a háztartások hitelállománya 63,4 milliárd forinttal nőtt, ami az előző évek stagnálásai után reményt keltő fellendülést jelez. Bár a számok még elmaradnak a 2021-22-es csúcsértékektől, az elmúlt hónapok adatai alapján a piac lassan, de biztosan talpra áll. A hitelek növekedése pedig várhatóan az építőipart is magával húzza 2025-ben.
A lakáshitelek állománya erősödik
A
lakáscélú hitelek állománya2024 novemberében 52,7 milliárd forinttal nőtt, ezzel elérve az 5596 milliárd forintos szintet, amely a lakosságnak nyújtott kölcsönök
53%-át teszi ki.Ezzel párhuzamosan a személyi hitelek 16,4 milliárd forinttal, a babaváró hitelek pedig 7 milliárd forinttal emelkedtek. Ugyanakkor a szabad felhasználású jelzáloghitelek és folyószámlahitelek visszaesése még tovább árnyalja a képet.
Az adatok arra utalnak, hogy a
lakosság újra elkezdett ingatlanvásárlásban gondolkodni,bár még óvatosabban, mint a korábbi években. A hitelek növekvő kereslete azonban a lakáspiaci kereslet fokozatos élénkülését vetíti előre.
Építőipar: Új lendület a lakáshitelpiacról
Juhász Attila, az
Újház Zrt.és az
ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatánakelnöke szerint a lakáscélú hitelek növekvő állománya az építőipar fellendüléséhez vezethet, különösen
2025 első felében.Bár a használt lakások vásárlására nyújtott hitelek összege még messze elmarad a korábbi csúcsoktól – különösen reálértéken –, az új ösztönző intézkedések 2025 második felében erőteljes fellendülést hozhatnak.
Mi várható 2025-ben?
2025 második felében több állami ösztönző lép életbe, amelyek várhatóan növelik a lakáshitelek és az ingatlanpiaci tranzakciók számát:
- Vidéki otthonfelújítási támogatás
: Új lehetőséget teremt a kisebb városok és falvak lakóinak, hogy korszerűsítsék ingatlanjaikat.
- Energiahatékonysági program egyszerűsítése
: Az energiahatékony megoldások, például nyílászárócsere és szigetelés, elérhetőbbé válhatnak.
- 5%-os áfa meghosszabbítása
: Az új építésű ingatlanokra vonatkozó kedvezmény fenntartása tovább ösztönözheti a vásárlásokat.
- Nyugdíjpénztári és SZÉP-kártya megtakarítások felhasználása
: Lakásfelújításra és építési szolgáltatásokra is fordíthatók ezek a megtakarítások, ami növelheti a keresletet.
Mik a hatások az építőiparra?
Az építőipar jelentős megbízásokat nyerhet az új ösztönző intézkedések nyomán, különösen a mikro-, kis- és középvállalkozások számára. A támogatások révén megnőhet az igény:
- Lakásfelújításra
: Ablakcserék, szigetelési munkák, belső térátalakítások.
- Új építkezésekre
: Az új építésű ingatlanok iránti kereslet növekedésével az építőanyag-kereskedelem is felpöröghet.
- Energiahatékonysági beruházásokra
: A fenntarthatóság és a rezsicsökkentés érdekében egyre több ingatlantulajdonos fordulhat energiatakarékos megoldásokhoz.
A lakáspiac 2025-ös kilátásai
Az új ösztönzők mellett a lakáspiac növekedését a
lakáscélú hitelek állományának folyamatos bővüléseés az állami támogatások kiterjesztése is támogatja. Bár a hitelezési volumen még nem éri el a 2021-22-es csúcsértékeket, a kereslet élénkülése 2025 második felében érheti el csúcspontját, amikor az ösztönző intézkedések és az új hitelfelvételek hatásai már teljes mértékben érezhetővé válnak.
A lakáspiac élénkülése nemcsak a vásárlók és hitelfelvevők, hanem az építőipar számára is
pozitív kilátásokat hozhat.Az állami ösztönzők és az alacsonyabb áfakulcs kombinációja pedig várhatóan új lendületet ad az új építésű lakások piacának is.
Összegzés: Formálódik a lakáshitelpiac, növekedhet az építőipar
A 2024-es év második felében megfigyelt pozitív trendek a lakáshitelpiacon reménykeltő jelek a magyar építőipar számára.
2025-ben a hitelezési piac további növekedése és az új ösztönző intézkedések a lakásvásárlások és -felújítások számának emelkedéséhez vezethetnek.Ez különösen fontos a kis- és középvállalkozások számára, amelyek jelentős szerepet játszanak az építőipar ezen szegmensében.
A lakáspiaci kereslet élénkülésével a vásárlóknak, hitelfelvevőknek és az építőipari szereplőknek egyaránt érdemes résen lenniük, hiszen 2025 a lehetőségek éve lehet az ingatlan- és építőipar számára.