A nyári nagy egyetemista-roham jól látható nyomokat hagyott a kiadó lakások piacán, az árak a nyár folyamán megemelkedtek, és a kínálatban jócskán megfogyatkoztak az olcsóbb, közepes állapotú, de nagyobb kompromisszumok nélkül lakható otthonok.
Az egyetemisták az Ingatlantájoló adatbázisában fellelhető hirdetések alapján idén a szegedi lakáspiacon okozták a legnagyobb felfordulást. A Dél-Alföldi város korábban mindig megfizethetőségével tűnt ki a mezőnyből, mostanra viszont felzárkózott Pécs mellé az árakat tekintve.
Az egyszobás lakásoknál folytatódik Debrecen menetelése is, igaz, itt a kínálatból már szinte teljesen eltűntek a garzonok, a megmaradt kevés albérlet pedig inkább a BMW gyár jól kereső középvezetőit, nem pedig a diákokat célozza.
Ahogy azt a korábbi években már megszokhattuk, most is látszik, hogy összességében az Ingatlantájoló adatbázisában az országos átlagnál több a nagyobb méretű, jobb minőségű (és emiatt drágább) kiadó lakás. Míg a szobaszám alapján bontott árak rendre megfelelnek a KSH által publikált átlagos adatoknak, a teljes lakásokat nézve itt rendre kicsit magasabb árakat látunk, mint a “hivatalos” statisztikákban. Hogy ez most is így lesz-e, azt majd néhány hónap múlva lehet ellenőrizni, amikor a statisztikai hivatal is publikálja az augusztusi adatsort.
Ebben a némiképp “prémiumabb” kínálatban az átlagos budapesti albérlet ára már 486 ezer forint, a legolcsóbban pedig Szegeden juthatunk kiadó lakáshoz, ahol 210 ezer forint az átlag.
Ha a négyzetméterárakat is nézzük, kiugróan érdekes a Debreceni házak szegmense, ahol a kínálat egyre nagyobb részét teszik ki a családi házként hirdetett munkásszállók, ahol a többmilliós bérleti díjért cserébe 12-15-20 fő elszállásolását ígérik a hirdetők. De a cívis város házárai amúgy is brutálisak, ha ezeket a családi háznak látszó munkáshoteleket manuálisan ki is vesszük az elemzésből, a négyzetméterár még akkor is átlépi az ötezer forintot.
Hasonló “BMW gyár hatás” nem figyelhető meg Budapesten, Pécsett vagy Szegeden. Mindhárom városban a megszokott képet látjuk, a kiadó házak négyzetméterára alacsonyabb, mint a kiadó lakásoké.
Kiszámoltuk a “fajlagos” albérletárakat augusztusban is. Ezt az adatot úgy kapjuk, hogy a bérleti díjat osztjuk el a szobaszámmal, és így tudjuk megnézni, hogy egy-egy városban mire taksálják egy szoba “átlagos” árát a tulajdonosok.
Míg Budapesten és Debrecenben szemmel látható emelkedést hozott a nyár, Szeged és Pécs nyugalmasabb volt, sőt, Pécsett inkább a nyár elején volt egy kiugrás.
A kínálat fajlagosan legdrágább otthona egy Andrássy úti háromszobás penthouse lakás, amely egy 1875-ben épült házban található. A lakásból egyik irányból az Operaházat, a másikból a Gellérthegyet csodálhatjuk, és ezért szobánként 1,6 milliót kell fizetni havonta. A fajlagosan legolcsóbb hirdetésben pedig a Kalocs-közeli Drágaszélen kínálnak egy háromszobás házat, amely szobánként mindössze 13,333 forint.
Az albérletek mérete országosan és a fővárosban is hasonló, a legnagyobb mennyiségben nappali plusz egy hálószobás és nappali plusz két hálószobás lakásokat találunk, országosan ez a teljes mennyiség több, mint kétharmada, Budapesten pedig 63 százaléka.
A fővárosban kicsit több a garzon és a nappali plusz három vagy négy hálószobás lakás, de arányaiban a legnagyobb otthonoknál nincs óriási eltérés a teljes piac és a főváros számai között.