Nézzük is akkor a részleteket, melyeket döntően a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló 518/2020. (XI. 25.) kormányrendelet szabályoz.
A jogosultság fő feltételei az alábbiak:
-
- Az adott háztartásban legalább egy, legalább egy éve nevelt (vagy frissen született) gyermek vagy 12 hetesnél idősebb magzat él.
- Az igénylő szülők egyikének legalább 1 éves folyamatos tb-jogviszony kell. (Maximum 30 nap megszakítással, a felsőoktatási jogviszony is számít, az utolsó 3 hónapban az álláskeresési járadék is figyelembe vehető, és a nyugdíj mellett végzett munka is beszámítható,)
- Köztartozás-mentesség, azaz NAV nullás igazolás.
[adinserter block="2"]
Fontos további részletek:
-
- Egy család részére egyszer jár és már egy gyermek esetén is igénybe vehető.
- A gyermek akár 25 éves koráig is figyelembe vehető, ha eltartottnak számít, mert pl. felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója és nincsen főállása. A lényeg, hogy egy háztartásban éljen az igénylővel és lakóhelyként (állandó lakcím) be legyen jelentkezve a támogatással érintett lakóingatlanba.
- Fontos, hogy legalább egy éve az adott ingatlanban éljen a gyermek és ezt állandó lakcímmel igazolják.
- Kivétel: a frissen születendő magzat, az egy éven aluli gyermek, illetve, ha a felújítandó ingatlant egy évnél nem régebben vásárolták a támogatást kérők.
- Akkor is elég természetesen egy gyermek, ha vannak testvérei, akik már nem számítanak eltartottnak. Azaz elegendő egyetlen fiatal (25 év alatti), eltartott gyermek.
- 25 év feletti gyermek után is jogosultak a szülők a támogatásra, ha az eltartott megváltozott munkaképességűnek számít, azaz egészségi állapota legfeljebb 50%-os mértékű. Vagy a 25 év feletti gyermek fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül, vagy ha a támogatást igénylő gyermeke után otthongondozási díjban részesül.
- A házasság nem elvárás: egyszülős családok, a különélők és az elváltak is élhetnek a lehetőséggel, ám ha ugyanazon gyerek után mindkét szülő igényli, akkor az összeg elfeleződik, illetve az egyik szülő nyilatkozatban kell lemondjon, ha nem „felezik” el a lehetőséget.
Az igénybevétel lehetőségei és további fontos szabályai:
-
- Minden család csak egyszer veheti igénybe a felújítási támogatást.
- Ha eladják a lakást, akkor sem kell visszafizetni a támogatást, de többször (ahogy szó volt róla) már nem élhetnek vele.
- Viszont: ha valaki más veszi meg időközben ugyanazt a lakást, akkor ő felveheti a támogstást másodszor is, ugyanarra a lakásra, mert a gyermekhez kötődik a kedvezmény, nem az ingatlanhoz.
- Csak a 2021. január 1-jét követően elindult felújításokra lehet igénybe venni, viszont 2022 végéig igényelhető.
- Gyűjteni kell a számlákat az anyagról és a munkáról, és szerződést kell kötni(!) a munkára, ehhez egy sztenderd, ún. blanketta szerződést ad a kormány, ezeket kell benyújtani az államkincstárhoz.
- Anyagköltség és munkadíj után fele-fele arányban igényelhető támogatás, vagyis legfeljebb 1,5-1,5 millió forint támogatás igényelhető a munkákra, illetve az anyagokra egyenként.
- A kormányhivatalok dolga lesz a felújítások megvalósulásának ellenőrzése, a megvalósulást a támogatás kézhezvételét követő 6 hónapon belül bármikor ellenőrizheti a kormányhivatal.
Folytatjuk: a következő (második) részben azt nézzük meg, hogy pontosan mire, milyen munkákra, beruházásokra vehetjük fel a pénzt, illetve mire nem jár támogatás?