Otthontérkép Magazin

Sötétednek a napok, derül az ingatlanpiac?

December eleji újépítésű ingatlanpiaci elemzésünk az utóbbi hónapokban megszokottnál vidámabb képet fest, az éves áremelkedés szinte minden budapesti kerületben jóval meghaladja az inflációt – hosszú idő után először.

Ez azonban könnyen lehet, hogy csalóka eredmény, a tavalyi decemberi négyzetméterárak ugyanis alacsonyabbak a tavaly novemberinél, vagyis könnyen lehet, hogy 2022 végén a forgalmazók egy része jókora év végi akciókkal nyomta meg az utolsó heteket. A tényleges képet jobban látjuk majd januárban.

Az aktuális összkép mindenesetre az egy hónappal korábbihoz hasonló, az árak teljes Budapesten 1 százalékkal emelkedtek november eleje óta, a jelentősebb számú projekttel rendelkező kerületek között jól teljesített Óbuda és Kispest, 3,5 és 4,2 százalékos emelkedéssel, és a szokottnál gyengébben muzsikált a XIII. kerület és Zugló, mindkét helyen fél százalék alatti árcsökkenést látunk.

Egy újépítésű négyzetméter jelenleg átlagosan 1,48 millió a teljes városban, az átlagos eladó újépítésű lakás mérete éppen meghaladja a 70 négyzetmétert, az átlagos szobaszám 2,6, és átlagos honfitársunknak 104 millió forintot kellene kicsengetnie az ingatlantájolón hirdetett átlagos újépítésű lakásért.

Az éves áremelkedés – az alacsony bázisnak köszönhetően – 32 százalék, de még egyszer mondjuk, ezzel az adattal óvatosan bánjunk, a tavaly decemberi számok nagyon kilógnak a sorból.

A kerületek árversenyében decemberben sem láttunk semmi meglepőt, élen a szokásos városrészek, a budai sztárhármas (I, II, XII.) és 2 millió forint fölötti négyzetméterárakkal szintén az élbolyhoz tartozik az V. és a VI. kerület.

A sor másik végén a XXI. kerület áll, itt nincs túlságosan sok eladásra kínált újépítésű otthon, de ezek átlagos négyzetméterára még éppen egymillió forint alatt van, egyetlenként a fővárosban. Éppen az egymilliós lélektani határon egyensúlyoz néhány külső pesti kerület, mint a XV, a XVI, és a XVIII.

A részletesebb adatok is óriási különbségeket mutatnak a különböző városrészek között: a drága budai kerületekben az átlagos lakásméret is nagyobb, még a Várnegyedben is 85 négyzetméter, nem is beszélve a II. kerületről (120 nm) és a XII-ről (137 nm). Meglepő, de még az ötödik kerületben is nagyméretű otthonok a jellemzőek, az itt hirdetett új lakások is nagyobbak, mint 100 négyzetméter.

Nagy átlagos lakásméretek brutális négyzetméterárakon – nem meglepő módon az éllovas kerületekben hirdetett “átlagos” otthonok ára is csillagászati, itt már a 2-300 milliós ligáról beszélünk.

A sor másik végén – már szokásos módon – a legkisebb budapesti városrész áll: a hetedik kerületben az átlagos újépítésű kéró csak 38,5 négyzetméteres, így hiába magasabbak az árak, mint sok más kerületben, az átlagos lakás ára mégis itt a legalacsonyabb: “csak” 47 millió forint.

Ezúttal is megnézzük, fajlagosan vannak-e jelentősebb különbségek lakásméret szerint. Jelentős eltérés csak a 4 és fél szobás vagy még nagyobb otthonok esetében van, itt viszont, ahogy már kiderült, felülreprezentáltak a drága kerületek, így nem meglepő, ha az ár is magasabb.