Otthontérkép Magazin

Mitől családbarát egy munkahely: üres dumák vs tényleges segítség

A családbarát munkahely olyan kifejezés, amit meglehetősen gyakran hallunk a munkaerőpiacon. Jelentése viszont elég ködös, mivel nincsen “kötelező” feltételrendszere annak, hogy ezt egy cég hirdethesse, amerre nézünk, meglehetősen különböző körülményeket látunk, a gyerekes családoknak nyújtott tényleges segítségtől a marketingszövegekig, amelyek mögött nincs valódi tartalom. Lássunk most néhány példát, hogy mit érdemes csinálnia annak a munkaadónak, aki valóban támogatni szeretné a családos dolgozóit. És persze arra is mutatunk pár megoldást, aminek nem érdemes bedőlni az álláshirdetésben.

Valódi segítség

1. Rugalmas munkavégzés

Egyértelműen a legnagyobb segítségek közé tartozik. A rugalmas munkavégzési lehetőségek közé tartoznak az olyan opciók, mint a távmunkavégzés, a rugalmas munkaidő és a sűrített munkahét. Minden, ami lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy maguk alakítsák a munkanapjukat, figyelembe véve a családi kötelezettségeiket és szükségleteiket.

Ezek a megoldások azért hasznosak, mert a szülőknek lehetőségük van arra, hogy iskolába vigyék vagy elhozzák a gyerekeiket, részt vegyenek az ovis vagy skolai eseményeken, vagy vészhelyzet esetén gyorsan reagáljanak anélkül, hogy ez negatívan befolyásolná a munkájukat. A rugalmas munkavégzés nemcsak csökkenti a szülők stresszét, hanem növeli az elkötelezettségüket is, mivel úgy érzik, hogy a munkaadójuk megbízik bennük, és valóban törődik a család és a munkahely közötti egyensúllyal.

2. Nagylelkű szülési és szülői szabadság

Ide tartozik a törvényileg előírt minimumot meghaladó fizetett (!) anyasági, apasági és örökbefogadási szabadság, ami lehetőséget ad a szülőknek arra, hogy megfelelő időt töltsenek újszülött vagy örökbefogadott gyermekükkel anélkül, hogy aggódniuk kellene a pénzügyi nehézségek vagy a munkahelyi biztonság miatt.

A fizetett szülői szabadság megfelelő ideje lehetőséget biztosít a szülőknek, hogy szoros kötődést alakítsanak ki gyermekükkel, amely fontos a család egészséges működéséhez. Emellett a pénzügyi támogatás megakadályozza, hogy a szülők anyagi gondokkal szembesüljenek ebben az érzékeny időszakban, és biztosítja számukra a nyugalmat, hogy visszatérhessenek a munkába, amikor készen állnak, anélkül, hogy félniük kellene a munkahelyük elvesztésétől.

3. Munkahelyi gyermekfelügyelet vagy gyermekfelügyeleti támogatás

Gyermekfelügyeleti szolgáltatások biztosítása a munkahelyen, vagy anyagi támogatás külső gyermekfelügyelet igénybevételéhez. Aki próbált már egy kisgyereknek bölcsődei helyet találni, az tudja, hogy mekkora mázli kell ahhoz, hogy ez simán menjen. Márpedig nagyon sokan nem tudnak vagy nem akarnak otthon maradni a gyerek hároméves koráig, hogy csak óvodai helyre kelljen vadászni, ami egy fokkal talán könnyebb.

Ha viszont a cég biztosít szakszerű, színvonalas, megfizethető gyerekfelügyeletet, vagy kifizeti a piaci szolgáltatás árát, azzal jelentősen csökkenti a szülők stresszét, akik könnyebben térhetnek vissza a munkába anélkül, hogy aggódniuk kellene a gyermekük megfelelő ellátása miatt. Fontos megfigyelés, hogy ilyenkor nemcsak a szülők érzik a támogatást, hanem a munkaadó is profitál a kiegyensúlyozottabb, elkötelezettebb munkavállalókból.

4. Gyerekekre is kiterjedő egészségügyi ellátási csomag

A munkáltató olyan magánegészségügyi szolgáltatónál biztosít hozzáférést a munkavállalók gyermekeinek is, ahol gyorsan és magas színvonalon jutnak orvosi ellátáshoz és szűrővizsgálatokhoz.

