Ha valakinek gyorsan van szüksége hitelre, akkor jó megoldás lehet a személyi kölcsön, hiszen ingatlanfedezet nélkül, akár pár órán, napon belül pénzhez juthat így valaki. Néhány dologgal azonban érdemes tisztában lenned, ha személyi kölcsön felvételét fontolgatod.
- Mennyibe kerül a személyi kölcsön?
Persze itt is nagyon fontos, hogy körültekintően válassz hitelterméket, mert az ajánlatok között óriási lehet az árkülönbség!
Példa: egy 3 millió Ft-os, 5 éves futamidejű, végig fix kamatú hitel havi törlesztője és teljes visszafizetése a Személyi Kölcsön Kalkulátor szerint
- a legjobb esetben - havi törlesztő: 60 311 Ft, teljes visszafizetés: 3 571 010 Ft
- a legrosszabb esetben - havi törlesztő:77 225 Ft, teljes visszafizetés: 4 633 500 Ft
- Mennyi idő alatt juthatsz pénzhez?
- Mekkora összeget vehetsz fel személyi kölcsönként?
Példa a maximális havi törlesztőre különböző havi jövedelmek esetén:
200 ezer Ft: max. 100 ezer Ft/ hó
300 ezer Ft: max. 150 ezer Ft/hó
400 ezer Ft: max. 240 ezer Ft/hó
- Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok?
Ezeket a jövedelemtípusokat fogadják el a bankok:
- A külföldi jövedelem: az elfogadása bankonként változó. Általában 3-12 hónap munkaviszony igazolását kérik a pénzintézetek, vagyis a személyi kölcsönhöz jutás ebben az esetben sem reménytelen.
- KATA-s jövedelem: kaphatsz személyi kölcsönt néhány banknál, de ehhez NAV jövedelemigazolásra van szükséged, ami a kiszámlázott éves összeg 60 százalékáról szól majd. A bankok – már akik foglalkoznak katásokkal – a gyakorlat szerint ennek 40 százalékáig engedik elmenni a havi törlesztőt. Fontos kitétel még, hogy a katás vállalkozásoknak legalább egy teljes lezárt üzleti évvel kell rendelkezniük!
- Az önmagát saját vállalkozásában foglalkoztató személy: ő kaphat személyi kölcsönt, de ebben az esetben is szükség van NAV jövedelemigazolásra.
- Készpénzben kapott jövedelem: ha készpénzben kapod a béred, akkor is hozzájuthatsz személyi kölcsönhöz, ám természetesen csak NAV jövedelemigazolással.
- Öregségi nyugdíj: a véglegesített öregségi nyugdíj jól kiszámítható juttatás, ezért jól jöhet személyi kölcsön felvételekor.
- Végleges rokkantsági nyugdíj: mivel állandó juttatásról van szó, ezt is hitelezi a bank.
- EVA-s vállalkozó: Az EVA-ból befolyó összeget a bankok nem tudják értelmezni, ezért nem is adnak rá személyi kölcsönt.
- GYES: nem számít hitelezhető jövedelemnek.
- Osztalék: ha csak osztalékból van jövedelmed, akkor nagyon kevés bank ad rá személyi kölcsönt!
- Közmunkás bér: nem számít jövedelemnek!
- Mennyi munkaviszony szükséges a hitelhez?
- Hány éves kortól vehető fel személyi kölcsön?
- Egyedülállók kaphatnak személyi kölcsönt?
A bankok úgy gondolkodnak, hogy két kenyérkereső sokkal nagyobb biztonságot jelent a hitel visszafizetése szempontjából, mint egy, még akkor is, ha az egyébként nincs adóstársként bevonva a hitelszerződésbe. (Személyi kölcsönöknél az adóstárs bevonása általában csak akkor kerül szóba, amikor az adós jövedelme nem elégséges a kért hitelösszeghez.) És ez igaz is, hiszen elég, ha beteg a gyerek, akivel az anyukának otthon kell maradnia, de az is elfordulhat, hogy maga a szülő esik le a lábáról, netán baleset miatt hosszabb időre munkaképtelenné válik. És persze annak is van esélye, hogy az adós munka nélkül marad egy időre, ami egyedülálló esetében gyorsan boríthatja a családi költségvetést.
Példa: számszerűsítve ezt jelenti egy hosszabb betegeskedés a jövedelem szempontjából:
A havi 220 000 Ft havi nettó fizetést egy 30 napos betegeskedés (betegszabadság+táppénz) körülbelül 120 000 Ft-ra csökkent, vagyis ha nincs tartalék, ekkora bevételből kell megélni.
Személyi Kölcsön Kalkulátorunkkal másodpercek alatt összehasonlíthatod a bankok ajánlatait, a saját igényeidre szabva. (x)
A cikk megjelenését támogatta a Bankmonitor.