Karácsony táján – sőt, kihasználva a most már egy héttel meghosszabított iskolai téli szünetet – sokan kelnek útra világot látni vagy pihenni egy nagyot egy kellemes wellness szállóban, esetleg síelni egy jót, vagy csak meglátogatni a távol élő rokonokat. Ilyenkor az utazás örömébe és kellemes izgalmába némi stresszi is vegyül. Habár az nem túl gyakori, hogy otthon felejtjük a gyereket, az viszont előfordulhat, hogy a távollétünket kihasználva betörők áldozatává válunk. Ezt pedig mindenképpen el szeretnénk kerülni, és nemcsak az anyagi veszteség miatt, hanem mert ne mászkáljon már senki a privát szféránkban a mocskos mancsával, akit nem mi hívtunk meg!
De hogyan kerülhetjük el, hogy betörjenek a lakásunkba? A védekezés persze komoly dolog, de van egy csomó, Kevinhez méltó, de valóban működő megoldás is.
Kérjük meg a szomszédot, hogy figyeljen
A legjobb védelem egy végtelen szabadidővel rendelkező, idős, a külvilág felé rendkívüli érdeklődést mutató szomszéd. Kertes házas övezetben ezek a hölgyek és urak, végtelen szerencsénkre, vagy kint állnak naphosszat az utcán, vagy az ablakból, a függöny mögül kísérik figyelemmel az utca eseményeit és mindent tudnak. Ez szuper hír, éppen erre van szükségünk! Sőt, ha évközben ápoljuk a jó kapcsolatot, beszélgetünk velük, időnként viszünk át némi finomságot, szívesen gondját viselik a lakásunknak, míg mi nem vagyunk otthon. Ismerek olyan jó szomszédokat, akik az aktuális napon még az egyik kukájukat is áttették a szomszéd elé, hogy lássák a mozgást, a postaládából kilógó reklámújságokat pedig beszedték, mert az is árulkodó lehet ám a betörőknek.
Riasztó és biztonsági kamera
A technika szintén a segítségünkre van. Rendkívül praktikus, ha a házban van riasztó, sőt, még jobb, ha be is van kötve egy biztonsági céghez, és nemcsak a szomszédok örömére szirénázik, adott esetben az éjszaka közepén. Ha elég jó céget választottunk, akkor akár még meg is tudják akadályozni a betörést. A biztonsági kamera is jó megoldás, mint például ebben az egri házban, de csak akkor, ha jól látható helyen van, a legtöbb betörő ugyanis kockázatkerülő, egyszerűen nem éri meg nekik olyan helyre betörni, ahol nagy eséllyel lebuknak. Ebből következik, hogy egy igazinak kinéző kamu kamera is simán be tudja tölteni ezt a szerepet. Még jobb, ha még egy hivatalosnak kinéző táblát is kiteszünk a kapura, ami figyelmeztet a kamera és riasztórendszer meglétére, amit kiegészíthetünk egy jó nagy „harapós kutya” táblával.
Időzítő kapcsoló, távoli vezérlés
Az okos, vagy felokosított otthonok korában már nem túl nagy kihívás a távolból, wifin keresztül vezérelni a lámpát, tévét, redőnyöket. Na jó, az első kettő sokkal egyszerűbb, de például időzítőt ma már szinte az összes tévéhez be lehet állítani, csak el kell olvasni a használati utasítást. Lényeg, hogy látsszon valami mozgás a házban, váltakozzanak a fények, mert a mozdulatlanság mindig árulkodó. Vagy legyen teljesen okos otthonunk, mint ez az ürömi ház.
Névtábla trükk
Mivel a betörők a lehető legkisebb kockázatra törekednek, igyekeznek olyan áldozatot választani, akinél a lehető legkisebb ellenállással kerülhetnek szembe. Durva, de érthető példával: lehetőleg kerüljük az Özv. Kiss Lászlóné jellegű kiírást a névtáblánkon, ebből ugyanis két következtetést biztosan levon a legostobább betörő is: idős és egyedülálló hölgy lakik a lakásban. Feminista lényünk zsigerből tiltakozik ellene, de legyen inkább Kiss László és Kiss Lászlóné azon a névtáblán. Apró áldozat ez a sokkal nagyobb jóért.
Betekintésvédelem
A terepszemle során azt is feltérképezik a rosszban settenkedő pernahajderek, hogy érdemes-e egyáltalán betörni, mit vihetnek el. Jobb tehát az értékeinket elrejteni a szemük elől. Éppen ezért rendkívül praktikusak a tipikus be-ne-láss kerítések, mutatjuk is ezen a ceglédi házon, ami magas tégla- vagy deszkafalat jelent, rajta egy szintén átláthatatlan kapuval. Ember legyen a talpán, aki ezen átmászik! Igaz, ha nem ezen nőttünk fel, akkor nyomasztó is lehet, de sebaj, a szép kovácsoltvas kerítés elé is lehet áthatolhatatlanul sűrű sövényt ültetni. Az ablakokra pedig akár betörésvédelmi fóliát, akár kívülről átláthatatlan fóliát tenni.
Hírzárlat
Érthető, hogy az élményeinket meg szeretnénk osztani a közösségi médiában, hadd irigykedjenek, akik otthon ülnek, de gyakoroljunk önuralmat, és csak akkor tegyük ki az utazós képeket, ha már hazaértünk. Nem túl szerencsés dolog ugyanis ország-világ orrára kötni, hogy nem vagyunk otthon napokig. Oké, nem valószínű, hogy éppen egy potenciális betörő lenne az ismerőseink vagy követőink közt, de a hírek már csak olyanok, hogy ellenőrizhetetlenül terjednek és ki tudja, hol kötnek ki.
Mozgásérzékelős védelem
Szintén nagyon egyszerű és filléres megoldás, ha mozgásérzékelős reflektort helyezünk el az udvaron. Tudom, hogy nehéz, de képzeljük magunkat a betörő helyébe: átugrik a kerítésen, majd abban a pillanatban rászegeződik egy reflektor fénye. Én biztos menekülőre fognám. Ha kiegészítjük még egy mű kutyaugató készülékkel is, (szintén létező termékről van szó, mozgásra ugató és morgó hangot ad ki), ráadásul a szemébe világító reflektortól nem is látja a betörő, hogy honnan jön a veszedelem, és már meg is vagyunk mentve. Vagyis az otthonunk.