Pénz

Már csak 2 nap és indul a roham az albérletekért! Béreljünk vagy inkább vásároljunk lakást a gyereknek?

Idén július 26-án húzzák a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, tehát még 2 napig izgulhat mindenki, aki egyetemre, főiskolára jelentkezett

Megosztás:
Idén július 26-án húzzák a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, tehát még 2 napig izgulhat mindenki, aki egyetemre, főiskolára jelentkezett. Az izgalom azonban utána is folytatódik, hiszen sokaknak nem jut hely a kollégiumokban, így indulhat az albérletvadászat, vagy épp lakásvadászat, ha a szülő megteheti, hogy akár saját erőből, akár némi hitelkiegészítéssel saját lakást vegyen egyetemre induló csemetéjének. Mai cikkünkben megnéztük milyen esélyei vannak annak, aki kiadó lakást keres, és mikor érdemes inkább vásárolni bérlés helyett.

De először is nézzük a számokat! Míg tavaly 100 ezren, idén már 127 ezren jelentkeztek felsőoktatási intézményekbe, ami alapján bátran kijelenthetjük, hogy az idén a tavalyinál lényegesen nagyobb harc fog dúlni az albérletekért, és sokkal gyorsabbnak kell lennie annak, aki tényleg jó lakást szeretne találni a pénzéért. A versenyhelyzetet csak fokozza, hogy a jelenlegi hitelkörnyezet egyáltalán nem kedvez a lakásvásárlóknak, így sok (nem egyetemista) lakásvásárló már tavasszal inkább a kiadó lakások irányába fordult, tehát jelentősen csökkent a kínálat a kiadó lakások piacán.

 

Egyetem közeli kiadó lakást keresel? Nézz szét az Ingatlantájolón!

 

És ha mindez még nem lenne elég, ne felejtsük el azt sem, hogy a járvány is véget ért, így újra felpörgött a rövid távú kiadás, ami tovább csökkenti a hosszú távra kiadó lakások számát a piacon. Mindez természetesen a bérleti díjak emelkedését is magával vonja, felmerül tehát a kérdés, hogy inkább bérelni vagy lakást vásárolni éri meg jobban az egyetemisták szüleinek.

Bár a jelenlegi piaci helyzetben nem a lakásvásárlás a legjobb befektetés, legalábbis a befektetők számára, az egyetemisták szülei számára mégiscsak jó befektetés lehet, ha azt nézzük, hogy az albérleti díjat is megspórolják, sőt ha elég nagy lakást sikerül venniük, akkor annak egy vagy több szobáját más diáktársnak kiadva még plusz jövedelemre is szert tehetnek, ami ha mást nem legalább a rezsit lenullázhatja.

Nem minden esetben éri meg azonban a befektetés. Ha például valakinek hitelt kell mindehhez, vagy a vételár nagy részének előteremtéséhez felvennie, akkor inkább érdemes a kiadó lakások piacán nézelődni.

Annak azonban, akinek egy jó, egyetem környéki lakás teljes vételára a kezében van, annak mindenképp érdemes eladó lakást néznie. Ha pedig a vételár csak egy kis része hiányzik, akkor is érdemes elgondolkodni a lakásvásárláson, és latolgatni az esélyeket, hogy melyik éri meg jobban.

 

Bérlés helyett inkább lakást vennél a gyereknek? Nézz szét az Ingatlantájoló kínálatában!

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.