Ingatlanmix

Lemondott a kormány az ingatlanos letelepedési vízumról – Marad a drága és bonyolult befektetői program

A kormány nagy csendben, az év végén törölte az új magyar letelepedési program egyik kulcselemét: már nem lehet vendégbefektetői vízumot szerezni

Megosztás:

A kormány nagy csendben, az év végén törölte az új magyar letelepedési program egyik kulcselemét: már nem lehet vendégbefektetői vízumot szerezni 500 ezer euró értékű magyarországi ingatlan vásárlásával. Ez a lépés a lakhatási válság fényében születhetett, amelyről már kormánytagok is nyíltan beszélnek. Egy ilyen intézkedés – amely 2025. január 1-től lehetővé tette volna gazdag, EU-n kívüli befektetők számára, hogy ingatlanvásárlásért cserébe tartózkodási engedélyt kapjanak – valószínűleg tovább növelte volna a lakáspiaci nyomást.

Három feltételből kettő maradt

Az eredeti törvény szerint a tízéves vendégbefektetői tartózkodási engedély megszerzéséhez a befektetőknek az alábbi három lehetőség közül választhattak:

  1. Legalább

    250 ezer euró értékben vásárolni egy befektetési jegyet

    , amelyet a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartott és nemzetbiztonságilag elfogadott alapkezelők bocsátottak ki.

  2. Legalább 500 ezer euró értékű magyarországi ingatlan megvásárlása

    (ez a lehetőség mára eltűnt a jogszabályból).

  3. Legalább

    1 millió eurós pénzadomány

    nyújtása valamelyik közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény számára, oktatási, tudományos vagy művészeti célból.

Az ingatlanvásárlási lehetőség kiesésével már csak két opció maradt, amelyek közül egyik sem különösebben vonzó a befektetők számára, hiszen sok más ország hasonló programjai sokkal kedvezőbb feltételeket kínálnak.

Miért nem sikeres a program?

Az új letelepedési program indulása óta nem tapasztalható jelentős érdeklődés a külföldi befektetők részéről, akik jellemzően kínaiak, kisebb részben vietnámiak, indiaiak, arabok és fekete-afrikaiak lennének. A magyar program több okból is kevésbé vonzó:

  • Drága:

    Más országok hasonló programjaiban a befektetendő összeg gyakran alacsonyabb (250-300 ezer euró/dollár), és a befektetők konkrét ingatlant vásárolhatnak, ami kézzelfoghatóbb és biztonságosabb befektetés.

  • Kockázatos:

    Magyarország korábbi letelepedési kötvényprogramjában több befektető nem kapta vissza a pénzét, ami rontja az ország reputációját.

  • Bonyolult engedélyezési folyamat:

    A programhoz szükséges alapkezelői engedélyek megszerzése körülményes. Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság listáján eddig mindössze egy alapkezelő, a Sprint Asset Hungary Zrt. szerepel, amely 2024-ben alakult, és még nem rendelkezik jelentős referenciákkal.

A program globális versenyképessége alacsony, mivel más országok, például Portugália és Görögország, kedvezőbb feltételeket kínáltak korábban. Igaz, Portugáliában is történt szabályozási szigorítás, főként az ingatlanárak emelkedése miatt.

További problémák

A program szabályozása sem segíti a fellendülést. Az engedélyezett alapkezelőknek például olyan befektetési alapokat kell működtetniük, amelyek legalább 40%-ban lakóingatlanokat tartalmaznak, és ezeknek a lakásoknak használatba vételi engedéllyel kell rendelkezniük. Ez a szabály gyakorlatilag kizárja a telekvásárlásokat vagy a fejlesztési projekteket, amelyek valóban hozzájárulhatnának az új lakásprojektek elindításához.

Mi várható?

A Sprint Asset Hungary Zrt. – az egyetlen engedélyezett alapkezelő – optimistán nyilatkozott, és 2025-től várja a program felfutását. Azonban az eddigi eredmények alapján a program nem hozta meg a várt sikert, és kérdéses, hogy a jelenlegi szabályozási környezetben képes lesz-e jelentős számú befektetőt vonzani. A kormány szűkös szabályrendszere, a magyar piaci szereplők közötti verseny hiánya és a program globális versenyképességének gyengesége mind akadályozzák a program sikerességét.

Összegzés

Az új vendégbefektetői vízumprogram, amely a korábbi kötvénybiznisz helyét vette át, eddig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az ingatlanvásárlási lehetőség eltörlésével tovább szűkült a program vonzereje, miközben a szabályozás merevsége és a globális versenytársak kedvezőbb ajánlatai is visszavetik a magyar program esélyeit. A lakhatási válságot figyelembe véve érthető a kormány döntése, de a program jelenlegi formájában nem tűnik fenntarthatónak.

 

Befektetési céllal vásárolnál ingatlant? Nézz szét az Ingatlantájoló kínálatában!

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.

Cikkajánló

slide 6 to 9 of 10