luxuslakások, amik kívül esnek az egyetemisták érdeklődési körén.

A bérlakások (és házak) átlagos négyzetméterárát vizsgálva is világos, hogy Budapest és Debrecen mennyire kiugrik a mezőnyből. Budapesten átlagosan 5600, Debrecenben 5000 forintért bérelhetünk egy négyzetmétert, Pécsett 4000, Szegeden nagyságrendileg 3000 forint.


A legnépszerűbb méretkategória a 1,5-2 és a 2,5-3 szobás, ezek teszik ki a kiadó ingatlanok szűk kétharmadát országszerte és Budapesten is, ezek végül is a nappali plusz egy illetve két hálószobás otthonok. A kisebb és a nagyobb méretek közül a stúdióapartmanok és a nappali plusz 3 hálószobás ingatlanok képviselnek még jelentősebb részt, az ennél nagyobb lakások és házak a kínálat 8-10 százalékát teszik ki.

A “fajlagos” árakat vizsgálva továbbra is Budapest vezet, itt egy szobára visszaosztva az átlagos albérletárat 184 ezer forintot kapunk, a legkedvezőbb ez az adat Szegeden, ahol pedig 90 ezer forint ugyanez.

A felvételi szezonnal kapcsolatos élénkülést mutatja az is, hogy egy hónap alatt felfelé mozdultak az árak a négy vizsgált város közül háromban, Budapesten és Debrecenben nagyobb emelkedés volt, Szegeden kisebb. Pécsett viszont érdekes módon az elemzés készítésének pillanatában éppen kicsit kedvezőbbek voltak a számok, mint egy hónappal ezelőtt.