Öt részes cikksorozatunkban a 2021. január 1-től igényelhető, várhatóan messze a legnépszerűbb állami támogatás formát, az otthonfelújítási támogatást járjuk körül. A második részben az kerül terítékre, hogy pontosan milyen munkákra, milyen anyagokra kérhető az 50 százaléknyi állami ingyenpénz?
Nem csak a kinek, de a mire kérdésében is eléggé tágak a keretek. Az 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról kizárólagosan sorolja fel „a mire használható fel” kérdésre választ adó elemeket. Azaz a felsoroltak sokrétűek, de ami nem fér ebbe bele, azt nem lehet elszámolni!
Klasszikus tévhit, amely még fontos orgánumok cikkeiben is rosszul jelent meg: a támogatás a klasszikus lakóingatlan bővítésre nem használható fel! Pontosabban: ha valaki hozzáépít vagy ráépít és új helyiség vagy akár új lakás keletkezik a meglévő ingatlanon, akkor erre nem vehető igénybe a támogatás. Viszont az de facto nincs kizárva, hogy egy olyan (akár új) házrész is fel legyen újítva, amely arra rászorul.
Egyszerűbben: ha hozzáépítünk, akkor az ahhoz szükséges téglát, betont, cserepet, tetőzeti faanyagot stb. nem számolhatjuk el, de mondjuk a helyiség kifestése, nyílászáróinak cseréje, burkolása, korszerű fűtésének kiépítése, és hasonlók szóba jöhetnek, ha az adott ház több, más része is megújul egyúttal.
[adinserter block="2"]Még egyszer: ami a felsorolásban nem szerepel, arról a számlát a kincstár nem fogja valószínűleg elfogadni, vagy ha mégis, akkor egy esetleges ellenőrzés során (melyet majd a kormányhivatalok végeznek) elbukhatjuk a támogatás arra jutó részét.
A támogatható építési tevékenységek az 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról 6. szakasza szerint:
- § A támogatás a következő építési tevékenységekhez igényelhető:
- a) víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- b) fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- c) fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- d) az épület szigetelése, ideértve a lábazat szigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- e) a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- f) tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- g) égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- h) klímaberendezés beépítése, cseréje,
- i) napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- j) belső tér felújítása, ideértve
- ja) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását,
- jb) a galériaépítést,
- jc) a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
- jd) a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
- je) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
- jf) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
- k) a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség
- l) kerítés építése,
- m) gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsi beálló kialakítása,
- n) terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- o) térburkolat készítése, cseréje,
- p) télikert kialakítása,
- q) – amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül – a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,
- r) alapozási szerkezet megerősítése, valamint
- s) beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.