A politikus úgy fogalmazott, hogy a "minőség forradalmát" kellene végrehajtani a mennyiséggel szemben. Hozzátette, azt a kultúraváltást szeretné végrehajtani, hogy ha valaki építkezik, azt a minőség és ne a mennyiség jegyében tegye. A törvényjavaslat nevesít három, fontos példának tekintett építészt, Lechner Ödönt, Kós Károlyt és Makovecz Imrét, valamint tíz irányelvet határoz meg.
Ez egy érdekvédő törvény, az építész- és a mérnöki kamara nemcsak megtárgyalta az elképzelést, de annak szövegéhez egy év alatt 6500 javaslat érkezett - ismertette a részleteket. Az indítvány - a magyar törvényhozás történetében először - zöldfelület-szabályozással próbálkozik. Átszabja a mezőgazdasági területek, külterületek beépítési szabályait, preferálja a barnamezőt - tette hozzá.
A törvény jellegét nemcsak a hagyománytisztelet adja, hanem a beillesztés iránti elkötelezettség és igényesség is - közölte. A megfontolásra ajánlott tíz elv közül kiemelte a polgári jóízlés és az építészeti minőség elvét. Egy felelősen gondolkodó ember esetében az ítélőképesség, a minőség iránti elkötelezettség választ ad arra, hogy mi a polgári jóízlés - mondta Lázár János.
A szükséges minimum elve arról szól, hogy az országban csak annyit építsenek be, ami a fejlődés érdekében mindenképpen szükséges - érvelt, hozzátéve, Magyarország ma is túlépített. A miniszter kiemelte még
- a helybeillesztésnek,
- a természeti környezet megőrzésének,
- a barnamezős területek elsődlegességének,
- az építészeti örökség megóvásának és méltó hasznosításának,
- az emberi életminőségnek és az egyetemes tervezésnek,
- a hazai ellátásbiztonságnak,
- a digitalizációnak
- és a szabályozó felelősségének elveit.
RÁMUTATOTT, HOGY A VÁLTOZTATÁS SORÁN NÉGY JOGSZABÁLYT, A MÉRNÖKI ÉS ÉPÍTÉSZKAMARÁRÓL, AZ ÉPÍTETT KÖRNYEZETRŐL, A TELEPÜLÉSKÉP VÉDELMÉRŐL ÉS A KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG VÉDELMÉRŐL SZÓLÓ TÖRVÉNYEKET VONJÁK ÖSSZE.
További részletek: Portfolio.hu