Akik 2022. október 31-előtt kötöttek szerződést a szolgáltatóval és 2024. január 1. előtt telepítették/telepítik napelemüket
Egészen biztos, hogy éves szaldó elszámolásban nem maradhatnak, de hogy mi lesz helyette az egyelőre még nem világos, a részletek kidolgozását őszre ígérte a kormány. Felmerült, hogy esetleg bruttó elszámolásba, vagy 10 évig (a telepítéstől számít a 10 év) havi szaldós, esetleg negyedórás elszámolásba kerülnek. A 10 év lejárta után pedig bruttó elszámolásba.
Akik 2024. január 1. után telepítik napelemüket
Rájuk már minden bizonnyal bruttó elszámolás vár, amint lehetőség nyílik egyáltalán a visszatáplálásra. Azok számára ugyanis, akik 2022. október 31-ig nem kötöttek szerződést a szolgáltatóval, egyelőre nincs lehetőség visszatáplálásra, bár ezt a korlátozást idén októbertől fokozatosan feloldják, ott ahol a rendszert már sikerült kellő mértékben korszerűsíteni ahhoz, hogy a pluszban betáplált energiát fogadni tudja.
Mit is jelentenek pontosan a különféle elszámolási formák?
Éves szaldó elszámolás: Az éves szaldó elszámolás a lakosság számára a legkedvezőbb, hiszen a betáplált és a szolgáltatótól vételezett elektromos áram különbsége évente egyszer kerül elszámolásra, azaz a felhasználók a nyári napsütéses napokban megtermelt energiát voltaképpen „el tudják raktározni” télire.
Havi szaldó elszámolás: A havi szaldó elszámolás már jóval kevésbé kedvező a lakosság számára, ugyanis itt mindig hónap végén történik az elszámolás, tehát maximum a hónap napsütésesebb napjainak energiáit tudjuk átmenteni az adott hónap borúsabb napjaira. Emellett az elszámolás mellett például már nem éri meg télen elektromos árammal fűteni.
Bruttó elszámolás: A bruttó elszámolásról pontos részletek még nem derültek ki, de kb. annyi a lényege, hogy itt egyáltalán nem tudjuk raktározni az energiát még egy napon belül sem, azaz, amit napközben megtermel a napelemünk és nem használunk fel, azt a szolgáltató megveszi tőlünk, ha lemegy a nap, akkor viszont már nekünk kell a szolgáltatótól áramot vételeznünk. A legnagyobb problémát a bruttó elszámolásnál a rezsicsökkentés jelent, emiatt ugyanis lényegesen alacsonyabb áron veszi meg tőlünk a szolgáltató a visszatáplált áramot, mint amennyiért nekünk adja az ő általa megtermelt áramot. Ehhez az elszámoláshoz már okosmérőkre is szükség van, melyeknek felszerelése 2022. január 1-e óta kötelező az újonnan telepített napelemrendszerek esetében.
Megéri ezek után még napelemes rendszert telepíteni?
Egyelőre még bizonytalan, hogy milyen elszámolás lesz, és biztos, hogy az új rendszerben a napelemes rendszerek megtérülési ideje jelentősen meg fog nőni, ezért sokan inkább visszalépnek. Akkupakkal azonban mindenképp érdemes napelemet telepíteni, igaz ez a beruházás költségét jelentősen megnöveli, de a megtérülés kiszámíthatóbbá válik.