Hiányzik a holisztikus megközelítés
Ahhoz, hogy a konyhánk az egész család igényeit maximálisan kielégítse, fontos a holisztikus megközelítés, azaz pontosan fel kell mérni minden igényt.Megoldás: Határozzuk meg, ki, mikor és mire fogja használni a konyhát. Tehát tegyük fel a következő kérdéseket:
- Előfordul, hogy egyszerre ketten is főzünk? – ehhez nagy konyha kell, és az egymással szemben lévő konyhapultok közt nagyobb távolság
- A gyerekek akkor írják a leckét, amikor főzünk, és időnként be kell segíteni nekik? – jó, ha a konyhának egy íróasztal is a része. Ebben a pécsi családi házban például az étkezőasztalon kívül egy étkezőpult is kapcsolódik a konyhaszekrényhez, ami remek lehet erre a célra.
- A reggeli rohanásban minden kézre esik, amire reggel szükség van?
- Mit szeretnék, mi essen kézre főzés közben, azaz mi legyen a tűzhely közelében? – fűszerek, olajak, főző- és szedőkanalak, edények, esetleg egy vízcsap a főzőlap fölé?
- Fáj a derekunk? – ez esetben az alsó szekrénybe szerelt sütő és mosogatógép nem éppen a legjobb barátunk
Útban lévő ablakok
Az egyik legnagyobb kihívás kétségtelenül az, hogy ha egy vagy több ablak rossz helyen van. Nem elég, hogy épp úgy van elhelyezve, hogy az itt beérkező természetes fény épp azt a munkafelületet nem világítja meg, ahol szükség lenne erre, de még az ablak is útban van a bútorozásnál. Nézzük, mit csinál ilyenkor egy profi, ha nincs módja az ablak helyének megváltoztatására.Megoldás 1: méretváltoztatás
Ha egy ablakot nem is lehet áthelyezni, azért a méretváltoztatás még viszonylag könnyen kivitelezhető. Például, ha az ablak alja alacsonyabban van, mint az alsószekrények vonala, akkor egy kisebb ablak beépítése lehetővé teszi, hogy alsó szekrényt is alátehessünk. Ha felső szekrényből van kevés, akkor egy kisebb, alsó- és felsőszekrények közé beférő ablak is megoldás lehet a problémára, ahogyan ebben a pécsi családi házban is látható.
Megoldás 2: bevilágító ablak
Ha az ablakból nem nyílik különösebben szép kilátás, és a konyha felett már csak a tető van, akkor a természetes fény bejutását egy bevilágító ablakkal is megoldhatjuk, így az ablakot befalazhatjuk és felszabadulhat a hely szekrények, vagy pl.: a hűtő számára.
Megoldás 3: lebegő polcok, keskeny szekrények
Ha pedig az ablak marad, a mellette lévő helyet kihasználhatjuk lebegő polcokkal vagy keskeny szekrényekkel.
Nem elég hatékony tárolóhelyek
A sarokszekrények nehezen kihasználhatóak, a polcos alsószekrényekben pedig nehezen érjük el azt, ami hátul van. Ha egy szekrény egy polccal csak két részre van osztva, akkor lehet, hogy beférnek magasabb dolgok, de edényekből, tányérokból, bögrékből, poharakból jóval kevesebbet tudunk bepakolni, mintha két polccal lennének három részre osztva. A tárolás akkor is problémás, ha túl sok kisebb, nem minden nap használt konyhai gép foglalja a helyet a munkapulton.Megoldás 1: okos tárolók a sarokszekrényekbe
Ma már rengeteg praktikus megoldás közül választhatunk, ha sarokszekrényünk van. A legismertebbek az ide beépíthető, forgatható tárolók, de ötletesek a sarok fiókok is. Válasszuk ki az igényeinkhez leginkább passzoló megoldást.
Megoldás 2: válasszunk fiókos szekrényeket
Hihetetlen praktikus, ha az alsó szekrényeinkben mély fiókok vannak, így csak kihúzzuk a fiókot, és felülről remekül átláthatjuk, egyből megtalálhatjuk azt a konyhai eszközt is, ami leghátul meghúzódott.
Megoldás 3: tegyünk be még egy polcot
Túl magasak a polcok a felső szekrényben? Magas hely maximum a talpas poharaknak, kancsóknak kell. Ha még egy polcot beteszünk, rengeteg tárolóhelyet nyerünk a kisebb dolgoknak, mint például a tányérok, bögrék. Mindenképpen hagyjunk azonban 1-2 szekrényben helyet a magasabb, nagyobb edényeknek is.
Megoldás 4: kell egy kamraszekrény
Ha nincs kamránk, problémás lehet a tartós élelmiszerek tárolása. Ha most csináltatunk új konyhabútort, ne felejtsük ki belőle a kamraszekrényt, elképesztő, mennyi mindent tud elnyelni.
Megoldás 5: Csináltassunk konyhagép garázst
A másik hasonlóan praktikus tároló a konyhagép garázs, így a ritkán használt konyhai gépeknek nem a pulton kell foglalniuk a helyet, amitől az egész konyhánk sokkal rendezettebbnek tűnik.
Ennek a váci családi háznak a konyhája azonban minden igényt kielégít, rengeteg tárolóhellyel.
Kevés világítás
Ha nem látunk megfelelően a pultoknál, ahol előkészítjük az ételt, vagy a tűzhelynél és a mosogatónál, az rendkívül frusztráló lehet, ezért fontos a kellő megvilágítás.Megoldás 1: Növeljük a természetes fény mennyiségét. Ha van lehetőségünk módosítani rajta, növeljük az ablakok mennyiségét, vagy változtassuk meg elhelyezkedésüket, méretüket, természetesen csak akkor, ha mindez nem vezet a tárolóhelyek számának csökkenéséhez. Ha nincs más lehetőség és a konyha felett tető van, jó ötlet lehet egy bevilágító ablak is.
Megoldás 2: Megfelelő mesterséges megvilágítást alkalmazunk. Az általános, mennyezeti világítás mellett mindenképp szükségünk lesz még a munkafelületek megvilágítását szolgáló mesterséges világításra. Erre kitűnően megfelelnek a felső konyhaszekrényekbe építhető világítások, illetve a tűzhely felett a szagelszívó, amibe rendszerint építenek be világítást. Ahol nincs felső szekrény, ott pedig alkalmazhatunk mennyezetbe süllyesztett vagy falra szerelhető, közvetlenül a munkafelületre világító fényforrást.
Ebben a VI. kerületi lakásban minden lehetőséget kihasználtak, hogy a munkafelületeknek kiváló legyen a megvilágítása.