Drámai fordulat a globális ingatlanpiacon: Donald Trump vámháborús hadjárata nemcsak a tőzsdéket borította fel, hanem a lakásárakra is pusztító hatással lehet világszerte. A befektetők rettegnek, a vásárlók kivárnak, az építkezések drágulnak – és ez még csak a kezdet!
Torontóban már megtörtént: 30%-kal zuhantak a lakáseladások – Európa és az USA lehet a következő?
Kanadában már élesben tesztelték a vámháború hatását: Torontóban egyetlen hónap alatt közel harmadával csökkent a lakástranzakciók száma, miután a vásárlók megrémültek a gazdasági bizonytalanságtól. És ez csak egy első figyelmeztetés volt.
Építőanyagár-sokk: 3,5 millióval többe kerülhet egy új lakás Trump intézkedései miatt!
Az új amerikai vámok az építési alapanyagokat sem kímélik: acél, fa, elektromos berendezések, sőt még a konyhai mosogatók is súlyos vám alá kerülhetnek. Az eredmény?
Egy átlagos új lakás ára akár 9200 dollárral (3,5 millió forinttal) is megugorhat az USA-ban – és ezt jó eséllyel a vevők fogják megfizetni.
Ez a drágulás láncreakciót indíthat a globális piacon is – ahol az USA gazdasági rezdülései minden más országra hatnak.
Infláció, kamatemelés, hitelsokk – A FED a sarokba szorulhat
Miközben az amerikai lakáshitelek kamata már így is kétszerese a 2022 eleji szintnek, a vámok miatt berobbanó infláció újabb kamatemeléseket hozhat. Ennek hatása?
-
A vásárlók elhalasztják a döntéseket
-
A kínálat csökken
-
Az árak beállnak vagy visszaesnek
-
A gazdaság belassul – vagy akár recesszióba fordul
Recesszió jön? Lakáshiány és befagyó piac fenyeget a déli államokban
Ha az amerikai gazdaság valóban megtorpan, az építkezési kedv is visszaeshet – különösen az USA déli részén, ahol minden harmadik eladás új építésű lakás. A beruházók kivárnak, a kínálat visszaesik, a lakáshiány pedig drasztikusan elmélyülhet.
Totális bizalomvesztés: a befektetők menekülnek, a vásárlók bénultan figyelnek
A legnagyobb probléma nem is az árak, hanem a bizonytalanság. A Trump-féle vámbejelentések váratlanok, átgondolatlanok és piacsokkot okoznak, ami elriasztja:
-
a lakásvásárlókat,
-
a fejlesztőket,
-
a külföldi befektetőket.
És ha a befektetők bizalma eltűnik, a piac is megdermed – épp amikor a legnagyobb stabilitásra lenne szükség.
Európa és Magyarország sem ússza meg – Dőlhet a dominó!
Bár az EU-t elsősorban közvetett módon érinti a vámháború, a hatása itt is romboló lehet. A gazdasági növekedés megtorpanása, különösen az exportfüggő országokban (mint pl. Magyarország), lassíthatja a lakásárak emelkedését, sőt akár visszaesést is okozhat.
Magyarország Németország irányába erősen exportorientált – ha ott megtorpanás van, az itthon is kevesebb munkahelyet, kisebb fizetést és kevesebb ingatlantranzakciót jelenthet.
De van, aki még nyerhet is rajta? Irány Európa!
A globális pénzügyi pánikban a befektetők stabil eszközöket keresnek, és mi lehetne stabilabb, mint egy európai tengerparti lakás? Ez már korábban is árfelhajtó hatást gyakorolt Spanyolországban és Portugáliában, és most újra lángra lobbanthatja ezeket a piacokat – miközben sok helyi lakó kiszorulhat a saját városából.
Írország: A válság egyik legsérülékenyebb pontja lehet
Az ír gazdaság mélyen függ az amerikai multiktól – ezek adják a magánszektorban dolgozók 10%-át, és az átlagnál jóval magasabb fizetéseket nyújtanak. Ha Trump vámjai miatt ezek a cégek kivonulnak, az ír ingatlanpiac is megremeghet.
Összegzés: Trump háborús logikája a lakáspiacot is bedarálhatja
A jelenlegi helyzetben szinte lehetetlen előre látni, hol áll meg a dominóhatás, de egy dolog biztos: a növekvő bizonytalanság a lakáspiac egyik legnagyobb ellensége, és ebből most bőven kijut mindenkinek – Amerikától Magyarországig.