Alapelrendezés
A lehetőségeinket elsősorban a rendelkezésre álló terület határozza meg. Ha a lehető legkisebb térrel rendelkezünk, egy minikonyha beépítése lehet az észszerű választás. Nagyobb alapterületű konyhák esetében az alapvető ajánlás szerint a hűtőszekrény, tűzhely és a mosogató egymástól mért távolsága minimum 120, maximum 270 cm legyen, máskülönben nehézkes, kényelmetlen vagy épp fárasztó a konyhai munkavégzés! Ha tehetjük, tervezzünk úgy, hogy a mosogató középre kerüljön, egyik oldalon a tűzhely, a másikon pedig a hűtő és a kamraszekrény kapjon helyet.
A legmegfelelőbb elrendezés kiválasztásához sok esetben adottak a feltételek. Ha az alapterület kicsi, de praktikus konyhára van szükség, az L-alakú kialakítás lehet a kézenfekvő megoldás. Egysoros konyha kialakítása nagyobb helyiség esetén lehetséges. Az U-, a G-alakú és a szigetkonyhák jelentős mozgásteret biztosítanak, illetve kényelmes munkavégzést tesznek lehetővé, de mindkettő esetében elmondható, hogy kifejezetten nagy térben helyezhetők el.
Az ergonómia a konyhában is fontos
Akármilyen alapelrendezést választunk, figyelmet kell fordítanunk a berendezések méretére és sajátosságaira. Alacsonyabb termetűek számára a 85 cm magas pultok használhatók kényelmesen, míg a magas emberek részére inkább a 95 cm magassággal rendelkező munkafelületek mondhatók megfelelőnek.
A felső szekrénysor elhelyezése is a testmagasságunk függvénye; az általános javaslat szerint a szekrények alsó része a talajtól számítva 140-150 cm magasságban legyen, de a munkapult felett hagyjunk legalább 60 cm szabad teret! A felső szekrények egyhangúsága egyszerűen megtörhető nyitott polcok használatával, így nemcsak praktikus, de izgalmas együttest is kapunk. Az alsó szekrények esetében egyre népszerűbbek a fiókos elrendezések; ezek kényelmesebbek lehetnek, hiszen guggolás helyett elég csak lehajolni, hogy elérjük, amire szükségünk van.
Pár szó a munkalapokról
Munkafelületek többféle anyag felhasználásával készülnek. Népszerűek a laminált lapok, amelyek jól bírják a mindennapi strapát, és még olcsók is. Kisebb igénybevételű konyhákban jó választást jelentenek a tömör fából készült munkalapok.
Ha teljesen karcálló megoldásra van szükség, akkor jó alternatívát kínál a gránit. Sajnos a felülete kifejezetten hideg tapintású és rideg. Meg kell említeni a műkő lapokat is, amelyek tapintása kellemesebb, hézagmentességüknek és kiváló karcállóságuknak köszönhetően pedig profi konyhákban is megállják a helyüket. Dizájn és színek
Válasszunk az igényeinknek és az ízlésünknek megfelelő konyhabútort! Ugyanakkor ne feledkezzünk meg arról, hogy a konyhabútor évtizedes befektetés; ami ma tetszik, holnap talán ócskának és ízléstelennek tűnhet. Ezt a csalódást kerülhetjük el, ha előnyben részesítjük a visszafogottabb színeket, illetve a letisztultabb formákat.
A semleges színek nagyszerűen variálhatók különböző kiegészítőkkel és akár színes vagy mintás plexikkel is. A neutrális dizájnnal rendelkező bútorelemeket pillanatok alatt feldobhatjuk egy-egy különleges fogantyúval.
A cikk megjelenését a Bauhaus támogatta.