Pénz

Egyre több áldozatot szednek a pénzügyi csalók a munkahelyeken is - te beugranál?

Mindenki hallott már a bankos meg az unokázós csalókról, akik kicsalják az idős emberek megtakarított pénzét

Megosztás:
Mindenki hallott már a bankos meg az unokázós csalókról, akik kicsalják az idős emberek megtakarított pénzét. Arról viszont sokkal kevesebben tudnak, hogy a céges világnak is megvannak a maga online csalói, akik a munkahelyeken szedik áldozataikat. Ezek a cápák a cégek pénzére utaznak, és módszereik kifinomultságától függően az alkalmazottak 40-90%-a áldozatul esik a trükkjeiknek. “A pénzügyes kollégánk egyik délután kapott egy emailt a pénzügyi igazgatótól, hogy rakjon át egy nagyobb összeget a cég egyik számlájáról egy másik, a pénzügyi vezető által megadott számlaszámra. A kolléga kicsit csodálkozott, de pár kör e-mail váltás után végrehajtotta a tranzakciót. Csak egy sor iszonyatosan szerencsés véletlenen múlt, hogy végül az utolsó pillanatban kiderült, hogy a pénzügyi igazgató e-mail címéről egy csaló levelezett a kolléganővel, és még sikerült a bankból visszahívni a nemzetközi utalást.  Az utólagos vizsgálatból az derült ki, hogy a cégünk egyik számítógépére egy olyan kémprogram települt - valószínűleg egy figyelmetlen kattintás kellett mindössze - ami a rendszer addig fel nem fedezett sérülékenységét használta ki, és amit az egyébként naprakész vírusvédelmi rendszer sem ismert fel. Így a behatolók észrevétlen megismerkedtek a cégünk rendszereivel és folyamataival, a pozíciókkal, az e-mailcímekkel, és tisztába jöttek azzal, kinek a címét kell átmenetileg kisajátítani, hogy az akciót végrehajtsák.  Sokkoló volt, egy hajszálon múlt több tízmillió forint sorsa.” - meséli Dávid, aki egy technológiával foglalkozó, európai szinten aktív cég vezetője volt, amikor ez a “majdnem-csalás” megtörtént. 

Nem csak Mari néni van veszélyben

Általános tévedés, hogy a mai kor csalói csak a modern eszközökhöz nem értő idősek között vadásznak. Számtalan nemzetközi felmérés és etikus hackerteszt bizonyítja, hogy a megfelelően előkészített és végrehajtott adathalászati akcióknak még a nagy cégek informatikai vezetőinek csaknem kétharmada is áldozatul esik. És nem teljesítenek jobban az elsőszámú vezetők, vagy az egyszeri alkalmazottak sem.  Mára a hackerek módszerei a legegyszerűbbtől a vérfagyasztóan kifinomultig nagyon sokfélék lehetnek, például, amikor mesterséges intelligencia segítségével videóhívásokban deepfake kollegák jelennek meg - vagyis a képernyőn az ismerős külsejét látjuk és az ő hangját halljuk, valójában azonban nem vele beszélünk. Szerencsére ez ma még távolról sem mindennapos.  Ám a hétköznapibb módszereknek is épp elég sokan ugranak be, egy brit tanulmány szerint ugyanis a leggyakoribb sikeres pénzügyi csalási formák ezek:

Hamis vagy nem létező termék

A pénzügyi csalások áldozatainak bő negyede mondta, hogy hamis, vagy nem létező termékek online értékesítése során veszítettek pénzt. Nem lehet elégszer elismételeni az ősi bölcsességet: ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor az nem igaz. Ne fizess ki előre semmit, ami negyedannyiba kerül, mint bárhol máshol, mert valószínűleg soha nem érkezik majd meg az áru, vagy megjön, de használhatatlanul silány, esetleg babaházba való méretű. Ha gyakran foglalkozol beszerzésekkel a cégednél, legyél nagyon óvatos: a jó ár fontos, ám a megbízható partnerek értéke sem kicsi.

Befektetési csalás

Az áldozatok ötödét hamis befektetési lehetőségekkel, vagy valamiféle piramisjátékba berántva szedték rá. Megint csak: ha a piaci kamatszint 3 százalék, legyél nagyon szkeptikus, amikor valaki 15 százalékot ígér.

Bankszámlás csalás

Ez hasonlít a nálunk népszerű OTP-s hívásokhoz. Az angol áldozatok 18 százaléka számolt be arról, hogy felhívta egy (hamis) banki ügyintéző valamilyen ijesztő történettel, például, hogy a bankszámlájukat feltörték, és rávette, hogy adja meg az azonosításhoz szükséges adatokat.

Technikai helpdesk csalás

Itt egyszer csak egy informatikai probléma elhárítása miatt veszik fel az áldozattal a kapcsolatot, például arra hivatkozva, hogy távolról látják, hogy valamilyen óriási kockázat van a Windows rendszerükkel, vagy valamilyen hiba van a vírusirtóval, (stb., stb.)  és arra veszik rá őket, hogy adjanak távoli hozzáférést a hívónak például Anydesk, vagy bármilyen hasonló szolgáltatás segítésével.

Adó-visszatérítési csalás

Az angol felmérés szerint minden tizedik becsapott embert azzal hívtak fel, hogy adóvisszatérítés járna nekik, ám valamilyen adminisztratív hiba miatt ez a folyamat elakadt, és azt ígérték, segítenek elintézni, hogy megkapják a hiányzó összeget. Valójában a cél az, hogy az azonosításhoz szükséges személyes adatokat csaljanak ki az áldozatból, amik segítségével később a nevében tudnak eljárni. Akár állást keres, akár munkaerőt, érdemes figyelni arra, hogy ez az új kor ilyen furcsa új kihívásokat és csapdákat rejt, és ezekre is készülni kell. Mindkettőben segítségére lehet a jobinfo.hu: ha munkaadó, kérjen kedvezményes árajánlatot és adja fel hirdetését az oldalon, ha pedig új állásra van szüksége, nézzen szét a több ezer ajánlat között!
Címkék:
avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.