A helyi döntéshozók a városlakók aggodalmaira reagáltak, mivel az Airbnb-szerű platformok elterjedése és a növekvő turistaáradat egyre inkább kiszorítja a helyieket az albérletpiacról. A jelenség azonban nem csak Malagában tapasztalható: például Barcelona 2028-ig tervezi korlátozni a rövid távú kiadásra vonatkozó engedélyek kiadását, Budapesten pedig egyes kerületekben szigorodtak a szabályok.
Málagában sokan az emelkedő bérleti díjakért és az elérhető lakások számának csökkenéséért a turistáknak szánt bérleményeke. Az alacsony jövedelmű lakosok és bevándorlók bérlakásigénye az elmúlt években növekedett, ám a bérbeadók jellemzően inkább a nagyobb haszonnal kecsegtető turistáknak adják ki ingatlanjaikat.
Francisco De la Torre, Málaga polgármestere október 18-án egy madridi eseményen rávilágított, hogy Málagában mindössze 14 000 szállodai ágy áll rendelkezésre, miközben a rövid távú turistás célú lakáskiadás 40 000 férőhelyet biztosít.
A városi tanács tájékoztatása szerint a tilalom azokra a környékekre vonatkozik, ahol az ingatlanok több mint 8%-át adják ki rövid távra. Kutatásaik kimutatták, hogy Málaga központjában az üdülési célú bérbeadás teszi ki az összes turistaszállás 65%-át, ezekben a negyedekben pedig jóval magasabbak a bérleti díjak, és csökken a helyi lakosok száma. Az intézkedést évente felülvizsgálják, hogy a város folyamatosan reagálhasson a változó helyzetre.
De la Torre levelet intézett Jordi Hereu turisztikai miniszterhez, amelyben különadót kezdeményezett a rövid távú turistás bérleményekre. A bevételt a szociális lakásprogram támogatására fordítanák, miközben a szállodai vendégek mentesülnének az adó alól. Ennek bevezetéséhez azonban nemzeti szintű jogszabályi változtatások szükségesek.
Airbnb-hez ideális lakást vennél Budapest belvárosában? Ezekben a kerületekben keresgélj!