Otthontérkép Magazin

Harmadával kevesebb lakáshitel fogyott: befékez lassan a piac!

A Magyar Nemzeti Bank a minap tette közzé friss, július havi forint alapú lakáshitel volumen adatait, amely az előző hónaphoz és az előző év ugyanezen időszakához képest is jelentős, több mint 30%-os visszaesését mutat. A jegybank közlése szerint 2022 júliusában 91,8 milliárd forint jelzálogcélú hitel realizálódott, ilyen alacsony volument tavaly február óta nem közölt az MNB, igaz azért még nem katasztrofális a visszaesés. Hogyan látják a Duna House Pénzügyek szakértői?

Az ingatlanpiac lassulásának első jelei után és az emelkedő kamatkörnyezet miatt sokan várták, hogy párhuzamosan a hitelpiac is befékez: most igazuk lett! A Duna House Pénzügyek szakértői szerint ugyanis a júliusi volumencsökkenést több összetevő okozta, így nem szabad mindent a változó gazdasági helyzet számlájára írni.

„Az ingatlanpiacon már júniustól érzékelhető erős nyári szezonalitás, szokás szerint kicsit késleltetve, de júliusban már érezhető kihatással volt a hitelfelvételi kedvre is. Nagyon sok ingatlanpiaci tranzakció lassult le egy-egy fél szabadságolása miatt, így az ehhez kapcsolódó hitelezési folyamatok is lassultak. Az ingatlanpiac mellett idén a hitelpiacon is hatványozottan jelentkeztek a nyári szabadságolások érezhető jelei.” – mutatott rá az egyik legfőbb indokra Fülöp Krisztián, a Duna House Pénzügyek vezetője.

A vártnál lassabb kifutás

„Másik fontos tényező, hogy az év elején lekötött Zöld Otthon Hitelek szerződéses folyamata és folyósítása erősen hatással volt a kommunikált szerződött hitelállományra az első félévben. A végjátékban azonban a vártnál lassabb kifutás érzékelhető, ami volumenében milliárdos számítási hiányt okozott júliusban.” – folytatta a szakértő.

A mostani gyengébb júliusi, 91,8 millárdos hitelpiaci adat – egyelőre legalábbis – nem kiugróan alacsony, ha az elmúlt néhány évet nézzük. A 2021-es esztendőben volt csúcson a piac, ekkor 132,6 milliárd forintot szerződtek, a 2020-as COVID-os évben az ideinél jóval gyengébb 80,32 milliárd forint, 2019-ben pedig mindösszesen 77,86 milliárd forint, 2018-ban pedig szintén 82,88 milliárd forintos volumennel teljesített a hitelpiac, amely alapján az idei teljesítmény az átlagosnál még jobbnak mondható.

15% felett várható az infláció

Augusztusi várható infláció 15-16%, jelenlegi hitelkamat 8-9%, számoljunk csak: még mindig megéri hitelt felvenni

A pénzügyi szakértők álláspontja alapján a hitelfelvétel lehetőségénél elsősorban az életvitelszerű döntések játszanak főbb szerepet és nem csak a kamat nagysága. Utóbbi természetesen közvetlenül és közvetetten is befolyásolja a hitelfelvételi hajlandóságot és lehetőséget, de akinek most van szüksége ingatlanvásárlásához segítségre, annak nem marad választási lehetősége. Nem szabad elfelejteni, hogy a családoknak a jelenlegi környezetben jelentős segítséget adnak a kamattámogatott állami hitelek, amelyek ebben a dráguló környezetben érzékelhetően tudják tompítani a családok hitelterheit.

“Kevesebbet” kell visszafizetni?!

A jelenlegi magas inflációs környezet ráadásul szintén a hitelfelvételi lehetőségek kihasználása mellett szól, hiszen az inflációnál jóval alacsonyabb hitelkamatok mellett összességében a hitelünk reálkamata negatív lesz. Virág Barnabás az MNB alelnöke tegnapi nyilatkozatában 15-16% közé becsülte az augusztusi infláció mértékét, míg az átlagos hitelkamatok 8-9% körül mozognak, ez összességében 7 százalékpontos különbséget mutat. Az ügyfelek részéről természetesen minden életkörülményt, pénzügyi jövőképet mérlegelve kell dönteni bizonyos élethelyzetekben, de tisztán a pénzügyi mutatókat figyelembe véve még mindig megéri az otthonteremtési szándékunkat hitelfelvétellel támogatni.

Befektetői megközelítésből a szabadfelhasználású hitelkamatok szintje a prémium állampapír hozama alatt van, így tekintve, tisztán befektetési szándékkal is jól járhatunk hitelfelvétel esetén, amennyiben nagyobb kockázatviselési hajlandóságunk van.