Bár az önazonossági törvényjavaslat csak július 1-jén lép hatályba, már most érzékelhetőek a változások a magyar ingatlanpiacon. A várható szabályozás főként az agglomerációs övezetekben és a népszerű nyaralóhelyeken – különösen a Balaton és a Velencei-tó környékén – befolyásolja az árakat és a keresletet. A Duna House ingatlanszakértői helyszíni tapasztalataik alapján elemezték a helyzetet.
Csökkenő Ingatlanárak a Nyaralóövezetekben?
Bánáti András, a Duna House siófoki partnere szerint a tervezett törvény árcsökkentő hatással járhat:„A vevőket elriaszthatják az új szabályozás miatti kiszámíthatatlan költségek és korlátozások. Ez nehezítheti az eladást, és lefelé nyomhatja az árakat” – mondta.
Ez különösen azokon a településeken érzékelhető, ahol már most is problémát okoz az infrastruktúra túlterheltsége, vagy ahol az önkormányzatok a bevételeik növelésére törekednek. Ilyen például Velence és Gárdony, de számos más nyaralóövezetben sincs még kiépített vízhálózat, miközben korlátozzák az új építkezéseket.
Hitelbizonytalanság és Jogszabályi Kockázatok
Árpási László, a Duna House soproni irodavezetője másik oldalról világít rá a problémára:„A legnagyobb gond a jogbizonytalanság. A bankok már most beárazzák a kockázatot: sok helyen szigorúbb hitelfeltételek érvényesek, vagy el is utasítják a kérelmeket, főleg kisebb településeken.”
Ez visszafoghatja az ingatlanpiac forgalmát, főleg a peremkerületekben és vidéki térségekben.
Milyen Szabályozásokra Számíthatunk?
A törvényjavaslat alapján az önkormányzatok a következő korlátozó intézkedéseket vezethetik be:- A kívánatos lakosságszám meghatározása
- Lakcímbejelentés feltételhez kötése
- Elővásárlási jog bevezetése
- Betelepülési adó kiszabása
Mit Tehetnek a Befektetők és Fejlesztők?
Az új szabályozás miatt különösen fontos lesz a hiteles piaci adatok figyelése, mint például a Duna House Tranzakciószám Becslése vagy a Duna House Barométer. Emellett érdemes naprakészen követni az önkormányzati döntéseket, mivel a korlátozások településenként jelentősen eltérhetnek.Szakmai Egyeztetés Nélkül Kockázatos a Piac
Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese szerint egy ilyen volumenű szabályozás előtt elengedhetetlen lenne a széles körű szakmai konzultáció:„Az ingatlanpiac nagyon érzékenyen reagál a bizonytalanságra. Ez senkinek sem érdeke – főleg nem a magyar családoknak, akiknek sokszor az ingatlanuk a legnagyobb vagyonuk.”