konyhafelújítás

9 pénztárcabarát tipp, amitől sokkal szebb lesz a konyhád

Kicsit már unod a konyhád, de egy teljes felújításnak még nincs itt az ideje? Lássunk néhány könnyű, gyors ötletet, amikkel alacsony költségvetéssel újjászülethet a helyiség

Megosztás:
Kicsit már unod a konyhád, de egy teljes felújításnak még nincs itt az ideje? Lássunk néhány könnyű, gyors ötletet, amikkel alacsony költségvetéssel újjászülethet a helyiség.

1. Újítsd meg a pult fölötti burkolatot

A kis költségvetésű felújítás első számú barátja az öntapadós csempematrica, amivel a meglévő, öregecske burkolatra percek alatt felvarázsolhatod az újat. Ez pedig szinte bármi lehet, metrócsempétől a marokkó cementlapokat idéző mintakavalkádig, téglamintától a famintázatig mindenféle elérhető a piacon. Ebben a belvárosi lakásban igazán hatásos dizájnt választottak a pult fölé, ami nagyon feldobja a konyha képét. Bár itt kőburkolatot használtak, hasonló hatást elérhetünk felragasztható panelekkel is.

Nincs bontási költség, nem kell szétverni az előző burkolatot, ezeket a vízálló paneleket egyszerűen fel kell ragasztani a régi burkolatra, és már kész is az új konyhafal. Ha a gáztűzhely mögé is kell új burkolat, érdemes körülnézni egy olyan hőálló panel után is, amit kifejezetten oda javasolnak a gyártók.

2. Cseréld le a fogantyúkat

A még jó állapotban lévő, de kissé régimódi konyhabútor sokszor már attól teljesen új karaktert kap, ha modernebb fogantyúkat szerelünk rájuk. A rozsdamentes acél, a matt fekete mostanában népszerű választás, de divatos a rézszín is. Ha a régi fogantyúk jó formájúak, az is megteszi, ha egy jó minőségű akril sprayfestékkel átfújod őket, és száradás után már mehetnek is vissza a helyükre.

3. Fesd (vagy fóliázd) le a szekrényajtókat!

Ez már kicsit nagyobb falat, de ha a konyhabútorod színét már nagyon utálod, ez lehet a megoldás. Könnyebb menet a fóliázás, azonban rizikós is, nem könnyű igazán szép fóliát találni, és végképp nem könnyű igazán szépen felrakni. A konyhabútor festése - ha már régi, elkoszolódott a bútor - nagyobb meló, de ha gondosan csináljuk, és nem próbáljuk megúszni a folyamatokat, biztosabb eredménnyel kecsegtet.

A ma divatos fehér és szürke mellett bátran kísérletezhetünk kellemes pasztellszínekkel is, mint egy halványabb olívazöld, vagy éppen kacsatojáskék, bátrabbak pedig akár két eltérő színt is választhatnak az alsó és felső szekrény számára - ilyenkor főszabályként alulra kerül a sötétebb, de ettől persze el is lehet térni, ahogy ebben az Óbudai otthonban is tették.

4. Tegyél LED csíkot a felső szekrény aljára

A régi konyhák egyik leggyakoribb problémája, hogy nem elég világosak. A már bárhol, olcsón beszerezhető öntapadós LED csíkokkal azonban instant módon adhatunk több fényt a régi konyhának. Ettől az egyszerű trükktől már önmagában sokkal kevésbé elavultnak néz ki a konyha. Ha emellé még a mennyezeti lámpát is lecseréljük, és beszerzünk néhány olcsó, de modern formájú világítótestet, máris óriásit léptünk előre.

5. Modernizáld a pultot

Nem kell milliós költségvetésű technikai kőben gondolkozni, a régi pultot felújíthatod speciálisan erre a célra alkalmas anyagokkal. Ha fapultod van, egy alapos csiszolás után pácolhatod vagy rögtön lekenheted élelmiszerbiztos keményolajokkal, mint amilyen a tungolaj.

