Ha valaki kinövi saját tulajdonú otthonát, akkor először az jut eszébe, hogy eladja, majd vásárol magának nagyobbat. Hasonló a dilemma akkor is, ha munka vagy egyéb okok miatt kell más településre költözni. Amennyiben piaci szempontból jó helyen van az ingatlan, akkor pár hónap alatt biztosan akad rá vevő, ha pedig hitel szükséges a nagyobb otthon megvásárlásához, elképesztően alacsony kamattal lehet most lakáskölcsönhöz jutni.
Ám van olyan együttállás, amikor más megoldáson is érdemes elgondolkodni. Ilyen például, ha egy dinamikusan dráguló, jó helyen lévő ingatlanja van valakinek Budapesten, ám nyugalomra vágyik, ezért kiköltözne egy főváros környéki, esetleg távolabbi településre.
Ez nagyon szerencsés konstelláció, hiszen az V. kerületben akár 1 millió forintba is kerülhet egy négyzetméter, de a XV. kerületben is 450 ezer Ft, Csepelen pedig 350 ezer Ft ugyanez. Közben a bérleti piac is nagyon pörög. Jelenleg Budapest belvárosa a bérbe adók paradicsoma, ahol a hosszú távú és a turisztikai célú rövid távú bérlés együttesen húzza az árakat, de alapvetően az egész főváros jól kiadható terület mostanság.
A VIII. kerületi Rákóczi téren például 85 ezer Ft-ba kerül havonta egy 20 nm-es minilakás, de a környék 45-70 nm-es ingatlanaiért is el lehet kérni 140-170 ezer forintot. Az V. kerületben 70-100 ezer Ft-ból már csak szobára futja, míg egy Váci utcai kétszobás, felújított lakás 350 ezer Ft alatt nem vehető ki. A külső kerületek és erősen drágulnak, vagyis ha itt van ingatlanja valakinek, a kiadás sem jelent majd gondot.
Ilyen körülmények között három lehetőség közül választhatsz:
- Eladod méregdrága ingatlanod, majd veszel egy nagyobb méretű lakást vagy házat egy olcsóbb, ám a szívedhez közel álló településen. Ebben az esetben komoly egyszeri bevétellel számolhatsz, majd eldöntheted, a teljes összeget az új otthonodra költöd, vagy csak egy részéből vásárolsz, a többit pedig feléled, netán befekteted.
- Eladod a jó helyen lévő, szépen dráguló lakásodat, majd veszel egy hasonló adottságú nagyobbat helyette. A különbséget finanszírozhatod a megtakarításaidból, vagy vehetsz fel lakáshitelt, amelyeknél már 3 százalék alatti kamattal is találkozni. Nézd meg lakáshitel kalkulátorunkkal, hogy mik a lehetőségeid.
- Vagy úgy döntesz, megtartod a lakásodat, amit bérbe adsz, és más településen bérelsz magadnak lakást vagy házat, amire vágysz.
A költségelszámolásnak két módja van:
- Az költségátalány alkalmazásánál a bevétel 10 %-a számolható el igazolási kötelezettség nélkül, vagyis nem kell számlákat gyűjtögetni.
- A tételes költségelszámolás esetében az igazoltan megfizetett költségekkel csökkenthetők a bevételek, és ezek különbsége lesz majd a jövedelem.
Ez a megoldás nem csak Budapest/vidék, de akár megyeszékhely/falu, kisváros/falu vagy akár Kelet-Magyarország/Közép-Dunántúl viszonylatban is működik, vagyis mindig, amikor a saját tulajdonú ingatlan piaci szempontból jobban teljesít annál, mint ahová költözni szeretne valaki.
Ha mégis megnéznéd, hogy milyen alacsony kamattal adnak most lakáshitelt a bankok, akkor lakáshitel kalkulátorunkkal is a saját szemeddel láthatod az ajánlatokat.
A cikk megjelenését támogatta a Bankmonitor.