Sokkoló változások az ingatlan-nyilvántartásban – akár 10 ezer forint is lehet egy papírdarab, és ez még nem minden! Egy friss rendelettervezet teljesen felforgathatja, amit eddig a tulajdoni lapokról és földhivatali díjakról gondoltunk. Itt vannak a részletek, amik minden ingatlantulajdonost, vevőt és ügyvédet hidegzuhanyként érhetnek.
Drágulnak a tulajdoni lapok – nem is kicsit!
Ha eddig gond nélkül kértél papíralapú hiteles tulajdoni lapot, készülj fel: ezután 10 000 forintot kell fizetned érte! Az elektronikus másolatok sem maradtak ki a buliból: a digitális hiteles példány és az ügyleti másolat 4800 forintba kerül majd. És ez még csak a kezdet!
Lakást, házat vennél? Nézz szét az Ingatlantájoló kínálatában!
Figyeled, mi történik az ingatlanoddal? Akkor fizethetsz évente 4000-et!
A változásfigyelő szolgáltatás, ami jelez, ha valami történik az ingatlanoddal, mostantól évi 4000 forintba kerül ingatlanonként. Így ha több lakásod vagy telked van, a költségek szépen összeadódnak…
Nem csak a tulajdoni lap érintett – a földkönyvi adatok is pénzbe kerülnek
Az új díjszabás nem áll meg a tulajdoni lapnál. Az adat-földkönyv, a jogosultakkal bővített földkönyv vagy a statisztikai földkönyv igényléséért 240-től akár 800 000 forintig (!) terjedhet a díj – attól függően, hogy mit kérsz, és milyen terjedelemben.
️ Ki fizet és hogyan? Új szabályok lépnek életbe
A rendelettervezet tisztázza, kinek kell fizetnie az igazgatási szolgáltatási díjakat. Általában az fizet, aki benyújtja a kérelmet, de bírósági vagy hatósági eljárás esetén külön szabályok vonatkoznak a kötelezettségekre.
A fizetési mód is változik: mostantól bankkártyával, készpénzben vagy átutalással lehet fizetni, de csak a rendeletben kijelölt számlára. Az informatikai rendszer működtetése és az e-nyilvántartás fenntartása ugyanis komoly költségekkel jár – amit most a felhasználók zsebéből pótolnak.
Mikor lép életbe? Ne aludj el rajta!
A módosítás a kihirdetés után 31 nappal lép hatályba, tehát ha még a régi árakon szeretnél ügyintézni, most van itt az idő!
Összefoglalva: drágulás, új szabályok, kötelező fizetések – az ingatlan-nyilvántartás világa soha nem látott változások előtt áll. Ne érjen meglepetésként! Oszd meg ezt a cikket, hogy mások is képben legyenek!