Otthontérkép Magazin

Allergének a lakásban – mit tehetünk ellenük?

Manapság már alig van ember, akit ne gyötörne valamilyen allergia – akár a lakásban. A tavasztól-őszig tartó időszakban a pollenekre érzékenyek szenvednek a szabad levegőn, míg az ételallergiásak, vagy a háziporra, állatszőrre érzékenyek egész évben gyötrődhetnek a tünetektől, ha nem kerülik el a forrást, és kezelik az okokat. Most azokról az allergénekről lesz szó, melyek a közvetlen környezetünkben fordulnak elő, és néha nem is gondolnánk, hogy pont ezek a tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés, bőrkiütések okozói.

Mi történik, amikor kijön az allergiánk?

Az allergia tulajdonképpen a szervezetünk túlzott immunválasza, amit egy allergén vált ki. Ezek az allergének az arra érzékenyeknél kiváltják a heves reakciókat, míg a nem allergiás emberek meg sem érzik, hogy a közelükben vannak. Allergiát kiválthatnak a jól ismert pollenek, a por és poratka, egyéb mikroorganizmusok, de akár vegyi anyagok, ételek, vagy fémek és műanyagok is. Az allergia leginkább a légutakat és az érzékeszerveket érinti, de a tünetek az emésztőrendszert is sújthatják.

Az allergia tünetei nem feltétlenül azon a helyen alakulnak ki, ahol a testünk érintkezett az allergénnek, ezért jobb megbizonyosodni allergia teszttel, hogy mire is vagyunk érzékenyek.

Az allergia kialakulása eddig nem tisztázott, bármilyen korban előjöhet, valószínűleg van genetikai háttere, de a nem megfelelő lakókörnyezet, szennyezettség is előidézheti.

A leggyakoribb allergének a lakásban

A lakókörnyezetünk tele van olyan anyagokkal, melyek allergénként viselkedhetnek az arra érzékenyeknél, de ez csak akkor derül ki, ha allergiás lesz valaki.

Ha valakinek nincs terasza vagy kertje, nem jelenti azt, hogy mentesül az allergénektől, sőt! A zárt térben, főleg, ha nem szellőztetünk, gyakran felhalmozódnak ezek a molekulák.

Mit tehetünk a tünetek enyhítésére és megelőzésére?

A pollenek, porszemcsék könnyen megtapadnak a ruházaton illetve a hajadon is, ezért hazaérkezve, érdemes átöltözni, lefekvés előtt pedig hajat mosni, hogy megszabadulj az allergén anyagoktól.

Porallergia esetén a szőnyeget legalább a hálószobádból érdemes száműzni. A rendszeres takarítás, porszívózás is segít megszabadulni a lakásban felhalmozódott káros anyagoktól, de érdemes kimondottan ezeket kiszűrő gépekre beruházni (hepa szűrős porszívó, nedves porszívó).

A higiénia rengeteget nyom a latba, és természetesen, ha tudjuk, hogy valami konkrétan allergén forrás, azt távolítsuk el a lakókörnyezetünkből. Mossuk magas hőfokon a textileket, huzatokat, szőnyegeket!

Tisztítószerekből válasszuk a természetes alapúakat, illatosításra inkább 100%-os növényi olajakat használjunk, amelyek akár a légzést is könnyíthetik.

Jó, ha van egy aroma diffúzor a lakásban, amely a száraz levegő ellen is jó, de a légszennyezést is csökkenti, és a légúti allergiákra hasznos lehet.

Természetesen az egészséges életmód az allergiások esetében is követendő: a rendszeres sport, a dohányzás kerülése és a megfelelő táplálkozás szintén előnyös hatást gyakorol. Érdemes a keresztallergiákra is odafigyelni, ha van valamilyen pollenallergiád, az könnyen párosulhat ételallergiával is. Parlagfű-allergiásoknál a banán és dinnye okozhat problémát, míg a mogyoróallergia esetén az őszibarack fogyasztása kerülendő.

Amennyiben a tüneteid erősek, légzésed nehézkes, és éjszakai köhögéssel is küszködsz, akkor haladéktalanul fordulj allergológus szakorvoshoz! Olykor elkerülhetetlen az antihisztamin szedése, vagy valamilyen allergia tüneteit enyhítő gyógyhatású készítmény alkalmazása.