Tényleg nem építünk már új lakásokat?! Egy döbbenetes statisztika borzolja a kedélyeket!
Az elmúlt években sokat hallottunk a CSOK-ról, kedvezményes hitelekről és egyre drágább használt lakásokról – de közben szinte teljesen eltűntek az új építésű lakások a piacról! Vajon mi áll a háttérben? És hogyan próbálja most megmenteni a helyzetet a kormány és az MFB?
Sokk a számok mögött: 13 295 lakás?! Ez minden, amit 2024-ben felhúztunk?!
A KSH friss adatai szerint 2024-ben 29%-kal kevesebb lakás épült, mint egy évvel korábban. Ez nemcsak hazai összehasonlításban számít brutális visszaesésnek – a visegrádi országok között is lemaradtunk. Romániában és Lengyelországban még mindig jóval több új otthon készül el.
Új lakás? Inkább használtat veszünk – még akkor is, ha romos!
Hiába a CSOK Plusz és az önkéntes THM-plafon, a lakosság tömegesen a használt lakások felé fordult – az újak árát ugyanis felfelé hajtja a kínálati válság. Az emberek inkább vállalják a felújítási költségeket is, mint hogy kivárják a drága és ritka új építésűeket.
Jöhet a fordulat? Elstartolt a Lakhatási Tőkeprogram!
Válaszul a válságra a kormány és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elindította a Lakhatási Tőkeprogramot – egy 200 milliárd forintos beruházási csomagot, amely új lakások, bérlakások és kollégiumok építését célozza. Ha szükséges, a keret 300 milliárdig is felmehet!
Bérlakások – a nagy visszatérők?!
A program egyik legérdekesebb újítása: végre hangsúlyt kap a bérlakásépítés is, amely eddig szinte nem is létezett Magyarországon. Az elmúlt 20 évben évente alig 330 bérlakás épült, ami már önmagában is megdöbbentő.
2026 lehet a nagy áttörés éve – de vajon nem lesz túl késő?
Bár a beruházások hatása csak 2026-tól érezhető igazán, a cél világos: új lendületet adni az építőiparnak, megszüntetni a kínálati szűkösséget, és végre valódi alternatívát kínálni a magyar lakáskeresőknek.
Összefoglalva: Elérte a mélypontot az építési kedv – most vagy soha?!
-
29%-kal kevesebb új lakás épült 2024-ben
-
A lakáshiteleknek csupán 16,6%-a ment új építésű lakásra
-
A lakásépítési hajlandóság 2016 óta nem volt ilyen alacsony
-
A Lakhatási Tőkeprogram lehet az utolsó mentőöv a szektornak
Következő kérdés: vajon sikerül visszacsábítani a beruházókat és lendületbe hozni az újlakás-piacot? Vagy végleg a használt lakások korszakába léptünk?