Eladnád a lakásod, de fogalmad sincs, mennyit ér valójában? Vagy épp ellenkezőleg: túl magas árat kérsz, és hónapok óta senki sem hív? Akkor ez a cikk kötelező olvasmány számodra! Nagy Csaba, a Balla Ingatlan régiós szakértője megmutatja, milyen hibákba esik bele szinte minden eladó, és hogyan határozhatod meg a valóban piacképes árat a sikeres eladáshoz.
A legnagyobb hiba: a szomszéd árához igazodni
A legtöbb tulajdonos azzal kezdi az árazást, hogy megnézi: mennyiért adták el a szomszéd lakását. Vagy felcsapja az ingatlanhirdetési oldalakat, és az ott látott árak alapján belövi a sajátját. Ez azonban – figyelem! – óriási csapda.„Az online hirdetési árak szinte mindig túl vannak árazva, mert mások is így határozzák meg az áraikat” – mondja Nagy Csaba. A legtöbb hirdetés nem a valós piaci értéket tükrözi, hanem azt, amit az eladó szeretne kapni. Nem csoda, hogy a valóságban ezek az ingatlanok hónapokig a „nézegetem, de meg nem veszem” kategóriában ragadnak.
Miért nem működik a „saját logikád” az árazásban?
Az eladók gyakran automatikusan 10-20%-kal rálicitálnak a piacon látott árakra, mondván, hogy az ő lakásuk szebb, jobb fekvésű, felújítottabb, stb. Csakhogy két teljesen egyforma ingatlan nem létezik. A laikus eladók viszont ritkán tudják reálisan felmérni, hogy mit is jelent ez a különbség forintra váltva.Ráadásul a piaci környezet folyamatosan változik. Amit tegnap még jó árnak gondoltál, ma már simán lehet túlárazás. Ha nem követed naponta a tranzakciókat, trendeket, és nem tudod, milyen mozgások vannak a kereslet-kínálatban, akkor rossz lóra teszel.
A „teszteljük a piacot” stratégia bukásra van ítélve
Sokan azzal hirdetnek, hogy „hátha valaki ennyit is megad érte”. Ez a klasszikus „szondázzuk a piacot” módszer. Csakhogy ez általában végelátható árcsökkentéshez vezet, miközben hónapok telnek el, érdeklődő pedig sehol. A lakás közben „kiég” a piacon, és végül az is elmegy tőle, akit eleinte valóban érdekelt volna. Miben segít egy profi ingatlanközvetítő?
Egy tapasztalt ingatlanszakértő nemcsak azt tudja, hogy mennyiért érdemes meghirdetni egy lakást, hanem azt is, hogy hogyan. Képes a lokáció, az állapot, az infrastruktúra és a piaci trendek alapján reálisan belőni az árat, ami valóban bevonzza a vevőket.Tudja, mikor kell új fotókat feltölteni, mikor érdemes a szövegen változtatni, és hogyan kell érdeklődőből vevőt faragni. Nem biztos ugyanis, hogy az ár az akadály – lehet, hogy a rossz bemutatás vagy egy hibás kommunikáció.
A legnagyobb ár-ölő hiba: irreális elvárások
Az eladók gyakran elfelejtik: minél gyorsabban eladod a lakásod, annál többet kapsz érte. A túlárazás miatt hónapokat buksz, és végül csak lejjebb kell menned – ez pedig vevői szemmel azt jelzi: valami nincs rendben az ingatlannal.„Aki nem követi naprakészen a piacot, az gyakran saját magát hozza hátrányba azzal, hogy irreális áron hirdet, majd fokozatosan csökkenti az árat, miközben az érdeklődés már rég elpárolgott” – figyelmeztet Nagy Csaba.
A megoldás: tapasztalt, korrekt szakértő
Ha nem boldogulsz, ne erőltesd – kérj segítséget olyan ingatlanközvetítőtől, aki valóban ismeri a helyi ingatlanpiacot, hozzáfér valós tranzakciós adatokhoz, és reálisan látja az eladhatóság esélyeit.Egy jó szakértő nem csak hirdet – stratégiát épít, tanácsot ad, elemzi a visszajelzéseket, és hozzásegít a legmagasabb reálisan elérhető árhoz.
✅ Összefoglalva – 5 tipp a sikeres árazáshoz:
- Ne a hirdetési oldalak alapján árazz! Nézd a tényleges tranzakciós árakat.
- Ne hidd, hogy a te lakásod „különleges” – mindenki így gondolja.
- Ne teszteld a piacot irreális árral – csak vevőket vesztesz.
- Legyél naprakész a piaci trendekben – vagy bízd szakértőre.
- A gyors eladás = a legjobb ár. A várakozás = bukás.
TIPP: Ha nem tudod, hol kezd el, kérj egy ingyenes ingatlanérték-meghatározást profi szakértőtől, mielőtt hibát hibára halmoznál.
Oszd meg ezt a cikket ismerőseiddel, akik lakáseladáson gondolkodnak – rengeteg időt, pénzt és stresszt spórolhatnak meg vele!