Az Otthon Start hitel szó szerint felforgatta Budapest ingatlanpiacát – különösen az V. és XIII. kerületben. A szakértők szerint a piac soha nem látott mértékben élénkült meg szeptemberben: a fiatal párok és a hitelfelvevők özönlenek, miközben a készpénzes vevők látványosan háttérbe szorulnak.
Hitellel rohamozzák a lakáspiacot
Pagács-Tóth Viktória, a Balla Ingatlan szakmai vezetője szerint a vásárlások többsége ma már hitellel történik. A tipikus hitelösszeg 25–40 millió forint között mozog, és egyértelmű trend: a készpénzes vásárlók aránya folyamatosan csökken.Mi pörög most?
- A XIII. kerületben a jó állapotú, azonnal költözhető 2–3 szobás lakások a legkeresettebbek.
- Az V. kerületben a befektetők inkább a 30–45 m²-es garzonokat viszik rövid és hosszú távú kiadásra.
- A XIII. kerületben a metróközeli 1–2 szobás lakásokra vadásznak az ingatlanbefektetők.
Túlárazott, de kelendő
Bár a szakértők szerint az árak még mindig „előrébb járnak”, a különbség a hirdetési és eladási árak között csökken:- Az V. kerületben átlagosan 5–7% az eltérés,
- a XIII. kerületben viszont csak 3–5%.
Mennyi idő alatt kelnek el a lakások?
- V. kerület: prémium elhelyezkedésű, 40–60 m²-es lakások 1–2 hónap alatt gazdára találnak.
- XIII. kerület: jó állapotú, 50–70 m²-es lakások akár 4–8 hét alatt is elkelnek.
- A felújítandók? 3–5 hónap is lehet a várakozás.
Újépítésű lakások ára: az egekben
- XIII. kerület (Angyalföld–Vizafogó): 1,0–1,3 millió Ft/m².
- V. kerület: prémium kategória, 1,7 millió Ft/m² felett.
Mit hoz a jövő?
- 2025 végén enyhe bérleti díjcsökkenés, de 2026-tól újra emelkedés várható.
- A kereslet az Otthon Start miatt tartósan magas maradhat.
- Árak további mérsékelt növekedése várható – különösen az azonnal költözhető lakásoknál.