Hitelroham 2024-ben: Soha nem látott számok a magyar bankoknál
Novemberben döbbenetes 113 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződés született – 69%-kal több, mint tavaly! Ez a lendület nem véletlen: az év első 11 hónapjában már 1235 milliárd forintnál tartott a lakáshitelezés, és minden esély megvan arra, hogy az eddigi, 2021-es 1303 milliárdos rekordot is megdöntsük.De nem csak a lakáshitelezés robbant be! A személyi kölcsönök is történelmi csúcsot értek el: 57%-os növekedéssel az év első 11 hónapjában már 755 milliárd forintos volumenről beszélhetünk. Ez nem csoda, hiszen ma már akár 10% alatti kamattal is fel lehet venni ezeket az egyszerű, gyorsan elérhető hiteleket!
Miért ilyen népszerűek a hitelek?
A volumenbővülést az egyre magasabb átlagos hitelösszeg és a megugró szerződésszám hajtja. Gondoltad volna, hogy egy új lakáshitel átlagosan 19,2 millió forint, míg egy új személyi kölcsön 2,9 millió forint? Az is kiderült, hogy a személyi kölcsönök piaca kiemelkedően jól digitalizált, ami tovább gyorsítja az ügyintézést.Új csúcsok a láthatáron: Mi pörgeti tovább a hitelpiacot?
- 3000 milliárd forintnyi lakossági állampapír-kifizetés: Soha nem látott pénzek kerülhetnek forgalomba, amelyeket sokan hitelcélra használnak majd.
- Új állami támogatások: A vidéki otthonfelújítási program és a kedvezményes, 5%-os lakáshitelkamatok új lehetőségeket teremtenek.
- CSOK Plusz hatása: Nem csak az új építésű lakások piaca élénkülhet meg, de a kamattámogatott hitelek aránya is tovább növekedhet – már most elérte a 26%-ot!
Tovább dübörög a hitelpiac, de mi a helyzet a kamatokkal?
Bár 2024-ben beragadtak a kamatok, egyes termékek esetében már érezhető némi csökkenés. Jó hír a hitelfelvevőknek, hogy a személyi kölcsönök átlagos hiteldíja végre 17% alá került, és megjelentek a 10% alatti ajánlatok is. Lakáshiteleknél az átlagos piaci kamat 6,48% – de az igazi áttörésre 2025 előtt aligha számíthatunk.Mi lesz a vállalati hitelezéssel?
Miközben a lakossági hitelezés szárnyal, a vállalatok nem teljesítettek ilyen fényesen. Az elmúlt egy évben a vállalati hitelállomány mindössze 7%-kal nőtt, és az uniós források akadozása is éreztette hatását. Ennek ellenére a nagy exportcégek továbbra is aktívan vesznek fel hiteleket euróban, amely szektor lendületét új állami programok, például az EXIM hitelprogramjai segíthetik.Elképesztő növekedés a betétállományban is
A lakossági betétállomány 2024-ben 13,4%-kal gyarapodott, elérve a 13 317 milliárd forintot. Azonban döbbenetes tény: a háztartások pénzének 83,5%-a még mindig nincs lekötve – nem csoda, hiszen az átlagos lekötött betétkamat mindössze 1,3%.Ne maradj le: Most van itt az idő, hogy lakást vásároljunk és kihasználjuk az olcsó hitelek és támogatások kínálta lehetőségeket! A magyar hitelpiac dübörög, és a rekordok csak most kezdődnek!