Távmunkázz okosan: az igazi ászok három szabályt tartanak be

A home office, azaz a távmunka/otthonról végezhető munka, az elmúlt években megosztó témává vált. Mostanában rengeteget cikkeztek arról, hogy végnapjait éli ez a trend, mert sokak szerint nem elég hatékony, és a cégek egyre inkább visszarendelik dolgozóikat az irodába. Viszont sokan esküsznek rá, hogy a rugalmas munkavégzésé a jövő, és a távmunka nem megy sehova.

A valóság valószínűleg a kettő között van, és nagyban függ az adott cégtől, iparágtól, munkakörtől és az adott munkavállalótól. Egy 2023-as kutatás szerint világszerte a munkavállalók körülbelül 20-30%-a dolgozik részben, vagy teljesen otthonról. 

Kis gondolkodással könnyű belátni, hogy akármilyen szépen hangzik is a rugalmas munkavégzés, vannak olyan feladatok és iparágak, ahol ennek semmi értelme. Egy gyárban szükség van munkásokra, akik nem tudják a termékeket távmunkában, a konyhaasztal mellől feltölteni. Az étteremben a szakács és a pincér nem főzhet és szolgálhat fel távmunkában, és a bolti dolgozók sem tudnak segíteni, ha nincsenek ott. 

Más munkakörökben viszont pont ellentétes a helyzet: a személyes jelenlétnek semmi, vagy közel semmi hozzáadott értéke nincs, a feladatok legnagyobb része távmunkában is simán elvégezhető. Ekkor pedig rengeteget nyom a latba, hogy a munkavállalók számára komoly előnyei (is) vannak ennek a felállásnak. A három legtöbbet emlegetett pozitívum az, hogy nem visz el időt a bejárás-hazajutás, az, hogy olcsóbban és jobb minőségben tudnak enni otthon, de feljutott még a dobogóra a rugalmas munkaszervezés is.

Hogy legyél hatékony otthon?

Ha azt szeretnéd, hogy megengedjék (vagy ne vegyék el) a távmunkát, a legfontosabb az, hogy hatékonyan, jól végezd el a feladataidat otthon is. Ez egyszerűnek hangzik, a valóságban viszont igenis meg kell tanulni pár dolgot ahhoz, hogy ne folyjon ki a kezedből az idő.

Ha az alábbi három szabályt betartod, hosszútávon is sikeres és hatékony leszel otthon is.

Legyen munkaidőd

Elsőre nem tűnik logikusnak ez a szabály, hiszen pont azért távmunkázol, hogy akkor dolgozz, amikor neked kényelmes, igaz? Igaz! Azonban a távmunkának van egy óriási veszélye ami nagyon gyorsan kiégéshez, ezáltal pedig csökkenő teljesítményhez vezet: ha nem figyelsz, teljesen összemosódik a munkaidő és a szabadidő. Amikor egy irodában/gyárban/munkahelyen dolgozol és kilépsz a kapun, ideális esetben másnapig magad mögött hagytad a melóval járó stresszt. Ha viszont otthon dolgozol, és hajnalban, éjszaka, hétvégén és ünnepnapokon (is) próbálod bepótolni azt, amit a napközben nem csináltál meg, pillanatok alatt az egész életed munkaidővé válik. A rugalmasság jó dolog, és a munkára kijelölt idősávok tőled függenek – azonban soha ne mulaszd el meghatározni, hogy melyek a napnak azok a részei, amikor nem foglalkozol melóval. És ezt tartsd is be! 

Ütemezd a feladataidat

Aki otthon dolgozik, gyakran érzi úgy, hogy soha nem jut a végére a feladatoknak. A távmunkások tipikus panasza, hogy egész nap a gép előtt ültek, ám este mégsem elégedettséget éreznek, hanem feszültséget, valamilyen bizonytalan hiányérzet gyötri őket. 

Ha nem akarsz megkeseredni otthon, fontos, hogy legyen sikerélményed. Ezt pedig – többek között – úgy tudod könnyen elérni, hogy a nap elején ütemezed a feladataidat, így mindig látod, mivel kell aznap végezned. Ha a listád végére érsz, aznapra leteszed a lantot. 

Amikor nagyon sok a teendő, csoportosítsd a tennivalókat három kategóriába. Kezdd a napot a kritikusan fontos dolgokkal, innen válts a közepesen fontos dolgok csoportjára, és végül, ha marad még idő, fordulj rá a “szuper, ha belefér ma” feladatokra.

Óránként egy rövid, naponta egyszer egy hosszabb szünet

A saját íróasztalod (vagy étkezőasztalod) mellett ülve is szükséged van óránként pár perc beiktatott szünetre, és ideális esetben az ebédedet sem a billentyűzet fölött lapátolod be. A rövid nyújtózkodós szüneteket szabd valóban pár percesre, és ilyenkor tényleg állj fel a székedről! Én például szeretem ezeket a gyors otthoni feladatokra használni: bedobok egy mosást, kipakolom a mosogatógépet, kimegyek a teraszra és meglocsolom a virágokat – így a meló után ezekkel már nem lesz gondom. Viszont nem állok neki megfőzni egy családi vacsorát ilyenkor, és a lakás kitakarításának sem ilyenkor állok neki. 

A hosszabb szünetemet viszont nem házimunkával töltöm, és mivel sajnos hajlamos vagyok (helytelenül) a gép mellett enni, ezért amikor nagyon elfáradok, igyekszem egy 20-30 percre teljesen kikapcsolni. Ilyenkor gyakran kimegyek egy rövid tempós sétára, ami felpörgeti az addigra eltompult agyamat, vagy főzök egy jó kávét és felhívom a barátnőmet.

Adja fel álláshirdetését most kedvezményesen hazánk egyik legrégebbi állásportálján, a jobinfo.hu-n, ahol most a legerősebb, Prémium hirdetési csomagot 65%-kal kedvezőbben igényelheti itt

Ajánlott ingatlanok


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Forint: nem a gyengülés, hanem csak annak mértéke a kérdéses

Forint: nem a gyengülés, hanem csak annak mértéke a kérdéses

A gyengülés most elsősorban globális folyamatok eredménye volt, ugyanakkor komolyabb erősödést a hazai viszonyok alapján sem remélhetünk.

Forinthorrort hozott a hétfő, rég láttunk ilyen mélypontot

Forinthorrort hozott a hétfő, rég láttunk ilyen mélypontot

Nem sok okot adott a mosolyra hétfőn a forint.

Lesújtó kritika jött a magyar egészségügyről - ezt Pintér Sándorék sem teszik zsebre

Lesújtó kritika jött a magyar egészségügyről - ezt Pintér Sándorék sem teszik zsebre

A Magyar Orvosi Kamara honlapján közzétett cikkében egy szekszárdi tragédia körülményeit járta körbe.

© 2024 (v2.202102)