"Évekig csend volt, de most végre történt valami!"
Szegfalvi Zsolt, a Habitat for Humanity ügyvezető igazgatója szerint a kormány gazdaságélénkítő csomagjának 21 pontjából 10 a lakhatásra koncentrál. Ez már önmagában is áttörés – jelentette ki, ugyanakkor figyelmeztetett: még mindig nem tudjuk, mi válik valóra az ígéretekből.Miért olyan súlyos a helyzet? Íme a döbbenetes számok!
A Habitat jelentése szerint négy fő mutató alapján minősíthető valaki lakhatási szegénységben élőnek, és ezekből döbbenetes adatok derültek ki:- Elavult lakásállomány
- 232 ezer embernek nincs benti fürdője vagy WC-je. Bár ez javulás a tíz évvel ezelőtti 660 ezerhez képest, a szám még mindig riasztó.
- Egészségtelen lakások
- 1,2 millióan élnek beázó, penészes vagy rothadó padlójú ingatlanban. A probléma megoldására még mindig nem született átfogó stratégia.
- Túlzsúfoltság
- 1,67 millió ember él túlzsúfolt lakásban. Különösen a nagycsaládosok vannak kiszorítva az emberi körülményekből.
- Megfizethetetlen fenntartás
- 106 ezer háztartás költéseinek legalább 40%-át viszi el a lakhatás. Ha ezt a határt 30%-ra csökkentenénk, az ország harmada ebbe a kategóriába esne.
Kiadó lakást keresel kedvező áron? Nézz szét az Ingatlantájolón!
A lakhatási válság nem csak Budapest problémája!
Bár a kormányzati kommunikáció a fővárosra fókuszál, a Habitat szerint az egész országot érinti a probléma. Ez nem egy helyi válság, hanem az egész országot érinti! – hangsúlyozta Lukács György, a szervezet szakértője.Fordulópont vagy politikai marketing?
A kormány legújabb akciótervei között már helyet kapott a lakhatás, de vajon tényleg változtatnak a helyzeten, vagy csak választási kampányfogásról van szó?- Pozitív jel: A 21 pontos gazdasági csomag fele lakhatási kérdésekkel foglalkozik.
- Kritikus kérdés: Hogyan lesz elegendő forrás a tervezett intézkedésekre?
Lakást vennél elérhető áron? Itt biztosan megtalálod!
Mi a megoldás?
A Habitat szakértői szerint az első lépés a problémák felismerése, de valódi változáshoz hosszú távú stratégia és konkrét intézkedések kellenek. Ha a kormány komolyan gondolja, most lehetőség van arra, hogy megoldja az egyik legsúlyosabb társadalmi válságot.Te mit gondolsz? Valódi változást hoznak ezek az intézkedések, vagy marad minden a régiben? Kövesd tovább cikkeinket, hogy ne maradj le a legfrissebb fejleményekről!