Kültereink árnyékolása
Napernyő
Az egyik leggyorsabb és legegyszerűbb módja annak, hogy árnyékot adjunk a kültéri lakótérnek: a napernyők használata. Ezek rengeteg színben, méretben és kivitelben kaphatók, és a legnagyobb előnyük – más árnyékolókkal szemben –, hogy mobilisak. Választhatunk egy egyszerű, kerek középpontos napernyőt, amelynek rúdja illeszkedik a terasz étkezőasztalának közepébe, vagy egy talpba állítva elhelyezhetjük a napozóágy mellé, mint önálló elemet. De ugyanilyen jó döntés a függő napernyő is, amelynek kialakítása lehetővé teszi, hogy a talapzatot távolabb helyezzük el az útból, és az árnyékot oda irányítsuk, ahol a legnagyobb szükség van rá.
Napvitorla
Ha igazán modern és hatékony árnyékolási megoldást szeretnénk, akkor a jachtozás és a vízi sportok világából merítkező napvitorlák állnak rendelkezésünkre. Ezek a nagyméretű, gyakran háromszög alakú szövetdarabok az oszlopok, kerti építmények közé feszítve, a ház külső falába rögzítve, képesek nagy területeket lefedni. Gyorsan kivitelezhető és gazdaságos opció, hiszen a felszerelés módjától függően ideiglenesen vagy tartósan is kihelyezhetők, könnyedén bővíthetők. Ráadásul az anyaguknak köszönhetően az árnyékvitorlák vízlepergetők, így esőben is óvják a fedett területet.
Napellenző
Az elmúlt időszak talán egyik legközkedveltebb és leghatékonyabb módszere nagyobb kültéri területek árnyékolására az automatizált, motoros napernyők használata. Ma már számos méretben kaphatók és testre szabhatók, hogy pontosan illeszkedjenek a helyükhöz, azonban érdemes figyelembe venni, hogy mekkora ellenzőre lesz szükségünk, szem előtt tartva a szélességet és a vetületet is! A technológia pedig valóban magasra szárnyalt a napellenzők fejlődését illetően, hiszen a korábbi manuális hajtókart leváltották a motorikus, távirányítással működtetett rendszerek. Sőt, már elérhetővé váltak az automatizált, szélérzékelő kazettás napellenzők is, amelyek speciális szenzorok segítségével, maguktól összecsukódnak, amikor a légáramlás felerősödik.
Belátásvédő
A nap folyamán a napsugarak behatolási szöge folyamatosan változik, ezért célszerű minden irányból biztosítani a megfelelő árnyékolástechnikát: ezt a célt szolgálják a beltérhez hasonló módon alkalmazott kültéri belátásvédők, redőnyök vagy rolók. A bambuszárnyékolók a leggyakoribb típusok, amelyeket teraszokon használnak, de az egyre színesedő igényeknek köszönhetően ma már szövetből is készülhetnek. Felszerelésük nem igényel komolyabb szakértelmet, így nehézségek nélkül fixálhatjuk a meglévő kültéri berendezésekhez.
Pergola
Teraszunk árnyékolásának és egyben lakóterünk kiterjesztésének egyik legklasszikusabb módja a pergola, azaz a terasztető. A pergolák jelentős építészeti szerkezetek, amelyek szarufákból, gerendákból és oszlopokból állnak, és a házhoz csatlakoztathatók vagy leválaszthatók. Bár a vélemények megoszlanak arról, hogy mi különbözteti meg a pavilontól, annyi biztos, hogy a pavilon szabadon álló, és ferde tetővel rendelkezik, míg a pergola teteje lapos. Növényekkel futtatva, virágokkal és lampionokkal díszítve pedig igazán egyedi hangulatot kölcsönözhetünk neki.
Minioázis a balkonon, erkélyen
Ha sikeresen megoldottuk az árnyékolás kérdését, akkor itt az ideje, hogy megpihenjünk kertünk szépségét csodálva. De mi van akkor, ha csak egy balkon vagy erkély tartozik otthonunkhoz? Szerencsére nem kell lemondanunk arról, hogy növényekkel népesítsük be ezeket a tereket is. Privát hatást kölcsönöz erkélyünknek, ha a virágokat a széleken, vagy a korlátra erősített balkonládákba ültetjük. Ha szűk helyen hozunk létre minioázist, a függő cserepek és kosarak kulcsfontosságúak lesznek. Ez a kialakítás lehetővé teszi, hogy sok növény növekedjen a gyakran elhanyagolt, felülről nyíló térben. Szintén a függőleges terek kihasználásához járul hozzá, ha futtatórácsot vagy polcot telepítünk az oldalfalakra.