Dizájn

6 okos trükk buta alakú fürdőszobákhoz

Minél furcsább vagy szabálytalanabb alakú egy helyiség, annál nehezebb jól berendezni

Megosztás:
Minél furcsább vagy szabálytalanabb alakú egy helyiség, annál nehezebb jól berendezni. Ha mindehhez még aprócska is az adott szoba, a helyzet kétszeresen nehézzé válik. Valahogy a sokszoros nehezítés aránytalanul gyakran jön szembe a fürdőszobáknál, mintha a tervezők ötletei itt fogynának el végképp és ez lenne az a helyiség, aminek a többi között megmaradt, kretén alakú lyuk jut.

De nem kell csüggedni, még egy furcsa formájú és/vagy icipici helyiségből is ki lehet hozni a tutit, mutatjuk, milyen trükköket érdemes bevetni. Általános érvényű tanács, hogy minél faramucibb az alaprajz, annál nagyobbat lendít rajta egy-egy kifejezetten oda készített megoldás. Ezek általában nem olcsók, de egy apró helyiségben sokszor nem is őrületesen drágák, és mind használati értékben, mind "menőségben" rengeteget nyújthatnak.

Erős színek, érdekes felületek

A fürdőszoba mérete, az ablakok, ajtók és lejtős mennyezetek elhelyezkedése meghatározhatja a fürdőszoba elrendezését, beleértve, hogy hol van elegendő magasság egy zuhanyhoz, elegendő falterület a fürdőszobai tárolóegységek és a szaniterek felszereléséhez, és hogy van-e hely egy kád elhelyezésére.

Minél kevesebb rugalmasságot engedélyez az alaprajz, annál inkább érdemes az energiát inkább bátor színekre és felületekre összpontosítanunk. Itt azt érdemes szem előtt tartani, hogy ha már nem ideálisak az alaprajzi adottságok, legyen a helyiségnek határozott hangulata - hiszen sokkal jobb, ha markánsan valamilyen, mint ha unalmasan semmilyen.

Erős vállalás egy ilyen határozott tapéta - bár ez speciel lehúzható matrica változatban is létezik, így bármikor eltávolíthatjuk, ha meguntuk, de mennyivel stílusosabb így a helyiség, mintha a szokásos unalmas barkácsáruházi csempe menne fel plafonig.  Ebben a csodálatos adottságú, felújításra váró Andrássy úti lakásban látszik, hogy milyen szomorú hatást kelt egy hasonló méretű helyiség az unalmas, szürkésfehér csempéivel.

Kicsi helyiségbe válasszunk lebegő szanitereket

Míg egy "szabványos" falra akasztható mosdó gyakran túl nagy egy furcsa alakú fürdőszobához, szép számban léteznek kisebb modellek, amelyek fura fürdőnkbe is jók lesznek. Ha nem csupán kézmosásra fogjuk használni, válasszunk mélyebb mosdót.

A WC esetében is érdemes megnézni a lebegő szaniterek választékát, ezekből is kapni "kompakt" azaz rövidített kivitelt, amihez nem kell túl sok hely, és azzal, hogy nem ér le a talajra, nagyobbnak láttatja a helyiséget. Bónusz az, hogy alatta takarítani is jóval könnyebb. Ebben a terézvárosi lakásban is ilyen szanitereket használtak, látszik, mennyivel szellősebb ezáltal a kicsi fürdőszoba is.

Ha tehetjük, legyen egyedi a mosdópult

Egy jó kialakítású, falra szerelt, fiókos/polcos fürdőszobai szekrény egyszerre több célt is szolgál: elrejti a sok apró csetreszt, amitől a helyiség rendetlen benyomást kelt, és ha ez is a falra van szerelve, ezáltal is tágasabbnak tűnik a fürdő. A furcsa alaprajz átka, hogy a sztenderd bútorok legtöbbször nem passzolnak igazán, furcsa méretű, alakú lukakat hagyva két oldalt, amitől a helyiség is szedett-vedett benyomást kelt.

Egy egyedi bútorral - vagy csak egy gyári bútorra felszerelt egyedi méretű, a teret éppen kitöltő pulttal - nem csak sokkal nagyvonalúbb, de praktikusabb és jobban használható is lesz a helyiség.

Az épített zuhanyzó sokszor helytakarékosabb

Egy kicsi vagy zegzugos fürdőszobában sokszor jobban járunk, ha egy fürdőkád bezsúfolása helyett inkább zuhanyzót tervezünk. Ehhez a leggyakrabban használt hüvelykujjszabály az, hogy a zuhanyzó minimális szélessége 70 centi - átlagos testalkatú emberek esetében. Ez az, ami már elegendő helyet biztosít a zuhanyba való be- és kilépéshez, a kényelmes forgolódáshoz, hajmosáshoz.

A zuhanytálcák, pláne a zuhanykabinok választéka azonban sokszor nem igazán alkalmas egy szokatlan formájú helyiségbe, így érdemes lehetett épített zuhanyban gondolkodni, ahol a zuhany helyét - szigorúan csúszásmentes!!! - hidegburkolattal jelöljük ki. Ha szeretnénk elkerülni, hogy a víz az egész helyiséget elárassza, érdemes vagy emelt padkát is építeni, vagy a fürdőszoba többi részénél pár centivel mélyebbre süllyeszteni a zuhanyt.

Minél szabadabban siklik a tekintet, annál tágasabbnak érezzük a helyiséget

Pici, furcsa, zegzugos fürdőnk esetében egy rakás trükköt alkalmazhatunk, amik mind-mind egy kicsit tágasabbnak, világosabbnak láttatják azt. Ilyenek például a már említett lebegő szaniterek és bútorok, amik alatt összefüggően fut a burkolat. Ilyen trükk a fali csaptelep a mosdóra, kádra szerelt helyett, és a zuhanyfülke mintázat nélküli, egyetlen üvegpanelből álló fala is, amit nem törnek meg vasalatok. Ebben a vizivárosi lakásban több trükköt is sikerrel alkalmaztak, hogy ez a nem is nagy, nem is szabályos alakú fürdő igazán nagyvonalú hatást keltsen.

Szintén a vizuális trükkök közé tartozik a nagy tükör, ami miatt nagyobb lesz a térérzet, de ide tartozik az is, ha a zuhanykabin aljának burkolata és a fürdő padlójának burkolata egyezik, így alkotva egységes képet. Minél kisebb a helyiség, annál inkább érdemes nagy - sőt órási - burkolatméretekkel dolgozni, egy pici helyiség mozaikcsempével borítva duplán zizi megoldást kelt, míg az 1x2 méteres mészkőlapok igazán nagyvonalúak egy kicsike helyiségben is - és ide legalább tényleg nagyon kevés kell belőlük.

Rövid, de mély kád, ha imádunk fürdeni

Ha szenvedélyesen szeretünk kádfüdőt venni, még egy picike lakásban sem kell megválni a fürdőkádtól, csak fel kell kutatni a helytakarékos modelleket. Ilyen helyzetben a legkevésbé kompromisszumos megoldást általában a rövid, ám mély kádak jelentik, amelyek négyzetméterben keveset kívánnak, ám a szokásosnál nagyobb mélységük miatt mégis lehetővé teszik, hogy nyakig merüljünk a forró vízben.

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.