Áprilisban már több mint háromszor annyi lakáshitelt vettek fel a háztartások, mint egy évvel korábban, pedig a kamatok 6% fölött ragadtak. A lakáshitelek 121 milliárd forintos havi új kihelyezése csaknem kétéves csúcsot, a személyi kölcsönök 68 milliárdja pedig történelmi rekordot jelent, miközben a lakossági betétállomány stagnált. Az év eddig legerősebb hónapját produkálta a vállalati hitelezés is, a vállalati betétállomány pedig már 11%-kal nőtt egy év alatt.
Közzétette április hitelpiaci és betéti statisztikáit a Magyar Nemzeti Bank, ezekben most is a lakossági hitelezés robbanása a leglátványosabb.
Lakáshitelből 121, személyi kölcsönből 68, babaváró hitelből 22 milliárd forint fogyott, az alábbi táblázat mutatja, ez mekkora bővülést jelent. A lakás-hitelfelvétel több mint háromszorosa, a teljes lakossági hitelfelvétel majdnem duplája volt az egy évvel korábbinak áprilisban.
Míg a személyi kölcsönöknél a darabszám, a lakáshiteleknél az átlagösszeg emelkedése a hangsúlyosabb. Utóbbi magyarázat lehet arra is, hogy miért múlja felül jelentősen a lakáshitelezés robbanása a lakástranzakciók számának emelkedését.
A CSOK Plusz éve eleji indulásának is szerepe van abban, hogy a lakáshitelek átlagos összege egy év alatt 10 millióról 18 millióra nőtt, hiszen a CSOK Plusz kamattámogatott lakáshitelek 25 millió forint feletti átlagösszeggel veszik fel a házaspárok.
Az elmúlt egy évre visszatekintve még messze van a lakossági hitelezés a korábbi csúcstól, de ha így folytatódik a havi összegek emelkedése, akkor hamarosan rekordot dönthet az új szerződéses volumen.
A CSOK Plusznak köszönhetően az egy évvel ezelőtti 20%-ról 30%-ra emelkedett a támogatott hitelek aránya a lakáshitelezésben, de a piaci lakáshitelezés is magas dinamikát mutat.
Úgy tűnik, az új lakások piaca egyelőre nem tudja tartani a lépést ezzel a hitelkeresleti boommal, így visszaesett ezek aránya a finanszírozásban, és a használt lakások jelentik a piac egyértelmű motorját.
További részletek: Portfolio.hu