Pénz

Zöld Jövő az Ingatlanfejlesztésben: Karbonsemleges, Fenntartható Épületek Hódíthatják Meg a Piacot!

Az ingatlanfejlesztés világa új irányba tart: fenntartható, karbonsemleges épületek jelentik a jövőt! Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) és az ABUD Mérnökiroda közösen készített ajánlása forradalmasíthatja a magyar ingatlanpiacot, kiutat nyújtva a régiós versenyben

Megosztás:
Az ingatlanfejlesztés világa új irányba tart: fenntartható, karbonsemleges épületek jelentik a jövőt! Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) és az ABUD Mérnökiroda közösen készített ajánlása forradalmasíthatja a magyar ingatlanpiacot, kiutat nyújtva a régiós versenyben.

Miért Fontos a Fenntarthatóság Az Ingatlanpiacon?

A nemrég elkészült fenntarthatósági ajánlás célja az iroda- és kereskedelmi épületek beépített energetikai kapacitásigényének csökkentése. Az IFK és az ABUD Mérnökiroda szakemberei felismerték, hogy az energiahatékonyságra való törekvés hosszú távon gazdasági és környezeti előnyöket biztosít. Ez az egyedülálló anyag segíthet a magyar ingatlanpiac zöldebbé, versenyképesebbé tételében, ami a legnagyobb fejlesztők támogatásával válhat valóra.

Túltervezés: Az Energiapazarlás Kora Leáldozóban

A magyarországi „A” és „B” kategóriájú irodaépületek esetében a túlméretezett energetikai kapacitások jelentős többletköltségeket és CO₂-kibocsátást eredményeznek. Az IFK felmérése szerint a vizsgált irodák valós energiaigénye csupán az elérhető kapacitás 51%-át használja ki. Ez a pazarlás nemcsak a környezetre jelent terhet, hanem a versenyképességet is rontja. Az IFK célja, hogy a jövőben csak az optimálisan méretezett kapacitásokat használjuk fel – a jövő épületei zöldebbek és költséghatékonyabbak lesznek.

Új Fenntarthatósági Irányvonalak: Energiapozitív és Természetalapú Megoldások

Az ajánlás részletesen kitér a fenntarthatósági és energiahatékonysági fejlesztésekre. Az IFK olyan innovatív megoldások bevezetését szorgalmazza, mint az épületek légtömörség-vizsgálata, energiahatékony homlokzatkialakítás, zöldfelületek és víz alapú rendszerek (zöld és kék infrastruktúra) alkalmazása. Az IFK javaslatai között szerepel a természetalapú megoldások ösztönzése is, amelyek a természet erőforrásait kihasználva hozzájárulnak az épületek karbonsemlegességéhez.

Nemzetközi Példa: Az ESG és az Integrált Tervezés Sikerre Vezethet

Dr. Reith András az ESG-kritériumok fontosságát hangsúlyozza, amelyeken keresztül az épületek teljes életciklusán átívelő fenntarthatóság érhető el. Az angolszász országokban népszerű IDP (integrált tervezési folyamat) modell segíthet abban, hogy már a tervezés kezdetén figyelembe vegyék az összes környezeti és energetikai tényezőt. Az ilyen megközelítés óriási lépést jelenthet az ingatlanpiaci karbonlábnyom csökkentésében és a projektek piaci értékének növelésében.

Miért Érdemes a Magyar Fejlesztőknek Figyelniük?

Az IFK felhívja a magyar fejlesztőket, bérlőket, kamarákat és minisztériumokat, hogy csatlakozzanak az ajánlásokhoz, és tegyenek közösen a zöldebb, fenntarthatóbb jövőért. Az uniós klímacélok teljesítéséhez nélkülözhetetlen lesz a hazai ingatlanpiac alkalmazkodása a legújabb, szigorodó szabályozásokhoz, például az életciklus-szemlélet alkalmazása a tervezésben. Az IFK javaslatai példátlan nyílt párbeszédet indíthatnak, ahol minden szereplő együtt tehet a karbonsemleges és pozitív hatású építkezések megvalósításáért.

Az IFK és az ABUD Célja: Karbonpozitív Épületek a Jövőben

Szilvási Pál, az IFK alelnöke szerint a karbonpozitív építkezések irányába tett lépések a fenntarthatóság élvonalába emelhetik Magyarországot. A pozitív hatású építkezés hosszú távon piaci előnyt jelent, mivel az ilyen típusú épületek már nemcsak karbonsemlegesek, hanem szén-dioxid megkötéssel is hozzájárulnak a környezetvédelemhez. A jövő tehát a fenntartható, zöld épületeké, és az IFK és ABUD ajánlása éppen erre kínál megoldásokat, hogy Magyarország is részesévé váljon a zöld forradalomnak az ingatlanpiacon!  
avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.