Pénz

A jövő munkahelye már nem (csak) a fizetésről szól – és a dolgozók tudják is

A munka világa épp újradefiniálja önmagát.

Megosztás:

A munka világa épp újradefiniálja önmagát. A Randstad 2025-ös Workmonitor kutatása világosan üzen a munkáltatóknak: aki tehetségeket akar megtartani vagy vonzani, annak újra kell gondolnia, mit is jelent valójában jó munkahelyet kínálni. A jó fizetés ma már csak belépő – a munkavállalók egyre tudatosabban keresik azokat a munkaadókat, akik segítenek nekik fejlődni, tanulni és felkészülni a jövő kihívásaira.

A tanulás a legújabb béralku

A felmérés 30 országban, több mint 26 ezer válaszadó bevonásával készült – köztük magyar munkavállalókkal. Az eredmények egy új munkahelyi értékrendet rajzolnak ki: a dolgozók nemcsak azt nézik, mit csinálnak, hanem azt is, miért, hogyan, és milyen lehetőségek mellett.

A készségek fejlesztése – különösen a mesterséges intelligencia területén – soha nem volt még ennyire fontos. A munkavállalók 71%-a (Magyarországon szintén 71%) szerint a tanulás és fejlődés elengedhetetlen a jövőbeli foglalkoztathatóság szempontjából. Sőt, 41%-uk (HU: 33%) hajlandó lenne munkahelyet is váltani, ha nem kap ilyen lehetőségeket.

Az AI a legkeresettebb készség – világszerte és itthon is

A mesterséges intelligencia vezeti a képzési prioritások listáját: globálisan 40%, Magyarországon 41% választotta ezt az első három legfontosabb fejlesztési terület közé. Ez szignifikáns növekedés a korábbi évekhez képest.

Érdekesség, hogy míg globálisan főként a fehérgalléros munkavállalók (43%) fókuszálnak az AI-képzésre, Magyarországon a szürkegalléros dolgozók vezetik a mezőnyt (47%).

A képzés elérhetősége még mindig nem egyenlő

Bár a tanulási lehetőségek világszerte bővülnek, az elérésük korántsem egyenlő. A Z generáció (HU: 40%) és a millenniálok (HU: 28%) több képzési lehetőségről számoltak be, mint az idősebb korosztályok. A mérnöki terület kiemelkedik: Magyarországon ebben a szektorban 50% szerint javultak a tanulási lehetőségek az elmúlt fél évben.

A bizalom még hiányzik

Bár a munkáltatók egyre gyakrabban támogatják a képzést, a dolgozók bizalma alacsony. Mindössze 29%-uk (globálisan 44%) hiszi el, hogy a cége ténylegesen befektet a folyamatos tanulásba – különösen az AI és technológia területén.

A legnagyobb bizalomhiány a magyar millenniál és baby boomer generáció körében mutatkozik (mindkettőnél csak 27%), míg a Z generáció 31%-a bízik a munkáltatója elkötelezettségében.

Összegzés: A munkavállalók elvárásai gyorsan változnak – és a jó fizetés ma már nem elég. A jövő munkahelyei azok lesznek, amelyek nemcsak munkát adnak, hanem fejlődési lehetőséget is kínálnak. A tanulásba való befektetés nem extra juttatás, hanem alapvető elvárás lett. A munkáltatóknak most van lehetőségük bizonyítani, hogy valóban hosszú távon gondolkodnak – és képesek olyan munkahelyet teremteni, amelyben a dolgozók nemcsak jelen vannak, hanem jövőt is látnak maguk előtt.

 

Ha új munkát keresel, vagy épp most lépnél a munka világába, nézz szét a jobinfo.hu-n, amely változatos álláskínálatával hazánk egyik legrégebbi, megbízható weboldala, ha állásról van szó.

 

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.

Cikkajánló

slide 6 to 9 of 10