Az inflációkövető állampapírok piacán forradalmi változások várhatók 2025-ben, mivel a PMÁP-kötvények (Prémium Magyar Állampapírok) kamata jelentősen csökkenni fog a lelassuló infláció miatt. Eközben azok a megtakarítók, akik eddig kockázatmentes, két számjegyű hozamokat értek el, most alternatív befektetési lehetőségek után néznek. Vajon milyen eszközök válhatnak az állampapírok versenytársaivá?
Átrendeződés a befektetési piacon
A magyar lakossági megtakarítások piaca jelenleg átalakulóban van. A 2025-ös év első hónapjaiban a PMÁP-befektetők közel 20%-os hozamot realizálnak majd az előző inflációs adatok alapján. Ez a jelentős kifizetés arra készteti a befektetőket, hogy újragondolják stratégiájukat.
Állampapír helyett inkább ingatlanba fektetnél? Nézz szét az Ingatlantájolón!
A K&H Értékpapír felmérése szerint sok befektető nem tartja meg alacsonyabb hozamú állampapírjait, hanem alternatív eszközök után néz. Az ügyfelek közel 26%-a ETF-ek, tőzsdei részvények és befektetési alapok iránt érdeklődik. Az OTP Bank szintén kiemelte, hogy ügyfeleik fele hajlandó nagyobb kockázatot vállalni magasabb hozamok reményében.
Mik az alternatívák?
- ETF-ek – Diverzifikáció könnyedén:
Az ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) széleskörű diverzifikációt kínálnak, csökkentve az egyedi részvények kockázatait. Az S&P 500 indexhez kötött ETF-ek például lehetővé teszik, hogy a befektetők több száz vállalat teljesítményéből profitáljanak.
- Tőzsdei részvények:
Az egyedi részvények nagyobb kockázatot hordoznak, de megfelelő stratégia mellett kimagasló hozamot kínálhatnak.
- Befektetési alapok:
A befektetési alapok strukturált portfóliókat kínálnak, amelyeket szakértők kezelnek. Ezek ideálisak azoknak, akik nem szeretnének aktívan kereskedni.
- Ingatlanbefektetések:
Bár az ingatlanpiac kevésbé likvid, hosszú távon stabil hozamot biztosíthat. A befektetők azonban itt nagyobb kötöttségekkel és lassabb pénzáramlással számolhatnak.
Kockázat nélkül nincs nagy hozam
Horváth István, a K&H Értékpapír ügyvezetője szerint a lakossági megtakarítók körében növekvő pénzügyi tudatosság figyelhető meg. Az inflációkövető állampapírok kockázatmentesen kínáltak magas hozamot, de a jövőben csak fokozott kockázatvállalással érhető el hasonló eredmény.
A diverzifikáció szerepe felértékelődik: érdemes többféle eszközt tartalmazó portfóliót kialakítani, figyelembe véve a földrajzi, szektorális és devizaalapú szempontokat. A tartós befektetési számla (TBSZ) és a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) adózási előnyei további vonzerőt jelenthetnek.
Ingatlan befektetésben gondolkozol? Ide kattints!
Miért érdemes megtartani az állampapírokat?
Bár az infláció csökkenésével a PMÁP hozama mérséklődik, továbbra is egyedülálló lehetőséget kínál azoknak, akik biztonságos és likvid befektetést keresnek. Az államkincstár hírlevele szerint a következő kamatperiódusban 3,95-5,2%-os hozam várható, ami továbbra is infláció feletti teljesítményt garantál.
Mit hoz a jövő a megtakarítóknak?
2025-ben a magyar befektetési piacon az átrendeződés várhatóan felgyorsul. A magas hozamot kereső befektetők a tőzsdei eszközök, ETF-ek és nemzetközi piacok felé fordulhatnak, míg a biztonságot előnyben részesítők valószínűleg továbbra is a PMÁP mellett maradnak.
"Dönts okosan! A 2025-ös év sorsfordító lehet a befektetési piacon, ahol a diverzifikáció és a pénzügyi tudatosság minden eddiginél fontosabbá válik."