A századfordulón a főváros tehetősebb családosai előszeretettel költöztek a belsőbb kerületek nagypolgári lakásaiba. Bár fényük mára már kissé megkopott, egy ilyen ingatlanban élni még mindig kiváltáságnak, presztízsnek számít!Ez persze nem is csoda, hiszen ezek a lakások nagy alapterülettel rendelkeznek, illetve a belső, népszerű kerületekben találhatóak, ami egyben azt is jelenti, hogyha ilyen ingatlan megvásárlásán törjük a fejünket, akkor nem árt, ha jó vastag a pénztárcánk. A nagypolgári lakások ezért még napjainkban is inkább a tehetősebb réteg körében kelendőek, bár az Airbnb megjelenésével a befektetők is szívesen invesztálják pénzüket ezekbe az ingatlanokba.
Természetesen a nagypolgári lakásoknak is vannak árnyoldalai, vegyük például a hatalmas, gyakran kihasználhatatlan tereket. Egy három gyerekes család 100 négyzetméteren kényelmesen eléldegélhet, ha az ingatlan beosztása is úgy akarja. Ebből a szempontból a nagypolgári lakások nem annyira praktikusak: nagy 20-30, vagy akár 40 (!) négyzetméteres szobák és óriási belmagasság jellemzi őket.
Alternatív megoldásként egy, a falak kiütésével és áthelyezésével járó teljes felújításnak köszönhetően könnyen elérhető egy okosabb, ideálisabb helykihasználás, de ezzel lényegében a nagypolgári lakás nyújtotta életérzést tesszük tönkre és rengeteg pénzbe is kerül egy ilyen nagyszabású átalakítás. A hirdetéseket böngészve sok esetben találkozhatunk például olyan nagypolgári lakással, melyet egy befektető megvásárolt és a felújítás során két külön lakásra bontott szét.
Most mutatunk 5 olyan nagypolgári lakást melyet tulajdonosai újra gondoltak és mesésen felújítottak: