2025-ben továbbra is rengeteget hallunk majd a mesterséges intelligenciáról és a hibrid munkakörnyezet előnyeiről. És miről még? Ahogy a világ és a technológia egyre gyorsabban fejlődik, úgy lesz egyre fontosabb, hogy folyamatosan figyeljünk az új trendekre, a HR világában is.
Az amerikai H3 HR “2025-ös Munkahelyi Trendek” jelentése szerint a következő évben hét fő trend irányítja majd a globális munkaerőpiacot, így a cégvezetőknek és a humán erőforrás szakembereknek érdemes ezeken a területeken előre gondolkodni.
1. Adatvezérelt HR: people analytics
A “people analytics”, vagyis az alkalmazottakra vonatkozó adatok elemzésének térnyerésével a cégek az eddiginél pontosabban tudják majd előrejelezni a fluktuációt, fejleszteni a felvételi folyamatokat és fokozni a dolgozók komfortját. Azok a vállalatok, amelyek kiaknázzák a HR- adatok elemzésében rejlő lehetőségeket, versenyelőnyre tesznek szert. A jelentés szerint az ilyen cégek jobb eséllyel hoznak megalapozott döntéseket, amelyek közvetlenül befolyásolják az alkalmazottak elkötelezettségét és az üzleti teljesítményt. Az adatokkal alátámasztott, átlátható kommunikáció fontos - de persze ez nem meglepő, hiszen ez mindig a jó vezetői kommunikáció alapja.
2. Alkalmazottak pénzügyi elégedettsége
A pénzügyi stressz továbbra is az aggodalom egyik legfőbb forrása az alkalmazottak számára, ami a lelki egészségüket, a munkahelyi elégedettségüket és a teljesítményüket is befolyásolja. Emiatt a kompenzációs csomagok felülvizsgálatára van szükség. A személyre szabott pénzügyi jóléti programok biztosítása kritikus lépés a nagyobb munkával való elégedettséghez és jobb megtartási arányhoz.
3. AI a munkahelyen
Azok a szervezetek, amelyek az AI-t a dolgozók képességeinek bővítésére, nem pedig a munkavállalók kiváltására összpontosítva alkalmazzák, értékesebb munkakörnyezetet teremtenek, ami hozzájárul az innovációhoz. Az AI sok helyen használható a cégek életében: automatizálja a rutin feladatokat, javítja a toborzási folyamatokat, segíti az alkalmazottak tanulását - azonban nem mindenttudó csodaszer. A kényes etikai vonatkozások okos kezelése kiemelkedően fontos lesz a sikeres bevezetés és a 2025-ös eredmények szempontjából.
4. Alkalmazottak mentális egészsége
A munkavállalói szemmel legjobb cégeknél a mentális egészség proaktív, nem pedig reaktív kezelése fontos lépés lesz, megtartva ezzel az egészségesebb, motiváltabb és produktívabb munkaerőt. A lelki egészség fokozott fontossága átalakítja a juttatási csomagokat és a támogató programokat, a leghaladóbb vállalatok terápiát, mentális egészségügyi napokat és reziliencia képzést kínálnak. Az alkalmazottak mentális egészségének támogatására új megközelítések jelennek meg, amelyek új lehetőségeket kínálnak a szervezetek számára, hogy ott, akkor és úgy nyújtsanak támogatást az alkalmazottaknak, ahol, amikor és ahogyan szükségük van rá. Tűzoltás helyett megelőzés - foglalhatjuk össze nagyon röviden ezt a trendet.
5. Távoli és hibrid munkavégzés
A munkavállalók rugalmasság iránti igénye továbbra is jelentős, a hibrid és távoli munkavégzési modellek központi szerepet kaptak az alkalmazottak megtartását és elkötelezettségét célzó stratégiákban. Fontos célkitűzés 2025-re, hogy a szervezetek kifinomultabb eszközöket fejlesszenek a szétszórt csapatok hatékony irányítására, eközben pedig egyensúlyba hozzák a termelékenységi, együttműködési és kultúraépítési célokat. Szintén érdekes kihívás, hogyan érhető el az, hogy a távoli és az irodai munkavállalók számára egyaránt biztosítani tudják a szakmai előrelépés lehetőségét.
6. Alkalmazottak gondozási kihívásai
Egyre több munkavállalónak kell az irodán kívül valamilyen gondozási szerepkörben is helytállnia: akár kisgyerek(ek)ről gondoskodva, akár idős szülőket, tartósan beteg családtagokat ellátva. Az ilyen "szendvics" helyzetekben a munka és a magánélet összeegyeztetése még nehezebbé válik. A vállalatok erre reagálva olyan támogatásokat vezetnek be, mint hozzájárulás a gondozási költségekhez, céges intézményi együttműködések gyermekek- és idősek napközbeni ellátására, rugalmas munkaidő.
A hasonló helyzetekre empatikusan reagáló, célzott gondozási juttatásokat kínáló cégek nagyobb alkalmazotti lojalitást és fokozott termelékenységet tapasztalnak.
7. Túllépni a felszínes sokszínűségi-egyenlőségi látszaton
Elméletben a sokszínűség, egyenlőség, és inklúzió (DE&I) a cégek nagy részénél fontos, a gyakorlatban azonban ez sokszor nem jelent többet néhány hangzatos szólamnál, amik mögött nincs valódi tartalom. (Emlékszünk még a közelmúlt Thyssenkrupp botrányára?)
A sokszínűség, az egyenlőség és az inklúzió (DE&I) programjait felül kell vizsgálni, mert jelenleg sok szervezet küzd azért, hogy túllépjen a felszínes kezdeményezéseken. Fontos lesz, hogy a vezetőknek világos elképzelésük és következetes álláspontjuk legyen a DEI-ről, hiszen az elfogadó céges kultúra elősegíti az innovációt és az üzleti sikert.
Ha új munkaerőre van szüksége, mert bővíteni szükséges a csapatát, vagy sajnos le kell cserélni egy munkatársat, keresse a jobinfo.hu-t, az évtizedes tapasztalattal bíró, megbízható
állásportált
, ahol egyedi kedvezményekkel és segítőkész
ügyfélszolgálattal
várják Önt!