Otthontérkép Magazin

Naperőmű forradalom Magyarországon!

Idén először fordult elő, hogy a magyarországi naperőművek beépített teljesítőképessége meghaladta a nyári áramfogyasztási csúcsot, ami történelmi mérföldkő. A naperőművek hazai terjedése már világszinten is jelentős, hiszen a napenergia részaránya gyorsan nő az ország energiatermelésében – tájékoztatott a Portfolio.

A magyarországi naperőmű-fejlődés mára világszinten is kiemelkedővé vált: 2023-ban az Európai Unióban Görögország után Magyarország rendelkezik a második legnagyobb napenergia-arányú áramtermeléssel, világszinten pedig Chile és Görögország előzi meg. Ez az ugrás különösen gyors ütemben történt az elmúlt években, hiszen 2018-ban a napenergia aránya mindössze 2% volt az országban, míg idén ez akár 25%-ra is emelkedhet. A hazai rátaemelkedés tempója egyedülálló, csak Észtország, Spanyolország és Lengyelország növekedése közelíti meg kissé.

Mindez azonban rendszerirányítási kihívásokat is hoz: a naperőművek gyors térhódítása mellett a napszakok és időjárási változások miatt ingadozó napenergia termelés is problémát jelent, az energiahálózat egyensúlyának fenntartása érdekében az ingadozást ki kell egyensúlyozni.

 

Energiatakarékos családi házat keresel? Ide kattints!

 

Az egyik legnagyobb nehézség azonban a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) kezeléséből adódik: a kiserőművek valós idejű termeléséről és hálózati betáplálásáról jelenleg csak utólagos becslések állnak rendelkezésre, mivel nincs közvetlen méréstechnikai adat. Ez problémát jelent, hiszen a háztartási naperőművek teljesítőképessége az országos kapacitás 36%-át teszi ki, ami a hálózati stabilitás biztosítása szempontjából kritikus.

A magyar energiarendszer célja, hogy az okosmérők elterjedésével közel valós idejű adatok álljanak rendelkezésre a háztartási naperőművek termeléséről. Ennek előmozdítása érdekében egy központi adatközpont létrehozása is tervben van, amely a villamosenergia rendszer kiegyensúlyozását és szabályozhatóságát is javítaná. Emellett várhatóan az új lakossági tarifa bevezetésére is sor kerül, ami átalakíthatja a jelenlegi, fix rezsicsökkentési rendszert, alkalmazkodva a napenergia termelés napi szintű ingadozásaihoz.

A gyors bővülés a magyar klímacélokkal is összhangban van, mivel 2030-ra az ország villamosenergia-ellátásának harmadát megújuló forrásokból, főként napenergiából szeretné fedezni. A következő években várhatóan további több ezer megawatt naperőművi kapacitás épül, amely nagymértékben hozzájárul majd az ország dekarbonizációs céljainak eléréséhez.

 

Energiatakarékos házban vennél lakást? Itt nézz szét!