Sokan, sokszor találkozhatnak az állam által nyújtott, akár már egyetlen eltartott gyermek után igénybe vehető felújítási támogatás hírével, mely szerint akár hárommillió forintos „állami ingyen-pénzhez” juthat (a költségek felére), aki legfeljebb hatmillió forint költségű lakás- vagy házfejújítást végez saját ingatlanán.
Ugyanakkor rendkívül kevesen gondolnak arra, hogy ezt a támogatást a „házon kívül” is el lehet költeni. Így főként a házhoz tartozó telken lévő garázs, nyári konyha, szaletli, egyéb melléképület, a kerítés, a kapu, kapumotor, egy fix tűzrakó, egy kerti kemence, vagy egy nem bontható medence megépítése, vagy akár a térkövezés, kertépítés – és még számos hasonló munka is elvégezhető ezen támogatások terhére.
Pedig a fenti munkálatokra is nagy igény van: néhány napja, június elején jelent meg egy felmérés, amely szerint a kertes házzal bíró tulajdonosok mintegy 60 százaléka egy éven belül szeretne nagyobb, ház körüli felújításba belefogni. A friss kutatás szerint az említett 60% egy része még gondolkodik ezen, de egy másik része már döntött is arról, hogy egy éven belül komolyabb felújításba kezd a ház körül. Sokan ehhez az állami otthonfelújítási támogatást is igénybe vennék, bár lényeges, hogy a válaszadók döntő része előtt nem volt világos, hogy az állami segítség a ház körüli munkákhoz is felhasználható.
Arról nem is szólva, hogy a munkákhoz nem csak az 50 százalékos támogatás, de a kedvezményes otthonfelújítási hitel vagy más kedvező előfinanszírozási lehetőség, például akciós személyi kölcsön is igényelhető további 3 millió forint, vagy akár a teljes 6 millió forintos költségvetés erejéig.
Természetesen nagy a felújítási lelkesedés az ország egészében. A kisebb településeken például minden negyedik válaszadó (26%) már egészen biztos abban, hogy kicsinosítja a háza körüli területeket a következő 12 hónapban. A nagyobb városokban ez az arány csökken: Budapesten már csupán 10 százalék volt a pozitív válasz.
De az alacsony arány annak is szólhat, , hogy a megkérdezettek négyötöde, azaz 80 százaléka számára nem volt ismert, hogy az idén indított, 50 százalékos otthonfelújítási támogatást kert, udvar vagy terasz rendbetételéhez is igénybe lehet venni. A ház körüli munkákat tervezők 15 százaléka viszont egészen biztos benne, hogy a rekonstrukciós munkákhoz, térkő vagy más anyag vásárláshoz igénybe veszi az állami segítséget, további 45 százalék pedig még megfontolja ezt a lehetőséget.
[adinserter block="2"]
Mennyit szánnak rá?
Természetesen, akik szeretnék igénybe venni az állami segítséget, jellemzően nagyobb értékű munkákat terveznek, vagy a többiekhez képest nagyobb területet szeretnének felújítani. Azok körében, akik tudnak arról, hogy a támogatás ilyen célra is felhasználható és ezt szeretnék is kihasználni, az átlagos a felújítási érték 640 000 forintra tehető. Ezzel szemben az átlagos büdzsé 460 000 forint azok körében, akik előtt ez a lehetőség nem volt ismert, vagy nem kívánják igénybe venni azt.
Érdekes, hogy két olyan munkálat van, ami kiemelkedik a sok közül: a terveiket biztosan megvalósítók közel fele a kerítését hozná rendbe. Ez jellemzően nagyobb kiadás, így ehhez bizonyosan többen vennének igénybe állami támogatást is. Ugyancsak 48% növényt vagy füvet telepítene. A válaszadók negyede pedig a járdát újítaná fel. Alig marad el ettől azok száma, akik a teraszburkolatot cserélnék ki, míg előkertet, pergolát a válaszadók 17 százaléka készül építeni. Ezek mellett az autófelhajtó, csatorna, illetve az öntözőrendszer rendbetétele is számos háztulajdonosnál napirenden van.
És ne feledje: akkor is jár önnek a 3 millió forintos ingyenes állami juttatás, ha nincsen önereje, de banki finanszírozással - akár támogatott kamatozású otthonfelújítási kölcsönből, akár személyi kölcsönből - biztosítja a felújítás költségeit.
[adinserter block="4"]
A cikkben idézett adatok forrása a Semmelrock Stein+Design Burkolatkő Kft. júniusban közzétett felmérése.