Ha régi laminált pultodra férne rá egy modernizálás, bátrak gondolkodhatnak festésben vagy olyan speciális anyagokban, mint a műgyanta, de legegyszerűbb megoldásként itt is szóba kerülhet akár a fóliázás is, főleg, ha nem egy örökkévalóságra szeretnéd megoldani a helyzetet. Ha lefested a konyhapultot, mindenképpen tájékozódj előtte, hogy milyen anyagokkal érdemes dolgozni, és mivel lezárni, mivel ez az egész lakás talán leginkább igénybevett felülete, fontos, hogy ne maradjon sérülékeny, mert akkor már néhány hét múlva újra csúnya lesz.

6. Lomtalaníts

Ismét egy instant trükk, amilyen egyszerű, olyan hatásos. Ha figyelmesen megnézzük a magazinok csinos konyhafotóit, közös bennük, hogy alig néhány, nagyon gondosan összehangolt tárgyat látunk a pultokon, polcokon (és bármilyen vízszintes felületen). Ez a belvárosi lakás sem lenne ennyire elegáns, ha a pultot telezsúfolták volna mindenféle össze-vissza tárgyakkal.

Ha a konyhapultod telis-tele van régi üvegekkel, dobozokkal, tárolókkal, gépekkel, érdemes lehetet elgondolkozni egy alapos rendrakáson, lomtalanításon, és végig gondolni, hogy mik azok a dolgok, amiknek nem feltétlenül muszáj a nap 24 órájában a pulton lenniük.

 7. Szerezz be csinos, modern tárolókat

Az előző ponthoz kapcsolódva, tedd csinos, összeillő tárolókba azokat a dolgokat, amiket mindenképpen szeretnél szem előtt tartani. Néhány csinos doboz és kosár egy rakás olyan rusnyaságot elrejt, mint a család mindennapi vitaminosdobozai, a bontott zacskó őrölt kávé vagy éppen a maradék negyed kiló kenyér.

8. Trükközz növényekkel

Néhány zöld növény is sokkal hangulatosabbá teszi a konyhát, kettő az egyben megoldás, ha fűszernövényekkel dolgozol, egy bazsalikom, petrezselyem vagy menta mindig  jól jön, és amíg meg nem esszük, szépen díszit is. Emellett a pozsgások is jó barátaink a konyhában, nem kell velük sokat babrálni, és elég jól bírják a gyűrődést.

9. Dobj egy színes szőnyeget a padlóra

Ha a konyhát túl ridegnek és sterilnek érzed, egy olcsó, színes szőnyeg egyszerű trükk arra, hogy melegséget és egy kis hangulatot varázsolj a térbe - ráadásul a lábad sem fázik majd annyira főzés közben. Hacsak nem vagy milliárdos, ide érdemes mosható, strapabíró darabokat levadászni olcsón, a kézi selyemperzsának meg inkább egy olyan helyet keresni, ahol kevésbé veszélyezteti a pörköltszaft.

Ahhoz, hogy a szőnyeggel elérd a kívánt hatást, figyelj oda, hogy a mérete arányos legyen a konyhád méreteivel, ha túl kicsi a helyiséghez, csak még szomorúbb hatást kelt.

+1: Óvatosan a nyitott polcokkal

Manapság lépten-nyomon olvashatjuk, hogy a modernebb konyha érdekében dobjuk ki a felső szekrényeket, és rakjunk a pult fölé nyitott polcokat. Ebben persze van igazság, a nagy tömegű szekrények helyére rakott szellős polcoktól valóban világosabb, tágasabb lesz a helyiség, csak éppen ez a lépés nem mindig praktikus, és sokszor nem is esztétikus.

Mielőtt kipaterolnád a pult fölötti szekrényeket, mindig mérlegeld, mennyi tárolóhelyet veszítesz így, arra szükséged volt-e, és ha igen, akkor tudod-e máshol pótolni. Ezután pedig gondold végig azt is, hogy a nyitott polcokon tárolt edények, kiegészítők csak akkor Instagram-csinosak, ha színben/mintában összeillenek és nincsenek túl zsúfoltan tárolva. Harmadszor pedig: a nyitott polcon tárolt tárgyak gyorsabban koszolódnak, könnyebben rájuk száll a por, megtelepszik rajta a konyhai zsír, így több feladatot adnak, mint a zárt szekrényben lakó társaik.

 

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.