A gyermekek egészsége a szülők számára mindennél fontosabb. A félnapos várakozással, adott esetben több hónapra adott időpontokkal, szakemberhiánnyal működő állami egészségügyben boldogulni nem csak stresszes, de rendkívül időigényes feladat. Ha a magánegészségügyi ellátás által a szülők gyorsan és egyszerűen gondoskodhatnak a szükséges vizsgálatokról, azzal nem csak kevesebbet idegeskednek, de a munkára is több idejük marad.

Kamu megoldások

Most lássunk néhány alibimegoldást, ami talán jól hangzik, de valójában semmit nem segít a hétköznapokban.

1. Kicsi, személyzet nélküli „gyereksarok” az irodában

Sok cég büszkén hirdeti, hogy van egy “gyereksarok” az irodájukban, ami állítólag lehetővé teszi, hogy a szülők magukkal hozzák a gyerekeiket, ha szükséges. Ez általában egy kis, felügyelet nélküli terület néhány törött játékkal és szakadt könyvvel.

Valójában ez a megoldás ritkán használható ténylegesen gyermekfelügyeletre, hiszen a kicsik nem maradhatnak felügyelet nélkül, így a szülő sem tud nyugodtan dolgozni. Ráadásul gyakran a többi munkatárs számára is zavaró lehet, ha gyerekek vannak az irodában, így ez a “megoldás” gyakran csak feszültséget kelt. Tipikus példa arra, hogy ez inkább marketingfogás, mint valós segítség a munkavállalók számára.

2. Vészhelyzetben elmehetsz hamarabb, de az időt be kell pótolni

A munkaadó engedélyezi a munkavállalóknak, hogy családi vészhelyzetek miatt korábban elhagyják a munkahelyet, de cserébe kötelezően be kell pótolniuk az elmaradt munkaórákat később, gyakran túlórák formájában.

Ez a megoldás látszólag rugalmas, de valójában további stresszt okoz a szülőknek, mivel a kiesett munkaidőt később pótolniuk kell, ami hosszú távon több munkát és kevesebb szabadidőt eredményez. A családi kötelezettségek és a munka közötti egyensúly megtartása helyett ez inkább növeli a szülők terheit.

3. Jelképes szülői szabadság

Egyes cégek csak a törvény által előírt minimális szülői szabadságot biztosítják, vagy fizetés nélküli szabadságot kínálnak, amit aztán úgy reklámoznak, mintha ez egy különlegesen gáláns juttatás lenne. Ezt gyakran “rugalmas” vagy “bőkezű” szülői szabadságként tüntetik fel.

Valójában a minimális vagy fizetés nélküli szabadság arra kényszerítheti a szülőket, különösen az egyedülálló szülőket, hogy hamarabb térjenek vissza a munkába, mint ahogy arra készen állnának. Ez negatívan befolyásolhatja mind a személyes, mind a szakmai életüket, és gyakran vezet kiégéshez vagy csökkent munkahelyi teljesítményhez. Ez a fajta “juttatás” inkább akadályozza, mint segíti a munka és a család egyensúlyát.

4. Évi egy családi nap

Szinte mindenki volt már ilyenen: egy közepesen vonzó helyszínen felállított bográcsok körül ácsorognak kényszeredett mosollyal arcukon a kollegák, a gyerekeknek festett arcú bohóc köti a lufiállatot, és a cég vezetője mérsékelten hosszú beszédet mond arról, hogy “mi mind egy nagy család vagyunk”.

Bár ez valóban lehet egy szórakoztató esemény, valójában mit sem tesz a szülők feladatainak csökkentéséért. Sőt, akár stresszes is lehet, hogy még hétvégén is kvázi-kötelező céges program van, ami elmossa a határokat a munka és a magánélet között. Egy évi egyszeri esemény nem oldja meg a mindennapos kihívásokat, és hamis képet fest a vállalat valódi családbarát politikájáról.

Ha eleged van a jelenlegi munkahelyedből, például azért, mert rugalmatlan, esetleg a hozzád-állásuk miatt nem tudod megteremteni a balanszot a család és a munka között, ezért váltanál, nézz szét a jobinfo.hu álláskínálatában: a főoldalon gyorsan áttekintheted a legkeresettebb szellemi és fizikai pozíciókat; a bal oldali szűrők segítségével (“Keresés finomítása”)  pedig lelistázhatod azokat az állásokat, amik a leginkább fedik az elképzelésedet.