Otthontérkép Magazin

Lex Punk Army: jönnek az AI ügyvédek, és rommá perelik a munkaadókat?!

Tavaly egy mesterséges intelligenciát segítségül hívó csapat teljesen megbénította az amerikai Pénzügyminisztérium szabályozási munkáját. Az akció mögött a „LexPunk Army” közösség állt, és a céljuk az volt, hogy megakadályozzanak egy új rendeletet. 

Ez az eset egyelőre csak az érdekes furcsaságok közé tartozik, viszont felhívja a figyelmet arra, hogy a különféle mesterséges intelligencia programokkal ingyen, bárki által hozzáférhető jogi tudás teljesen új helyzetet hozhat a jövőben, amire a cégeknek és hatóságoknak is fel kell készülnie. 

Tavaly az amerikai Pénzügyminisztérium új szabályozást készített elő a kriptovalutával kapcsolatban, ám az érintett terület képviselői úgy vélték: a tervezett kötelezettségek nem életszerűek, ezért módosításokra van szükség. 

A kriptoszegmens ezért összefogott a „LexPunk Army” ügyvédekből és fejlesztőkből álló közösséggel. A furcsa kooperáció eredménye egy bárki által használható mesterséges intelligencia megoldást lett, amelyben a felhasználó véleményt nyilváníthatott a javasolt szabályról. Így bárki könnyedén be tudta nyújtani a véleményét a megfelelő formátumban, és a benyújtott javaslatok áradata lelassította folyamatot. 

Az amerikai adatok szerint egy új szabályozásnál átlagosan három módosítási javaslat érkezik, most viszont 120 ezer vélemény ömlött a minisztériumra. Ennek feldolgozása hihetetlen idő és energia volt, végül pedig a végleges javaslat az eredetileg javasoltnál enyhébb szabályozást vezetett be. 

A jogi eljárás nem lesz már luxus

Egy-egy nagyvállalat évente százmilliókat, vagy akár milliárdokat is költhet jogi szolgáltatásokra. 

A hagyományos ügyvédi költségekkel számolva a már említett 100 ezer szóból álló kriptovaluta szabályozási tervezetet egy átlagos sebességgel olvasó ember 8 óra alatt tudta elolvasni, ezt követően további órákba telik elemezni annak tartalmát és megfogalmazni a módosító javaslatokat. Alsóhangon legalább 10 óra munka egy ügyvédnek. 

Ám amikor elemzők megosztották ugyanezt a szöveget több ingyenes nagy nyelvi modellel, azok percek alatt tömör, érthető áttekintést készítettek. Amikor arra kérték a mesterséges intelligenciát, hogy különböző szereplők – például egy Bitcoin bróker vagy vásárló – szemszögéből értelmezze a tervezetet, kifejtette, miért érdemes figyelni a szabályozásra, és “nyomdakész” módosítási javaslatokat fogalmazott meg. Ez gyakorlatilag sem időt, sem pénzt nem igényelt.

“Képzeljük el, ha ezeket az eszközöket fegyverként használnák a cégünk ellen. Tegyük fel, hogy beléptünk egy új piacra, ahol egy versenytárs fenyegetve érzi magát, és jogi offenzívát indít ellenünk. Mesterséges intelligencia eszközzel több száz szerzői jogi, szellemi tulajdonjogi és ipari titoksértési ügyet nyújtanának be. Hiába megalapozatlanok, ha a nagyságrend miatt nem hagyhatjuk figyelmen kívül, és nem is tudjuk elintézni egy kisebb összeggel.” – hívják fel a figyelmet elemzők. 

De nem csak a rosszindulatú versenytársak kezébe ad új lehetőségeket az AI. Ma a cégek gyakran megúszhatják a nem etikus, vagy szabályellenes munkaerőpiaci magatartást, mert a jogi eljárások olyan drágák, hogy egy átlagos munkavállaló nem igazán tud perre menni. Amikor a jogi lépések egyszerűbbé válnak, sokkal több per indulhat. Egyfelől ez jó hír, hiszen olyanok is érvényesíthetik a jogaikat, akiknek erre eddig nem igazán volt módjuk, és kikövetelhetik maguknak a törvényesen járó feltételeket, juttatásokat. Ám ez az új éra lehetőséget adhat megalapozatlan támadásokra is. 

Az AI új világot teremt a cégek számára a jogi kockázatok terén

A cégek ma még főként a tárgyalóteremben találkoznak a jelentős jogi kockázatokkal, ahol az ügyek csak akkor kerülnek az érdeklődés középpontjába, ha már elértek egy bizonyos anyagi küszöböt. Ez azonban nem lesz megfelelő szűrési mechanizmus a jövő jogi kockázataihoz.

Ahhoz, hogy felkészüljenek erre az új valóságra, a cégeknek gyorsan cselekedniük kell, hogy jobban megértsék a sebezhetőségeiket, a felbukkanó fenyegetéseket, azok lehetséges hatásait.

Ha új állásra, vagy munkatársra van szüksége, semmi jogi kockázatot nem rejt, ha az egyik legrégebbi, megbízható hazai állásgyűjtő portál címét üti be a keresőbe: a jobinfo.hu-n több ezer állás között lehet böngészni, illetve ha álláshirdetést adna fel, a portál kollégái készséggel segítenek – akár egy kedvező árral kapcsolatban is.