Szükséges és jó a sok támogatás, de a befejező munkálatoknál jelentős drágulással és kevésbé kiszámítható vállalási idővel számolhat mindenki, aki lakást újít fel, bővít vagy épít jövőre. Érdemes lehet még a boom előtt meghozni a lakásvásárlási, felújítási döntést – húzza alá a Duna House elemzési vezetője, Benedikt Károly.
– Hogy látja az újonnan bejelentett otthonteremtési intézkedések várható hatását? Mit gondol kiváltképp az újra öt százalékra mérsékelt új lakásokra vonatkozó áfáról és annak visszaigényelhetőségéről?
– Ingatlanpiaci szempontból természetesen üdvözlendő minden olyan gazdaságélénkítő intézkedés, amely egyrészt segíti a családok otthonteremtési lehetőségeit, másrészt egy egészséges ütemben megújuló ingatlanállományt eredményez. A most bejelentett intézkedések, mind a kedvezményes lakásáfa, mind a többi használt és új lakásokat érintő változás ezt segíti elő, így már csak a részletszabályokra és a megvalósításra kell figyelni.
– Kellően kiszámítható a friss szabályozás?!
– A hosszabb időtartamban, sok éves építési idők szerint működő ingatlanpiacon különösen fontos a hosszú távon kiszámítható környezet megteremtése. Jól tudjuk ugyanis, hogy az építőiparban, lakásépítésben minimum 2-3 éves időtartammal kell számolni egy-egy új beruházás esetében. Az ingatlanpiacon ezért – ideális esetben – 5-10 évre kiszámítható környezetre és komplex, a keresletet és kínálatot egyaránt figyelembe vevő szabályozásra van szükség.
– Hogyan érinti Önöknél ez az árazási kérdéseket, milyen kihívásokat jelent a 2020 végéig terjedő értékesítési időszakban az új szabályozás?
– A Duna House cégcsoport érdekeltségi körébe tartozó, jelenleg futó beruházások (MyCity, Forest Hill) mindegyike eredetileg is 5%-os áfa tartalommal rendelkező, részben már befejezett vagy befejezéshez közelítő projekt, így közvetlenül a most bejelentett változások nem érintették a lakásaink árazási kérdését.
– Hogyan alakul majd jövőben a piac?
– Nagyon fontos, hogy a változások kapcsán sok árazási vagy kínálati kérdés csak jelentősen később fog ténylegesen realizálódni, hiszen a jövőre bejelentett beruházások csak 2022 környékén fognak elkészülni. A most már készen megvásárolható új lakások kínálata várhatóan szűkülni fog, így például ezek esetében akár azonnal is érdemes választani és vásárolni, hiszen lehetséges hogy 2021-ben már nem tudunk ugyanolyan paraméterekkel rendelkező lakást találni a kínálatban. Ezeknél az élethelyzetből adódó választásoknál sokszor csak másodlagos az árváltozás várakozásán nyerhető néhány millió forintos kedvezmény, hiszen ha valaki gyorsan akar költözni, akkor más szempontok alapján dönt.
[adinserter block="1"] – És mi a helyzet Ön szerint a többi támogatással?
– A többi bejelentett otthonteremtési támogatási elem is jelentősen befolyásolja a lakóingatlan beruházások további helyzetét. Akár az otthon-felújítási támogatás, akár a tetőtérbeépítés is munkaerő-igényes támogatási forma, amely azt jelenti, hogy az amúgy is szűk munkaerőpiacon további versenyt eredményezhet, ez a beruházóknak és az otthonfelújítóknak sem kedvez. A befejező munkálatoknál jelentős drágulással és kevésbé kiszámítható vállalási idővel számolhat mindkét fél.